• به دلیل اختلال مخابراتی در خط 02149016 لطفا با شماره های 02146017702 و 02146017891 و 02146017884 تماس حاصل فرمایید

آهن و فولاد قسمت آخر

گالوانیزه

آهن و فولاد قسمت آخر

آهن و فولاد قسمت آخر 1280 720 حسنی

ساخت فولاد از آهن

در این قسمت با روش های مختلف ساخت فولاد از آهن آشنا می شویم. بیشتر فولاد ها از آهن خام ساخته می شوند. آهنی که تا ۴ درصد کربن را شامل می شود. و این حجم از کربن را با چند روش مختلف می توان از آهن جدا کرده تا مقدار لازمی از کربن بسته به نوع فولادی که در حال ساخت است. در آهن باقی بماند همچنین اگر فولاد در حال ساخت نوعی بود که احتیاج به اضافه کردن مواد خاص دیگری داشت تا برای استفاده مورد نظر آماده شود در اینجا به آن اضافه می شود.

سه پروسه برای تولید فولاد وجود دارد.

پروسه اکسیژن پایه (BOP)

در این روش فولاد در مخزن های بزرگ که به شکل تخم مرغ هستند و بالای آن ها باز است و  کوره اکسیژن پایه نامیده می شوند. این کوره ها بسیار با کوره های ذوب آهن شباهت دارند. تنها تفاوت آن ها این است که کوره های اکسیژن پایه می توانند به یک سمت بچرخند تا محتویات آن ها تخلیه شود. در این کوره ها فشار هوایی که برای گداختن آهن در کوره های ذوب آهن استفاده می شود جای خود را به تزریق مستقیم اکسیژن خالص از طریق لوله ای به نام لنس می دهد. ایده پایه این روش بر اساس فرایند بیسیمر که توسط سر هنری بیسیمر ساخته شد است.

فرایند باز کردن

این کوره که بسیار شبیه به یک اجاق بزرگ است در این روش با ریختن آهن خام و ضایعات فولاد و سنگ آهن و گداختن آنها با سنگ آهک تا زمانی که به هم پیوند بخورند انجام می شود. سپس دوباره به آن آهن خام اضافه می شود و کربن های اضافه با اکسیژن ترکیب می شود. و ناخالصی ها به خاکستر تبدیل شده و جدا می شود. و آهن تبدیل به فولاد مذاب می شود. سپس کارگران ماهر نمونه هایی از آن را برداشته و و آزمایش می کنند و تا زمانی که آهن مقدار مناسب کربن را برای مدل مورد نظر فولاد داشته باشد این پروسه ادامه پیدا می کند.

فرایند کوره الکتریکی

در این روش به جای استفاده از کوره های ابتدایی که مقدار زیادی انرژی هدر می دهند از کوره های الکتریکی استفاده می شود. در این روش از قوس الکتریکی که در واقع همان جرقه بزرگ است استفاده می شود تا آهن خام یا ضایعات فولاد را ذوب کرد. از آنجایی که این روش بسیار قابل کنترل تر است این کوره های الکتریکی برای معمولا برای ساخت آلیاژ های با جزییات بیشتر و فولاد کربنی یا فولاد ابزاری استفاده می شود.

ساخت محصول

فولاد مایع که با یکی از این روش ها ساخته شده است به قالب های بزرگی که شمش نامیده می شوند ریخته می شود. این شمش ها که از چیزی در حدود چند تن تا چند صد تن وزن دارند. سپس شکل داده و فشرده می شوند تا سه مدل ساده فولاد را ایجاد کنند.

 بلوم و اسلب و بیلت

حالا این فولاد های پایه را با شکل دادن و کارکردن روی آن ها تبدیل به محصولات فولادی می کنند این پروسه که معمولا با نورد گرم همراه است فولاد را دوباره گداخته می کنند و آن ها را به شکل های مختلفی مثل ورق یا ریل قطار یا میلگرد در می آورند یا برای اینکه آن ها را در مقابل آب و هوا مقاوم تر کنند آن ها را در یک حمام داغ از فلز روی مذاب قرار می دهند تا یک لایه محافظ به خود بگیرد. به این کار گالوانیزه کردن می گویند.