آهن و فولاد ( قسمت دوم )

معدن آهن

آهن و فولاد ( قسمت دوم )

آهن و فولاد ( قسمت دوم ) 3504 1969 حسنی

آهن و فولاد قسمت دوم

آهن چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین است. ( بعد از اکسیژن و سیلیکون و آلومینیوم ) و دومین فلز فراوان بعد از آلومینیوم اما چون به سادگی با اکسیژن واکنش نشان می دهد. هیچ وقت به صورت خالص در طبیعت یافت نمی شود. (بعضی اوقات سنگ های شهابی یافت می شود که حاوی آهن خالص هستند ). بنابراین مانند آلومینیوم, آهنی که در زمین یافت می شود. به شکل اکسید است. ( ترکیب آهن و اکسیژن )

اکسید آهن به صورت ۷ نوع سنگ معدنی اصلی یافت می شود.

هماتیت ( بیشترین فراوانی را دارد )

لیمونیت

گوتیت

مگنتیت ( سنگ سیاه , اکسید آهن مغناطیسی آهنربای طبیعی )

پریت

سیدرث

تاکونیت ( ترکیبی از هماتیت و مگنتیت )

سنگ معدن های مختلف مقدار متفاوتی از آهن را دارا می باشند. هماتیت و مگنتیت حدود ۷۰ درصد و لیمونیت ۶۰ درصد پریت و سیدرث ۵۰ درصد و تاکونیت ۳۰ درصد را دارا می باشد.با ترکیبی از معادن عمیق ( زیر سطح زمین ) معادن سطحی سالیانه در دنیا ۱۰۰۰ میلیون تن سنگ آهن استخراج می شود. که چین نیمی از آن را استخراج می کند.

تولید سنگ آهن

انواع آهن

آهن خالص بیش از حد نرم و واکنش گرا است تا بتوان از آن استفاده کرد. پس بیشتر آهنی که استفاده می کنیم. در واقع آلیاژ آهن است. آهن با دیگر مواد ( مخصوصا کربن ) ترکیب می شود تا مدل های قوی تری از آهن را ایجاد کند مانند فولاد به صورت کلی فولاد نوعی آلیاژ آهن است. که تا ۲ درصد از آن را کربن تشکیل داده است. دیگر مدل های آهن بین ۲ تا ۴ درصد کربن در خود دارند. در واقع هزاران نوع آهن و فولاد وجود دارند که مقدار مواد آلیاژی موجود در آنها کمی با هم متفاوت است.

آهن خام

آهن خام با حرارت دادن سنگ آهن در کوره ذوب آهن بدست می آید. این کوره ها که به شکل سیلندر هستند. وهوای داغ با فشار بالا در آنها دمیده می شود. طولی در حدود ۳۰ تا ۶۰ متر دارند. به اندازه چندین تن گنجایش دارند و برای سال ها به صورت ممتد روشن هستند. در داخل کوره سنگ آهن با ذغال سنگ سوخته ( نوعی ذغال سنگ که دارای مقدار زیادی کربن است. ) و سنگ آهک واکنش نشان می دهد. ذغال سنگ اکسیژن را از از اکسید آهن خارج کرده و آهن مذاب تقریبا خالصی بر جا می گذارد. همچنین سنگ آهک به جدا کردن دیگر قسمتهای سنگ مثل شن و سنگ های کوچک کمک می کند.

آهنی که از کوره بدست می آید آلیاژی شامل ۹۰ تا ۹۵ درصد آهن و ۳ تا ۴ درصد کربن است. مقدار بسیار کمی از مواد دیگر مانند سیلیکون منگنز و فسفر بسته به نوع سنگ آهن هم در آن موجود است. آهن خام هنوز از آهن ۱۰۰ درصد خالص محکم تر است. اما برای استفاده روزمره ضعیف است در حالی که استفاده های مخصوص خود را دارد.

ادامه دارد.