آهن و فولاد قسمت چهارم

فولاد زد زنگ

آهن و فولاد قسمت چهارم

آهن و فولاد قسمت چهارم 1024 651 حسنی

فولاد زد زنگ

فولادی که شما بیشتر اوقات میبینید فولاد زد زنگ است. که در کارد و چنگال خانه و قیچی ها و ابزار پزشکی از آن استفاده می شود. فولاد زد زنگ از مقدار زیادی از کروم و نیکل ساخته می شود که به خوردگی و واکنش های شیمیایی بسیار مقاوم هستند. و به راحتی قابل تمیز کردن و پولیش کردن و استریل کردن هستند. آنها به این خاطر زد خوردگی هستند که اتم های کروم با اتم های اکسیژن هوا واکنش نشان داده و یک لایه محافظ بر روی بدنه آنها شکل می دهد که این لایه از اتم های آهن در مقابل اکسیژن و آب حفاظت می کند.

فولاد کربنی

بشتر فولاد تولیدی در طول یک روز در دنیا (حدود ۸۰-۹۰ درصد ) فولادی است که به آن فولاد کربنی گفته می شود. در حالی که مقدار بسیار کمی از کربن را شامل می شود. بعضی اوقات حتی کمتر از ۱ درصد به زبان دیگر فولاد کربنی در واقع همان فولاد ساده است. فولاد های با کربن حدود ۱-۲ درصد را فولاد با کربن بالا می نامند. و مانند چدن سخت و شکننده هستند. فولاد با کربن کمتر از ۱ درصد فولاد کم کربن نامیده می شوند. و مانند آهن آهنگری نرم و قابل شکل دادن هستند. خیلی از وسایلی که هر روزه از آن ها استفاده می کنیم. از فولاد کربنی ساخته شده اند. از بدنه اتوموبیل ها تا بدنه کشتی های جنگی و کنسرو ها و قطعات موتور.

آلیاژ فولاد

همانند آهن و کربن آلیاژ فولاد هم شامل یک یا چند ماده دیگر است. مانند کروم و مس و منگنز و نیکل و سیلیکون و وانادیوم و …  و این مواد اضافه است که باعث به وجود آمدن خواص و ویژگی های مهم  در فولاد کربنی معمولی می شود. آلیاژ فولاد ها معمولا محکم تر و قوی تر و با دوام بیشتر از فولاد کربنی هستند.

فولاد ابزاری

این فولاد به صورت بخصوصی از آلیاژ محکمی از فولاد ساخته شده است. برای ساخت ابزار ها و مهره ها و قطعات ماشین ها استفاده می شود. این نوع فولاد از آهن و کربن همراه با مواد اضافه ای مانند نیکل و مولیبدنوم و یا تنگستن تا به آنها سختی اضافه ای بدهد و در مقابل خوردگی محافظت کند. فولاد ابزاری همچنین با عملیاتی به نام آبدیده کردن مستحکم تر می شود. که در آن ابتدا فولاد تا دمای بسیار بالایی گرم می شود. سپس با سرعت زیادی سرد می شود.

ساخت فولاد

سه بخش مختلف در ساخت وسایل فولادی وجود دارد. اول از آهن فولاد ساخته می شود. دوم فولاد را با مواد دیگری مخلوط یا آن را آبدیده می کنیم تا خواص بهتری به آن بدهیم. و در انتها آن را به شکل وسیله مورد نظر در می آوریم.

در قسمت بعدی با روش ساخت فولاد آشنا می شویم.