آیا ورق گالوانیزه بهترین انتخاب برای پروژه شما است؟

ورق گالوانیزه

آیا ورق گالوانیزه بهترین انتخاب برای پروژه شما است؟

آیا ورق گالوانیزه بهترین انتخاب برای پروژه شما است؟ 510 342 آهن یک

ورق گالوانیزه شکلی از ورق نورد گرم می باشد که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز به شکل‌های مختلفی استفاده می شود که حالت ورق آن پرکابرد ترین شکل آن می باشد. ویژگی‌ها و قابلیت‌های ورق گالوانیزه سبب شده تا امروزه از آن در کاربردهای گوناگون استفاده شود. اما مهمترین نکته پیش از خرید ورق‌ گالوانیزه شناخت صحیح آن‌ است. اطلاع از ویژگی‌ها، کاربردها، انواع مختلف و حتی نحوه‌ تشخیص ورق‌ گالوانیزه به خریداران در انتخاب بهترین کیفیت این محصول کمک خواهد کرد. بدین منظور، در این مطلب توصیف جامعی از ورق‌ های گالوانیزه از جمله ویژگی‌ها، کاربردها و مزایای استفاده از آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

خصوصیات ورق گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه سازی، فرایندی است که در آن از فلز روی بر روی فولاد استفاده می‌شود تا از آن محافظت کرده و از زنگ زدگی جلوگیری کند. امروزه فرایند گالوانیزه سازی به چند روش صورت می‌گیرد که از جمله متداول‌ترین آن ها می‌توان به روش گالوانیزه گرم اشاره کرد.

فولاد گالوانیزه به دلیل دوام طولانی، استحکام و شکل پذیری، محافظت در برابر خوردگی، از محبوب‌ترین انواع فولاد است. روی با ایجاد مانعی در برابر عناصر خورنده، از فلز پایه محافظت می‌کند و باعث ایجاد محصول فولادی با دوام و با کیفیت می‌شود. این تطبیق پذیری ورق‌های گالوانیزه را در انواع پروژه‌ها و صنایع از جمله کشاورزی، خودرو، ساخت و ساز و غیره قابل استفاده می‌کند.

مزایا و خواص ورق گالوانیزه

۱- هزینه اولیه کم در مقایسه با اکثر فولاد های مقاوم در برابر خوردگی

قیمت ورق گالوانیزه به دلیل آماده استفاده بودن در هنگام تحویل و عدم نیاز به آماده سازی اضافی سطح، بازرسی، رنگ آمیزی و غیره بسیار مقرون به صرفه تر از انتخاب های مشابه است.

۲- عمر طولانی‌تر

ورق گالوانیزه به عنوان یک فولاد صنعتی در محیط‌های عادی ​​بیش از ۵۰ سال و با قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت شدید می‌تواند بیش از ۲۰ سال دوام بیاورد. افزایش دوام محصول نهایی فولاد، بدون نیاز به تعمیر و نگهداری، قابلیت اطمینان محصول را نیز افزایش می‌دهد.

۳- مقاومت در برابر زنگ زدگی

عناصر آهن موجود در فولاد به طرز باورنکردنی در معرض زنگ زدگی آسیب پذیر هستند، اما افزودن روی به عنوان یک روکش محافظ بین فولاد و هرگونه رطوبت یا اکسیژن عمل می‌کند. فولاد گالوانیزه حتی از گوشه‌های تیز و فرورفتگی‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را با پوشش‌های دیگر محافظت کرد، در برابر آسیب مقاوم می‌کند.

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه

فرایند گالوانیزه یک لایه روی را به فولاد پیوند می‌دهد. سه روش اصلی برای تشخیص ورق‌های گالوانیزه وجود دارد:

– اندازه گیری ضخامت

– تشدید پارامغناطیس الکترون (EPR)

– تست آزمایشگاهی

ضخامت پوشش به راحتی با یک پروب مغناطیسی اندازه گیری می‌شود و اگر پوشش مغناطیسی نباشد، مشخص می‌شود. مزیت این نوع اندازه گیری، سریع و غیر مخرب بودن آن است.

EPR تکنیکی برای آشکار کردن فلزات موجود در یک سطح است. در این روش، سیگنالی ارسال می‌شود که برخی از الکترون‌های سطح را به لرزش در می‌آورد. با شناسایی فرکانس می‌توان مواد موجود را شناسایی کرد.

تست آزمایشگاهی تنها راه اطمینان کامل از گالوانیزه بودن فولاد است. در این روش، نمونه‌ها زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرند تا لایه‌های آن‌ها بررسی شوند. دیدن لایه تایید می‌کند که فولاد گالوانیزه است.

کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

کاربردها و موارد استفاده از فلزات گالوانیزه بسیار گسترده است. زیرا با یک فرایند ارزان باعث افزایش طول عمر فلز به صورت چشمگیری می شود.

ورق‌ گالوانیزه اغلب در ساختمان‌های مدرن (اسکلت فلزی) استفاده می‌شوند. فولاد گالوانیزه همچنین برای ایجاد سازه‌هایی مانند بالکن، ایوان، راه پله، نردبان، راهرو، سقف و موارد دیگر کاربرد دارد.

در صنایع بادی و خورشیدی، آن‌ها پس از نصب باید دارای گردش کار مداوم باشند و هرگونه تعمیر و نگهداری منجر به اختلال در سرویس (از دست دادن درآمد) می‌شود. فولادهای گالوانیزه گرم در پروژه‌های خورشیدی به دلیل محافظت در برابر خوردگی محبوب هستند. آن‌ها هیچ گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کنند و با محیط زیست سازگار می‌باشند. این ورق‌ها اغلب در صنایع کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و از خوردگی تجهیزات جلوگیری می‌کنند.

در صنعت ساخت و ساز، مسکونی یا تجاری، دوام فولاد گالوانیزه باعث محبوبیت آن شده است. ورق گالوانیزه از نظر زیبایی شناسی درخشش خاصی ایجاد کرده و به جلوه طراحی‌های مدرن معماری کمک می‌کند.

در صنعت ارتباطات از راه دور، تعمیر و نگهداری خطوط تلفن آسان نیست؛ چرا که بلند هستند و اغلب دسترسی به آن‌ها دشوار است. از فولاد گالوانیزه گرم می‌توان در سیم کشی تلفن و جعبه تجهیزات استفاده کرد که خطر آسیب و نیاز به تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد.

ورق گالوانیزه رنگی چیست؟

ورق‌ گالوانیزه رنگی به دلیل زیبایی ظاهری و خاصیت عایق حرارتی، نسبت به نمونه‌های مشابه محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. آن‌ها با هدف افزودن زیبایی و در عین حال محافظت از سقف در برابر سایش و پارگی خارجی نصب می‌شوند. امروزه می‌توان ورق‌های روکش‌دار رنگی را در مکا‌ن‌های مختلف مانند دفاتر، گاراژها، رستوران‌ها، پارکینگ‌ها، انبارها، صنایع تولیدی و غیره مشاهده کرد.

این ورق‌ها با توجه به نیاز در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. علاوه بر این، بر خلاف ورق‌های پوشش سنتی، پایه قوی از فلزات فولادی دارند. این فلزات فولادی با روکش رنگی که می‌تواند مس، آلومینیوم، روی – آلومینیوم و قلع باشد تولید می شود. این ورق‌ها در رنگ‌های زیبا از نظر زیبایی مطابق با طرح و ساختار ساختمان موجود هستند. رنگ‌های ورق گالوانیزه رنگی می‌تواند قرمز، خاکستری، آبی، سبز زیتونی یا ترکیبی از چند رنگ باشد.

ورق گالوانیزه سقفی

گالوانیزه سقفی یک ورق راه راه از فولاد کربنی با پوشش گالوانیزه است. این پوشش با فرو بردن ورق در روی ذوب شده گرم به طور مستقیم ایجاد می‌شود. یون‌های روی با مولکولهای آهن موجود در فولاد پیوند می‌خورند و ظاهری براق و مقاوم در برابر زنگ زدگی را در سطح آن به وجود می‌آورند. پس از سفت شدن پوشش، ورق‌ها طی فرایندی به شکل الگوهای خطی موازی (راه راه) خم می‌شوند. این پوشش راه راه هنگام نصب ورق به عنوان سقف، مقاومت و پایداری بیشتری به آن می‌دهند.

قیمت ورق گالوانیزه شیروانی

قیمت ورق گالوانیزه‌ شیروانی به عوامل بسیاری از جمله ابعاد، کیفیت، جنس و ضخامت آن بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه‌ می‌توانید با کارشناسان ما با شماره تلفن ۰۲۱۴۹۰۱۶ تماس حاصل فرمایید.

ساندویچ پانل

از ورق های گالوانیزه هم به صورت رنگی و هم به صورت ساده در ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود که به دلیل داشتن یک لایه عایق میانی در بین ۲ عدد ورق گالوانیزه ساندویچ پانل ها بسیار انتخاب مناسبی برای ساخت سقف و دیوار با هزینه کم و سرعت ساخت بالا است قیمت ساندویچ پانل بنا به عایق مورد استفاده جنس ورق ها و تعداد لایه های آن متفاوت می باشد.

هزینه گالوانیزه گرم

اولین و اصلی‌ترین روش برای ساخت ورق گالوانیزه، گالوانیزه گرم است. در این روش  فولاد یا آهن در یک استخر ذوب روی غوطه‌ور می‌شود که دمایی را در حدود ۸۶۰ درجه فارنهایت (۴۶۰ درجه سانتیگراد) حفظ می‌کند. این حمام مذاب پیوند متالورژی بین روی و فلز دریافت کننده را آغاز می‌کند. روش گالوانیزه داغ یک انتخاب اقتصادی است که می‌تواند به سرعت در هر دو شکل فلز ساده و پیش ساخته اجرا شود. از این فولاد گالوانیزه می توان در کاربردهای با دمای بالا تا ۳۹۲ درجه فارنهایت استفاده کرد، اما استفاده در دمای بالاتر از آن باعث لایه برداری لایه کربنات روی از سطح فلز می‌شود.