اثر سیاست‌های بانک مرکزی بر فولاد

اثر سیاست‌های بانک مرکزی بر فولاد

اثر سیاست‌های بانک مرکزی بر فولاد 150 150 مدیرسایت آهن یک

اثر سیاست‌های بانک مرکزی بر فولاد

ورود بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز

در روز‌های اخیر به دلیل نوسانات زیاد قیمت ارز و تاثیرات مثبت یا منفی آن در بخش‌های مختلف دولت برای کاهش نرخ ارز و ایجاد ثبات در این بازار تلاش‌هایی انجام داده است اما به گفته آقای کاظم دلخوش : بانک مرکزی باید از همان ابتدا به فکر ایجاد ثبات در این بازار می‌بود نه بعد از رسیدن دلار به نزدیک ۵۰۰۰ تومان تازه ورود پیدا کند. گروه آهن یک به بررسی این موضوع  و تاثیر آن بر قیمت محصولات فولادی پرداخته است.

کاظم دلخوش، اظهار کرد: اینکه دولت یکسری راهکارهایی را برای کاهش نرخ ارز و ایجاد ثبات در این بازار در نظر گرفته است جای قدردانی دارد اما بانک مرکزی باید از همان ابتدا به فکر می‌بود.

وی با بیان اینکه اقدامات بانک مرکزی نمی‌تواند راهگشا باشد، توضیح داد: در حال حاضر قیمت سکه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. اینکه سکه با دو قیمت یک میلیون و ۳۰۰ و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای مقاطع فروش یک ساله و شش ماهه پیش‌فروش می‌شود فایده‌ای ندارد چون اگر فرد پولش را در بانک بگذارد می‌تواند به سودی بیشتر از این دست پیدا کند پس باید بانک مرکزی راهکار دیگری را در نظر بگیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بانک مرکزی باید با راهکارهای عملی و نه حرف بازار ارز را در دست گیرد تا شاهد ثبات در این بازار باشیم.

دلخوش در پایان در پیش‌بینی از نرخ دلار و ارز تا پایان سال جاری، گفت: بعید می‌دانم که قیمت دلار و ارز تا یک ماه آینده کاهش پیدا کند.

قیمت ارز گریبان بازار ورق سیاه را گرفت

طی هفته گذشته قیمت ورق سیاه انزلی برای ضخامت ۲ میلی متر در نخستین روز هفته به میزان ۲۷۹۰ تومان اعلام گردید. این در حالی است که قیمت این محصول با افزایش نرخ ارز در روزهای پایانی هفته افزایش یافته و به میزان ۳۰۰۰ تومان رسید. همان طور که در بازار داخلی مشاهده می شود رقابت زیادی در کارخانجات داخلی برای ارائه قیمت ورق سیاه وجود دارد به همین علت نمی توان قیمت این محصول را چندان افزایش داد.

به گفته منابع خبری طی هفته گذشته قیمت ورق سیاه برای ضخامت های ۳ میلی متر به بالا روند صعودی داشته است و قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه برای اندازه های ۱۵-۳ میلی متر به میزان ۲۷۰۷۰ ریال گزارش گردید. این در حالی است که قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه در روزهای پایانی هفته روند صعودی را در پیش گرفت و به میزان ۲۷۲۹۶ ریال رسید.

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز نیز طی هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است به طوری که قیمت ورق سیاه این کارخانه در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۶۸۶۳ ریال برای اندازه های ۴۰-۸ میلی متر گزارش گردید. این در حالی است که با افزایش قیمت دلار و اسلب در بازار داخلی قیمت این محصول در بازار بورس افزایش یافته و به میزان ۲۸۲۰۰ ریال رسید. در حال حاضر میزان معاملات صورت گرفته در بازار برای ورق فولادی و سایر محصولات فولادی بسیار کاهش یافته است و میزان خرید و فروش ورق سیاه افت کرده است.

هم چنین قیمت ورق سیاه کاویان در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۶۷۰۰ ریال گزارش شده است در حالی که قیمت این محصول در روزهای پایانی هفته به میزان ۲۷۲۸۶ ریال رسید.

هفته گذشته بازار فولاد شاهد دو روي متفاوت بود.

روز شنبه هفته گذشته به دليل تعطيلي روز بعد، بازار عملا در فاز سكون بود و تغييرات خاصي در قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق سیاه مشاهده نگرديد. قيمت ميلگرد نیز در اكثر مبادي نسبت به آخرين قيمت هفته قبل ثابت اعلام شد و ساير مقاطع، ورق و شمش نيز بازار آرامي را سپري كردند.

در اين ميان اما بازار ارز شاهد رشد ملايم قيمت ها بود روز دوشنبه كه به نوعي شروع كاري  هفته به شمار مي رفت نقطه آغاز اوج گيري مجدد بازار  محصولات فولادي بود  از جمله قیمت ورق سیاه بود.

از اين روز و تحت تاثير علل مختلف شاهد رشد قيمت اعلامي بيشتر توليدكنندگان ميلگرد بوديم و قيمت هاي اعلامي بين ۳۰ تا ۴۵ تومان و بعضا در دو مرحله افزايش اعلام شد  به طوري كه  طي اين روز بيشتر توليدكنندگان به طور ميانگين قيمت هاي خود را  حدود ۵۰ تا ۸۰ تومان افزايش دادند.

در اين روز همچنين عرضه ميلگرد كرمان، تيرآهن و ميلگرد ظرفيتي ذوب آهن و ورق سرد و گرم مباركه در بورس كالا انجام شد كه محصولات كرمان و مباركه و تير ۱۶ ذوبي با رقابت معامله گرديدند.

قیمت ورق سیاه در کارخانجات مختلف تهران و اصفهان

روز دوشنبه بازار ارز شاهد ادامه افزايش نرخ و رسيدن دلار به مرز ۴۸۰۰ تومان بود. روزهاي سه شنبه و چهارشنبه موج افزايش قيمت ها ادامه پيدا كرد و قيمت ميلگرد طي اين دو روز بين ۳۰ تا ۹۰ تومان افزايش پيدا كرد .

همچنين قيمت شمش نيز با افزايش  حدود ۵۰ توماني روبرو شد. بازار ورق نيز متاثر از عرضه ورق فولاد مباركه شاهد اعلام افزايش قيمت از طرف توليدكنندگان بود. عرضه سبد مخلوط تير ذوبي در اين دو روز نيز با رقابت خريداران و  رشد قيمت  ۷۰ و ۹۵ توماني معامله گرديد.

همچنين عرضه هاي شمش فولاد كاوه جنوب كيش و تختال خوزستان در  روز چهارشنبه با استقبال خوب خريداران روبرو شد به طوري كه شمش كاوه با رقابت و عبور از قيمت ۲۰۰۰ تومان و تختال خوزستان با تقاضاي عجيب ۱۲۱ هزار تني و رقابت ۱۷۰ توماني با قيمت ۲۲۰۵ تومان معامله شدند. در اين روز براي اولين بار دلار از مرز ۴۹۰۰ تومان عبور كرد و ركورد تازه اي را به ثبت رساند.

روز پنج شنبه پس از اتفاقات رخ داده در بازار ارز تهران و اعلام سياستهاي بانك مركزي براي كنترل بازار ارز ، و البته پس از چند روز رشد پياپي، بازار ارز و فولاد به طور همزمان آرام گرفت و  تقريبا تمام توليدكنندگان قيمت هاي خود را ثابت اعلام نمودند.

عمده ترين دلايل  افزايش قيمت ها طي هفته گذشته، افزايش تقاضاي انباري به دليل نزديك شدن به روزهاي پاياني سال ، رشد قيمت ارز و همچنين افزايش ادامه دار قيمت قراضه  و  تا حدودي ورود تقاضاي برخي پروژه ها براي خريد بوده است.

با وبلاگ آهن یک داغ‌ترین اخبار بازار دلار دنبال کنید.