افزایش تقاضا سنگ آهن

افزایش تقاضا سنگ آهن

افزایش تقاضا سنگ آهن 512 384 مدیرسایت آهن یک

افزایش تقاضا سنگ آهن

گروه بازرگانی  آهن یک در تحلیل بازارآهن به نتایج زیر دست یافته است؛ میزان فروش آهن و صادرات سنگ آهن ایران در مقایسه با سال گذشته تغییرات زیادی نداشته است. اما  در مقایسه با سال گذشته  معاملات کاهش یافته است و آمار معاملات سنگ آهن صادراتی از بورس کالا چندان چشمگیر نیست .در حالی که واردات سنگ آهن به چین به‌عنوان تنها مقصد صادراتی، رشد قابل توجهی داشته است.

بازار سنگ آهن طی چند ماه اخیر برخلاف دیگر فصل ها شرایط چندان  پرنوسانی را تجربه نکرده است و بازار این ماده معدنی همچنان از رونق نسبتا مناسبی برخوردار است. حتی با وجود اعمال برخی محدودیت‌های زیست‌محیطی در مورد تولیدکنندگان فولاد و نوع سنگ آهن وارداتی، آمارها حاکی از آن است که میزان واردات سنگ آهن به چین طی سال ۲۰۱۷ رقم‌های بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و رکوردهایی را از خود برجای گذاشت. طی ماه‌های اخیر تغییرات بر بازار سنگ آهن باعث شد تا بهای هر تن از انواع پرعیار این ماده معدنی از ۶۵ تا ۷۵ دلار افزایش یابد.

طی ۹ ماه گذشته میزان صادرات سنگ آهن ایران شرایط نسبتا مناسبی  داشته است و حتی با وجود اعمال محدودیت‌ها از سوی چین و تهدید به اعمال عوارض صادراتی از سوی مقامات کشور ایران، باز هم شاهد آمار صادراتی به میزان ۱۴ میلیون تن بودیم که در مقایسه با سال گذشته رشد ۳ درصدی را نشان می‌دهد. با این حال برخلاف رویه صادراتی کشور، آمار معاملات سنگ آهن از بورس کالا، روند کاهشی محسوسی را نشان می‌دهد و این موضوع برای ما خوشایند نیست ؛ زیرا بورس کالا یکی از نهادهای سنتی معاملات سنگ آهن صادراتی بوده است و حتی در برخی مقاطع زمانی، حدود ۳۰ درصد از صادرات سنگ آهن کشور از بورس کالا صورت می‌گرفت.

از ابتدای مهر ماه تا انتهای آذر ماه سال ۱۳۹۶، تنها ۳۸۵ هزار تن سنگ آهن از سوی ۲ مجتمع فلات مرکزی ایران و سنگان در بورس کالا عرضه شد. این در حالی است که بیش از یک میلیون و ۲۶۵ هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز همان ۳۸۵ هزار تن مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. بالا بودن تقاضا نسبت به عرضه نشان می‌دهد که بسیاری از خریداران سنگ آهن از جذاب بودن بازار صادراتی مطمئن هستند؛ زیرا با وجود افزایش ۳ درصدی در حجم معاملات سنگ آهن کشور نسبت به سال گذشته، اما ارزش معاملات آن بیش از ۵۲ درصد افزایش یافته است و به حدود ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.  مجتمع فلات مرکزی ایران ۲۷۵ هزار تن از سنگ آهن خود را برای صادرات در بورس کالا عرضه کرد. علاوه بر این، مجتمع سنگ آهن سنگان ۱۱۰ هزار تن از سنگ آهن دانه ‌بندی خود را در بورس کالا عرضه کرد. اما در ۳ماه گذشته خبری از مجتمع سنگ آهن جلال آباد زرند نبود که همواره یک پای ثابت صادرات سنگ آهن از طریق بورس کالا بوده است.

با وبلاگ آهن بک به روز باشید.