انواع ورق گالوانیزه از نظر نوع فرایند تولید و روش گالوانیزیسیون

برش ورق گالوانیزه

انواع ورق گالوانیزه از نظر نوع فرایند تولید و روش گالوانیزیسیون

انواع ورق گالوانیزه از نظر نوع فرایند تولید و روش گالوانیزیسیون 700 395 آهن یک

                                                                  

معمولا بزرگترین تهدید برای سازه های فولادی رطوبت می باشد.ساختمان های فلزی در برابر آسیب هایی مانند طوفان و باران های سیل آسا مقاوم هستند،اما اگر به خوبی پوشش داده نشوند،رطوبت در طولانی مدت باعث زنگ زدگی آن ها می شود.            

ورق های گالوانیزه که کاربرد فراوانی در صنایع متفاوت دارند،به دلیل پوشش خاص خود دچار زنگ زدگی نمی شوند.به عبارتی آهنی می باشد که با روی پوشانده شده است.این آهن حتی اگر پوششش دچار شکستگی شود،از زنگ زد محفوظ می ماند.            

گالوانیزه چیست؟                       

فولاد و آهن از جمله عناصری هستند که دچار زنگ زدگی و خوردگی و در نهایت تضعیف و فروریختگی می شوند.با توجه به این موضوع راه کارهای مختلفی برای محافظت از سازه ها ارائه شده است که فولاد گالوانیزه یکی از همین روش ها می باشد و در اغلب موارد بهترین روش برای بیشتر سازه های فولادی می باشد.                                                                          

همانطور که بالاتر گفته شد اگر ورق فلز را با روی پوشش دهند،ورق گالوانیزه ایجاد می شود که اگر پوشش روی از بین برود و یا شکسته شود،این ورق به هیچ عنوان زنگ نخواهد زد.هم چنین استفاده از این ورق ها مقرون به صرفه می باشند و همین امر موجب اهمیت قیمت ورق می باشد.                                                                                                                        

از جمله کاربرد های گسترده محصول در پل ها،اتومبیل ها،استادیوم ها،سقف منازل و…می باشد.                                        

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه         

هزینه کمتر:

روی مذاب و فولاد به راحتی به یکدیگر می چسبند و محصولی با دوام بسیار بالا تولید می کنند.در نتیجه به روش گالوانیزاسیون نسبت به سایر روش هایی که برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده شده قیمت کمتری برای تعمیر و نگهداری را دارا می باشند.نکته قابل توجه این می باشد که ممکن است قیمت ورق گالوانیزه در مقایسه با سایر محصولات فولادی بالا به نظر برسد،اما به دلیل این که در طولانی مدت احتیاج به تعمیر و نگهداری ندارند،بهترین گزینه برای پیمانکاران محترم می باشد. برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه به لینک زیر مراجعه فرمایید.       

سختی:

گالوانیزه یکی از سخت ترین پوشش های محافظ حال حاضر می باشد.پس علاوه بر مقاومت در برابر زنگ زدگی از آسیب های وارده در زمان حمل ونقلشان محفوظ هستند.                                                                                              

طول عمر بالا:

از جمله موارد مهم ورق،طول عمر بالای محصول می باشد.به این صورت که اگر در محیط هایی قرار بگیرند که میزان خوردگی بالایی داشته باشند،بین ۲۰الی ۷۰سال عمر می کنند.لازم به ذکر است این سال ها بستگی به میزان قرار گرفتن فولد مورد نظر در برابر مواد خورنده دارد.                                                                                                      

بازرسی آسان:

از آنجا که سازه هارا به طور سالیانه مورد ببرسی قرار می دهند،بنابراین روش بازرسی حائز اهمیت می باشد.ورق های گالوانیزه بدون هیچ آزمایشی به راحتی و تنها از طریق چشم قابل بررسی می باشند و در آزمایش و تست کیفیت آن ها هزینه زیادی صرف نمی شود.                                                                                                                         

صرفه جویی در منابع:

فولاد گالوانیزه محصولی با دوام و پایداری بالا می باشد.همان حمام مذابی که از آن برای تولید ورق استفاده می شود را می توان بارها و بارها مورد استفاده قرار داد.                                                                             

راحتی و سادگی در تمیز کردن:

این محصولات را می توان با آب قلیایی اسپری کرده و در صورت لزوم با یک پارجه نرم پاک کنید.                                                                                                                                              

فرایند گالوانیزیسیون                             

چربی گیری:

اولین مرحله فرایند گالوانیزه چربی گیری می باشد که در این مرحله سطح قطعات از رنگ،روغن،گریس و هر گونه ترکیبات پاکسازی می شود.                                                                                                                       

اما ترکیبات دیگری که سطح را آلوده می کنند و در این مرحله زدوده نمی شوند را مرحله بعدی که اسید شویی می باشد می زدایند.برخی از رنگ ها و روغن ها به راحتی از روی سطوح پاک نمی شوند و نیاز به سند بلاست کردن و ساییدن می باشد.به عملبات پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا ثند بلاست گویند.پس از انجام عملیات چربی زدایی تمام سطوح بررسی می شوند تا تمامی رنگ ها،روغن ها و..از سطح پاکسازی شوند.نکته قابل توجه این می باشد که در زمان فرایند گالوانیزه،قطعات آویزان نگه داشته می شوند.                                                                                                                                     

بارگذاری و تعلیق:

در این مرحله باید از مواردی استفاده شود که قطعات را در مراحل آماده سازی و غوطه وری به طور معلق بتوان جا به جا کرد.لازم به ذکر است قبل از شروع مراحل آماده سازی هر گونه آلودگی از جمله رنگ،گریس و…باید از سطح قطعات زدوده شود.نحوه قرارگیری و منافذ داخلی قطعات باید به نحوی باشد که محلول های شست و شو مذاب روی قادر باشد در تمامی نواحی قطعه جریان یابد.اجزاء سازه ها در هنگام طراحی باید به نحوی پیشبینی گردد تا منطقه و ناحیه ای بن بست نباشد تا هوا،محلول های شست و شو و در نهایت مذاب به آن دسترسی نداشته باشد.                                                              

اسیدشویی:

قطعات به منظور برداشتن رنگ ،پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند.سطح فولاد کامل باید از این آلودگی ها پاک شود.تا مذاب روی قادر گردد با فولاد به طور کامل واکنش دهد.زنگ زدگی سنگین و عمیق را ممکن است نتوان به راحتی با روش اسیدشویی برطرف کذد.به همین دلیل شاید لازم است از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شویی استفاده کرد.                                                                                              

فلاکسین:

پس از این که قطعات اسید شویی شوند،در وان آب شسته می شوند و در پایان مراحل آماده سازی در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی قرار گرفته و به آن آغشته می شوند.محلول کلرید آمونیاکی روی سطح فولاد رابرای انجام واکنش با مذاب روی آماده می کند.                                                                                                                                              

گالوانیزه گرم:

مذاب روی با سطح فولادی که تمیز شده است واکنش داده و لایه ای از آلیاژ روی ،آهن را که پیوند بسیار قوی با سطح فولاد برقرار کرده را تشکیل می دهد.پوشش گالوانیزه در ۲الی۳دقیقه ابتدایی ورود به حمام مذاب تشکیل می شود که در هر حال به ضخامت فولاد بستگی دارد.                                                                                                         

خنک کردن:

پس از اتمام فرایند گالوانیز گرم که با خروج قطعات از درون مذاب است،آن ها را بلافاصله در آب و یا محلول دی کرومات سدیم غوطه ور می کنند،عملیات غوطه وری در محلول دی کرومات سدیم موجب خنک شدن قطعات می شود.به همین سبب به راحتی قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واکنش های بعدی غیر فعال گردیده و براق خواهند شد.

انواع ورق فولادی از نظر نوع فرایند تولید ورق

تولید ورق گالوانیزه

ورق فولادی نورد سرد

این روش فرایند ساده ای دارد به طوری که شمش فولادی با قرارگیری بین نوردهای چرخنده در بالا و پایین و اعمال فشار بر سطح این شمش و حرکت مداوم تغییر شکل می دهد.در فرایند تولید ورق فولادی به روش نورد سرد ابتدا قبل از نورد ،سطح شمش را اسید شویی کرده و لایه های اکسیدی سطح آن را پاک سازی می کنند.در نهایت نیز،ورق فولادی را تحت تاثیر عملیات حرارتی آنیلی شدن قرار می دهند.ورق فولادی خروجی از این قسمت که معروف به ورق فولادی روغنی است،نسبت به ورق فولادی نوردگرم دارای کیفیت بالاتر و سطح بهتری است که موجب کاربرد آن در جاهایی که ورق ظاهر کار را می سازد می شود.ورق روغنی پایه تولید ورق های گالوانیزه و به تبع آن ورق های رنگی می باشد.استاندارد ضخامت ورق روغنی بین ۰٫۳الی ۳میلیمتر می باشد.هم چنین عرض استاندارد آن ها نیز اغلب ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است.ورق های روغنی بسته به عملیات حرارتی و نیز نوع آلیاژ به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:                                                                                                                 

  • ورق های معمولی 
  • ورق های نیمه کشش  
  • ورق های فوق کشش     

ورق فولادی نورد گرم  

در فرایند تولید ورق فولادی به روش نوردگرم،به شمش های فولادی ،حرارتی بیش از ۷۶۰درجه سانتی گراد وارد کرده و باعبور شمش از میان رول ها،شمش به شکل ورق فولادی در می آید.ورق تولید شده طی این فرایند به دلیل ایجاد سطحی مات روی ورق و نیز رنگ ظاهری آن،به ورق فولادی سیاه معروف است.قیمت ورق سیاه با توجه به تقاضای بالایی که دارد،تاثیر مستقیمی بر بازار فولاد می گذارد.

در این فرایند تولید،ضخامت محصول خروجی به ۱٫۲الی ۱۶میلی متر میرسد.اگر این محصول ضخامتی کمتر از ۴میلی متر داشته باشد به آن ورق گویند.در غیر این صورت به این محصول ،نام تسمه فولادی اطلاق می شود.ورق سیاه در دو نوع صنعتی و معمولی و در استاندارد های متنوعی تولید می شود.    

برای کسب اطلاعات و مشاهده محصول با شماره تلفن های ۰۲۱۴۹۰۱۶ و ۰۲۱۴۵۱۰۶۰۰۰تماس حاصل فرمایید.