بازنگری در اجرای طرح های فولاد

بازنگری-در-اجرای-طرح-های-فولاد

بازنگری در اجرای طرح های فولاد

بازنگری در اجرای طرح های فولاد 270 186 مدیرسایت آهن یک

بازنگری در اجرای طرح های فولاد

طبق بررسی های انجام شده در اخبار و نشت های خبری روزانه شرکت آهن یک با توجه به نشست خبری روز گذشته انجمن فولاد ایران فرصتی مناسب برای فعالان حوزه فولاد دید،که به بیان مشکلات تولیدکنندگان در شرایط کنونی خود بپردازند. در این راستا کارشناسان گروه آهن یک به بیان اینکه در جلسه محمود اسلامیان، رئیس و احمد خوروش، رضا شهرستانی و بهادر احرامیان به‌عنوان اعضای هیات‌ مدیره انجمن فولاد ایران از کمبود مواد اولیه به دلیل ورود معدن‌داران به عرصه تولید فولاد و صدور مجوز‌های بی‌رویه در دولت‌های قبلی گفتند و خواستار بازنگری در مجوز‌ها و اجرای طرح‌های فولادی شدند.

چهار میلیون تن صادرات فولاد در۸ ماه

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد ایران در این جلسه گفت: طی ۸ ماه امسال بیش از چهار میلیون تن صادرات فولاد تحقق یافت که با توجه به برنامه ۶ میلیون تنی امسال، افزون بر ۶۶ درصد هدف صادراتی این بخش تحقق یافت.محمود اسلامیان در جمع خبرنگاران افزود: انتظار می‌رود تا پایان امسال تولید فولاد خام کشور از مرز ۲۱ میلیون تن بگذرد، در عین حال در دوره ۸ماه امسال، کل تولید فولاد خام به رقم ۱۴ میلیون تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۱۵ درصدی دارد. وی تصریح کرد: اکنون ظرفیت نصب شده فولاد‌سازی‌ های کشور به رقم ۵/ ۳۲ میلیون تن رسیده و در افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد خام کشور، ۵۵ میلیون تن برنامه‌ریزی شده است و ایران چهاردهمین فولاد‌ساز جهان محسوب می‌شود و پیش‌بینی‌شده در سال ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد‌ساز دنیا ارتقا پیدا کند.

اسلامیان خاطرنشان کرد: دستیابی به رقم ۲۱ میلیون تن تولید فولاد خام تا پایان امسال، تحقق برنامه ۶۶ درصدی نسبت به رقم ۵/ ۳۲ میلیون تن ظرفیت نصب شده را دارد.وی اضافه کرد: مجموع ظرفیت مقاطع فولادی اکنون ۵۰ میلیون تن است که چنانچه به رقم ۵/ ۱۹ میلیون تن تا پایان ۱۳۹۶ دست یابیم، در واقع ۶۱ درصد ظرفیت خالی وجود دارد. وی تشکیل ستاد فولاد در دولت دوازدهم را یک اقدام ارزشمند برای سامان‌بخشی به حوزه فولاد ارزیابی کرد و گفت: این صنعت سهم بالایی در ایجاد اشتغال دارد و براساس یک بررسی از سوی ژاپن، به ازای هر یک شغل در این بخش، ۲۵ شغل غیر‌مستقیم ایجاد می‌شود.

اسلامیان اظهار امیدواری کرد: طرح جامع فولاد که از سوی این انجمن، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت مجری تهیه شده، در دولت دوازدهم به تصویب می‌رسد تا پایه و اساسی برای برنامه‌های فولادی باشد. رئیس هیات مدیره انجمن مزبور تصریح کرد: امروز قیمت تولیدات فولادی در ایران در واقع پایین‌ترین نرخ در دنیا محسوب می‌شود و با وجود رشد قیمت محصولات فولادی و افزایش نرخ داخلی، کماکان قیمت مقاطع فولاد از همه تولید‌کنندگان جهان کمتر است.به گفته وی، برآورد می‌شود که قیمت تولیدات فولادی ایران به‌طور متوسط ۸ تا ۱۵ درصد کمتر از دیگر تولیدکنندگان جهان باشد.

کل تولید فولاد خام (میانی) سال گذشته ایران به رقم ۱۸ میلیون و ۴۶۶ هزار تن رسید و در مقایسه با ۱۶ میلیون و ۶۵۶ هزار تن در سال ۱۳۹۴ رشد ۱۱ درصدی را ثبت کرد. سهم بخش خصوصی از تولید فولاد میانی در سال گذشته چهار میلیون و ۴۷ هزار تن بود که در مقایسه با سال ۹۴ که رقم ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار تن ثبت شد، رشد ۴۱درصدی داشت.

بازنگری در مجوز های قدیمی طرح های فولادی

دبیر انجمن فولاد در این نشست خبری خواستار بازنگری در مجوز‌های طرح‌های فولادی شد که صدور مجوز آنها با تاخیر صورت گرفته و اظهار کرد: پیشنهاد شده تا اجرایی شدن، طرح‌هایی که پس از ۸ سال مجوز دریافت کرده‌اند و در بی‌نظمی‌های مدیریتی دولت قبلی صادر شده‌اند نیز در ستاد فولاد مورد بازنگری قرار بگیرند تا مانند طرح‌های هشت گانه با مشکل مواجه نشوند.رسول خلیفه‌سلطانی، توسعه صنعت فولاد را مستلزم بهره‌مندی از نقدینگی و سیاست‌های حمایتی برشمرد و گفت: تامین نقدینگی واحد‌های فولادی عمدتا از طریق صندوق توسعه ملی، صندوق ضمانت صادرات و بیمه معادن و سیستم بانکی است که مراجعه و تامین مالی از هر یک از روش‌های مورد ذکر با مشکلاتی مواجه است کما‌اینکه صندوق بیمه معادن، منابع محدودی دارد و پاسخگوی نیاز نیست.

وی افزود: صندوق ضمانت صادرات هم باید بر حمایت از صادرات تمرکز کند که این صندوق هم سرمایه اندکی دارد و به دولت پیشنهاد می‌کنیم بخشی از منابع صندوق توسعه ملی را به دو صندوق توسعه‌ای دیگر تزریق کند. وی تصریح کرد: اگر دولت درخصوصی‌سازی‌های فولاد دست بخش خصوصی را باز بگذارد ظرفیت‌های خوبی به کشور افزوده می‌شود. دبیر انجمن فولاد ایران، توسعه صنعت فولاد را تنها در کنار آب‌های آزاد مفید دانست و گفت: اگر صندوق توسعه ملی قصد حمایت از طرحی را دارد از طرح‌های نزدیک دریای عمان حمایت کند و انجمن قادر است طرح‌ها را در قالب‌های بهینه به صندوق توسعه ملی ارائه دهد. وی همچنین ادامه داد: در بحث توسعه صادرات فولاد نیز تاکید داریم که استرداد مالیات بر ارزش افزوده سرعت گیرد و باید ظرف یک ماه به صنعت باز‌گردد.

تشویق دولت برای حضور پرقدرت درچرخه فولاد

احمد خوروش، عضو هیات‌مدیره انجمن فولاد در نشست خبری این انجمن با اشاره به مجوزهای بی‌رویه در حوزه فولاد و پدید آمدن مشکلات در چرخه فولاد اظهار کرد: با صدور مجوز‌های بی‌رویه در دولت‌های نهم و دهم، مشکلات زیادی در چرخه فولاد ایجاد شد، خوشبختانه در دولت یازدهم در زمان آقای نعمت‌زاده طرح جامع فولاد کلید خورد و در ستاد فولاد اکنون مطرح و در حال اجرا شدن است.وی درخصوص تشکیل ستاد فولاد گفت: تامین مواد اولیه و زیرساخت‌ها و توجه به مصارف داخلی و نهایتا چشم‌انداز تولید در افق ۱۴۰۴ و صادرات از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و خوشبختانه از سوی دکتر محمد شریعتمداری مورد تاکید قرار گرفته است.خوروش افزایش قدرت و سهم صادرات فولاد را منوط به حمایت دولت دانست و عنوان کرد: اگر قرار است صادرات‌ محور باشیم باید قدرت رقابت با رقبا را از طریق جوایز صادراتی بالا ببریم.

وی همچنین تصریح کرد: درخواست نوردکاران فولادی از دولت، توجه و حمایت از صادرات در مقاطع فولادی است، این دسته از تولید‌کنندگان همچنین در تامین مواد اولیه نیز با مشکلاتی روبه‌رو‌ هستند.این عضو هیات مدیره انجمن فولاد همچنین به مشکلات بانکی اعضای انجمن فولاد اشاره کرد و گفت: یکی از اساسی‌ترین مشکلات تولید‌کنندگان و صنعتگران کمبود نقدینگی و ناتوانی تامین آن از طریق تسهیلات بانکی به دلیل نرخ‌های کارمزد بالا نسبت به عرصه بین‌المللی است.

از همراهی شمابا وبلاگ آهن یک سپاسگزاریم.