بازنگری در طرح های فولادی

بازنگری در طرح های فولادی

بازنگری در طرح های فولادی 150 150 مدیرسایت آهن یک

بازنگری در طرح های فولادی

 

به گزارش شرکت آهن یک، به نقل از دنیای اقتصاد در جلسه روز یکشنبه انجمن فولاد ایران با حضور محمود اسلامیان، رئیس، و احمد خوروش، رضا شهرستانی و بهادر احرامیان به‌عنوان اعضای هیات‌مدیره انجمن فولاد ایران از کمبود مواد اولیه در بازار فولاد ایران گفتند و خواستار بازنگری در مجوز‌های طرح‌های فولادی شدند.

 

چهار میلیون تن صادرات فولاد در ۸ ماه

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد ایران در این جلسه گفت: طی ۸ ماه امسال بیش از چهار میلیون تن صادرات فولاد تحقق یافت که با توجه به برنامه ۶ میلیون تنی امسال، افزون بر ۶۶ درصد هدف صادراتی این بخش تحقق یافت.محمود اسلامیان در جمع خبرنگاران افزود: انتظار می‌رود تا پایان امسال تولید فولاد خام کشور از مرز ۲۱ میلیون تن بگذرد، در عین حال در دوره ۸ماه امسال، کل تولید فولاد خام به رقم ۱۴ میلیون تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۱۵ درصدی دارد. وی تصریح کرد: اکنون ظرفیت نصب شده فولاد‌سازی‌های کشور به رقم ۵/ ۳۲ میلیون تن رسیده و در افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد خام کشور، ۵۵ میلیون تن برنامه‌ریزی شده است و ایران چهاردهمین فولاد‌ساز جهان محسوب می‌شود و پیش‌بینی‌شده در سال ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد‌ساز دنیا ارتقا پیدا کند.

 

 

اسلامیان اظهار امیدواری کرد: طرح جامع فولاد که از سوی این انجمن، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت مجری تهیه شده، به تصویب می‌رسد تا پایه و اساسی برای برنامه‌های فولادی باشد. رئیس هیات مدیره انجمن مزبور تصریح کرد: امروز قیمت تولیدات فولادی در ایران در واقع پایین‌ترین نرخ در دنیا محسوب می‌شود و با وجود رشد قیمت محصولات فولادی و افزایش نرخ داخلی، کماکان قیمت مقاطع فولادی از همه تولید‌کنندگان جهان کمتر است.به گفته وی، برآورد می‌شود که قیمت تولیدات فولادی ایران به‌طور متوسط ۸ تا ۱۵ درصد کمتر از دیگر تولیدکنندگان جهان باشد.

 

بازنگری-در-طرح-های-فولادی-2

چالش صنعت فولاد

 

بهادر احرامیان نیز گفت: در شرایط کنونی که صنعت فولاد کشور از رشد خوبی در زمینه تولید و صادرات برخوردار است دولت باید برای آزادسازی قوانین و مقررات، خروج کامل از بنگاهداری و همچنین اجرای خصوصی‌سازی واقعی، بستر لازم را فراهم کند.احرامیان بر کمبود مواد اولیه در کشور تاکید کرد و افزود: با افزایش تولید، کمبود این مواد بیشتر احساس می‌شود و باید به واحدهای جدید که وارد مدار تولید شدند مواد اولیه از جمله سنگ‌آهن تزریق شود. وی با بیان اینکه ایران طی سال‌های آینده به واردکننده سنگ‌آهن تبدیل خواهد شد، تصریح کرد: برای برون‌رفت از این مشکل باید سرمایه‌گذاری در بخش معدن تشویق شود و سیاست‌ها و مشوق‌های بیشتری در این بخش تدوین شود.

 

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود که مواد اولیه برای واحدهای تولیدی از منابع داخلی تامین شود. وی به کمبود شمش و آهن اسفنجی در زنجیره تولید فولاد نیز اشاره و تصریح کرد: باید تدابیر و سیاست‌‌های لازم در این زمینه اندیشیده شود. احرامیان با بیان اینکه به هدف ترسیم شده در افق ۱۴۰۴ برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نزدیک‌تر شده‌ایم، افزود: از این میزان حدود ۱۵ میلیون تن صادرات باید صورت بگیرد از این رو ۴۰ میلیون تن باقی مانده به‌عنوان مصرف ظاهری کشور در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه نیمی از فولاد دنیا در چین تولید می‌شود، افزود: باید به دورنمای بازار فولاد دنیا نیز اهتمام ویژه داشت.

 

مشکلات بخش خصوصی تولید‌کننده فولاد

رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در این نشست با تاکید بر خصوصی‌سازی در صنعت فولاد کشور گفت: به دلیل حفظ اشتغال‌زایی بالا و همچنین به علت افزایش حجم تولید به جای کیفیت از سوی بخش دولتی فولاد، رقابت سالمی بین این بخش با بخش خصوصی‌ وجود ندارد زیرا که مهم‌ترین عامل برای تولیدکنندگان بخش‌ خصوصی سودآوری، بهبود کیفیت و بهره‌وری است.

 

شهرستانی تصریح کرد: باید نسبت به سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در صنعت فولاد ترغیب و تشویق صورت بگیرد تا بتوان خصوصی‌سازی واقعی را در این بخش انجام داد. وی با اشاره به اینکه یکی از مدل‌های سرمایه‌گذاری خارجی خرید فناوری‌های جدید است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون فناوری موج چهارم در دنیا در بخش فولاد استفاده می‌شود این در حالی است که استفاده از فناوری موج دوم در صنعت فولاد کشور موجب شده تاکنون نتوانیم در زمینه صادرات رقابت داشته باشیم.

 

شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با تاکید بر خصوصی‌سازی در صنعت فولاد کشور گفت: هم‌اکنون بیش از ۸۰ درصد فولاد کشور در بخش دولتی و نیمه دولتی تولید می‌شود که این امر مشکلات زیادی را برای بخش‌ خصوصی به منظور رقابت سالم ایجاد کرده است.عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه تا چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید به ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابیم، گفت: از این میزان حدود ۲۵ میلیون تن باید صادر شود از این رو یکی از نکات قابل تامل این است که اگر بخواهیم فولاد میانی با ارزش افزوده بالاتر ایجاد کنیم باید صنایع پایین‌دستی صنعت فولاد فعال‌تر شوند که این امر نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

با تشکر از همراهیتان ، وبلاگ آهن یک