برج ایفل سازه دوران قبل از فراگیری فولاد

برج ایفل

برج ایفل سازه دوران قبل از فراگیری فولاد

برج ایفل سازه دوران قبل از فراگیری فولاد 1024 683 حسنی

آهن آهنگری یا چکش خوار و فرق آن با فولاد

برج ایفل از آهن آهنگری ساخته شده است آهنی که آلیاژیست با کربن کمتر از ۰٫۰۸ درصد. از مشخصات این آهن محکم بودن چکش خوار و رسانا و مقاوم در برابر خوردگی و به آسانی قابل جوش دادن است. قبل از توسعه روش های کارآمد برای تولید فولاد و در دسترس بودن مقادیر زیاد آن آهن آهنگری شده بیشترین استفاده را بین آهن های چکش خوار داشت. این آهن به این دلیل آهن آهنگری یا چکش خوار گفته می شود. زیرا باید با ضربه زدن نورد کردن یا کار های دیگر در حالت مذاب خاکستر را از آن بیرون کشید. نوع مدرن این نوع آهن فولاد با کربن کم است. که هر دو آنها را به دلیل کمبود کربن نمی توان با گرم و سرد کردن سخت کاری کرد.

خاصیت زد خوردگی آهن آهنگری به خوبی خود را در سازه ای مثل برج ایفل نشان داد. با اینکه هنوز برج ایفل هر ۷ سال یکبار رنگ می شود اما هنوز تمام سازه آن با اینکه کاملا در معرض باران است استحکام خود را حفظ کرده است. هر بار رنگ این برج ۶۰ تن رنگ مصرف می کند و تا به حال ۱۹ بار کاملا رنگ شده است.

برج ایفل برای ۴۱ سال بلند ترین ساخته دست بشر بود.

این برج که ۳۲۴ متر ارتفاع دارد. ساخت آن ۲ سال به طول انجامید (۱۸۸۷-۱۸۸۹) . این برج توسط موریس کوچلین و امیل نوگوار دو تن از مهندسین ارشد کمپانی دی استبلیشمنت ایفل  که متعلق به گوستاو ایفل بود طراحی شد. و اسم برج نیز به نام موسس شرکت نامگذاری شد. تصمیم برای ساخت این برج زمانی گرفته شد که برای جشن انقلاب فرانسه  سعی در ساخت نماد مرکزی برای آن بودند.

این نماد مشهور فرانسه که در سال ۲۰۱۵ بیش از ۶ میلیون و ۹۱۰ هزار نفر از آن بازدید کرده اند. در ابتدای ساخت مورد قبول همگان واقع نشد و ۳۰۰ نفر از افراد سر شناس فرانسه که در بین آنها می توان از افرادی چون امیل زولا و گی دو موپاسان و شارل گارنیه نام برد و همچنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی جز افرادی بودند که به ساخت آن شدیدا اعتراض کردند.

})