تحریم مجدد صنعت فلزات ایران توسط آمریکا

تحریم مجدد صنعت فلزات ایران توسط آمریکا

تحریم مجدد صنعت فلزات ایران توسط آمریکا 1999 1340 حسنی

آمریکا صنعت فلزات ایران را مجددا تحریم و به باور آنها محدودیت‌های جدیدی را برای این گروه اقتصادی کشور وضع کرده است

به گفته استیون منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا : ما بزرگترین تولیدکننده‌های صنعت فلزات ایران را در فهرست سیاه قرار داده‌ایم و تحریم‌های جدیدی را علیه بخش‌های جدیدی از اقتصاد ایران اعم از عمران، ساخت و تولید و معدن اعمال کرده‌ایم. این تحریم‌ها تا زمان توقف تأمین مالی تروریسم در جهان از سوی رژیم و تعهد به نداشتن سلاح هسته‌ای ادامه خواهد یافت.

و با اعلام این موضع  شرکت های آلومینیوم المهدی، شرکت آهن و فولاد افرا، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، شرکت فولاد اصفهان، شرکت صنعت و معدن گل‌گهر، شرکت فولاد هرمزگان، شرکت فولاد آلیاژی ایران، شرکت آلومینیوم ایران، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان، شرکت خلاق تدبیر پارس، شرکت فولاد خراسان، شرکت فولاد خوزستان، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت فولاد اوکسین، شرکت فولاد صبا، شرکت فولاد کاوه جنوب و همچنین چند شرکت خارجی و یک کشتی ایرانی در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند

اما تحریم های جدید شرکت های فعال در صنعت فولاد به زبان مسئولان این شرکت ها این گونه تحلیل شد:

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی چادرملو بر این باور است که تا به امروز و با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های سختگیرانه آمریکا، توانسته‌ایم آن بخش از سنگ آهن خود را که برای صادرات اختصاص داده بودیم، به فروش برسانیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که اگر در آینده مشکلاتی هم برای فروش مستقیم ما ایجاد شود، این کار را توسط شرکت‌های تابعه انجام خواهیم داد، بنابراین هیچ‌گونه نگرانی بابت تحریم‌ها وجود ندارد.

بهروز رحمتی، معاون شرکت ملی صنایع مس ایران می‌گوید: حوزه مس، آلومینیوم، سنگ آهن و فولاد در کل صنعت فلزات ایران از ۱۸ مرداد ماه به طور رسمی در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند، بنابراین اتفاقی که درحال حاضر رخ داده، به این شکل است که تنها اسامی شرکت‌ها را به طور مجدد آورده و حتی می‌توان گفت که تفاوتی با تحریم‌های قبلی ندارد

او در ادامه تصریح کرد: ذکر این نکته ضروری است که حتی تحریم‌های قبلی سخت‌تر از تحریم‌های فعلی است، چرا که در آن مقطع بسیار شفاف و محاسبه شده، هرگونه همکاری با این شرکت‌ها را در حوزه توسعه، خرید و فروش، نقل و انتقال و حتی کمک‌های فکری را نیز تحریم کرده بود

این مقام مسئول شرکت فملی می‌گوید: بنابراین با وجود آن تحریم‌ها صادرات ما همچنان برقرار است و در سال ۹۸ دو برابر سال گذشته فروش خارجی داشتیم که نزدیک به یک میلیارد دلار است، درحالی که در کل سال ۹۷ فروش صادراتی ما در حدود ۴۷۰ میلیون دلار بود.

مشکل صنعت مس نه تحریم آمریکا بلکه تحریم دولت

معاون شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد: متاسفانه دولت عوارض معدنی را چند صد درصد افزایش داده، جلوی صادرات محصولاتی نظیر کنسانتره مس گرفته شده است؛ در نهایت می‌توان گفت که دولت صنعت مس را دچار یک خود تحریمی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت می‌توان گفت که تحریم‌های ترامپ تاثیری بر صنعت مس نخواهد گذاشت، چرا که ماهیت فروش فلزات با محصولی همچون نفت بسیار متفاوت است، چرا که راه‌های فروش متنوعی برای آن وجود دارد. اما «خود تحریمی‌های داخلی» قادر است که این روند را به راحتی مختل کند.

محمد مهدی مومن‌زاده، عضو هیئت مدیره فولاد خوزستان در این خصوص می‌گوید: شرکت فولاد خوزستان پس از اینکه تحریم شد رکورد میزان تولید خود را شکستیم و به ۱۲ هزار ۹۹۰ تن رسیدیم. در همین راستا برنامه‌های مختلفی را همچون تامین منابع، تامین مواد اولیه و یافتن کانال‌های جدید فروش در دست انجام داریم تا بازدهی و سودآوری شرکت دستخوش تغییر نشود و سهام‌داران نیز با خیالی آسوده در سهام شرکت سرمایه‌گذاری کنند.

اما قیمت سهام شرکت های حاضر در لیست جدید تحریم آمریکا

در یک هفته اخیر، قیمت سهام شرکت چادرملو با نماد کچاد ۹ درصد، قیمت سهام شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با نماد کگل ۶٫۵ درصد، قیمت سهام شرکت آلومینیوم ایران به نماد فایرا ۲٫۳ درصد، قیمت سهام شرکت فولاد خراسان با نماد فخاس ۲٫۵ درصد، قیمت سهام شرکت فولاد خوزستان با ۱۲ درصد، قیمت سهام شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی ۹٫۷ درصد و قیمت سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با ۱۱٫۶ درصد افزایش، رشد قابل توجهی را ثبت کردند.