تحلیل بازار فولاد در این هفته

تحلیل-بازار-فولاد

تحلیل بازار فولاد در این هفته

تحلیل بازار فولاد در این هفته 900 450 مدیرسایت آهن یک

تحلیل بازار فولاد در این هفته :به گزارش گروه آهن یک براساس تحقیقات ادواری کارشناسان

و خبرنگاران گروه آهن یک این مطلب در اختیار علاقه مندان به آهن آلات قرار داده شده است.

تحلیل بازار فولاد در این هفته

شمش در آغاز هفته دوم آذرماه روزهای آرامی داشت البته قیمت‌ها تا پایان هفته با حدود ۱۰ تومان کاهش روبرو شد كه تعطیلات میان هفته همراه با رکود بازار تقاضا را به حداقل رسانده بود در حالیکه همین تعطیلات باعث کاهش عرضه قراضه و افزایش قیمت آن نیز شد این روال تعطیلات در هفته سوم آذر نیز بی تاثیر نبود با توجه به تعطیلات این روند ادامه داشت در نتیجه تولید شمش و مقاطع به حداقل رسید در كنار این انتظار آن بود كه از نیمه دوم ماه آذر بازار با تغییر باید روبرو بشود چون زمزمه افزایش قیمت آهن اسفنجی هم شنیده میشود. این روند محققاً بازار مقاطع را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در حالیکه فشارهای وارده برای کاهش قیمت آهن اسفنجی تابحال نتیجه نداده است اما روند نزولی قیمت گندله در آینده روی قیمت آهن اسفنجی تاثیر خواهد گذاشت ، مشروط بر آنکه روند صادرات اوج نگیرد. معمولاً در ماه دسامبر خریدارهای خارجی شروع به افزایش موجودی انبار می کنند تا در تعطیلات یا پس از آن با مشکل روبرو نشوند ، این سیاست می تواند به تعادل بازار ایران کمک کند.

کاهش قیمت شمش در هفته سوم

در هفته سوم آذر ماه شاهد کاهش قیمت شمش بودیم.

سایز ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۱۸۸۰ تومان هر کیلو پیشنهاد می شد

و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۸۳۰ تومان ولی تا آخر هفته سایز ۱۵۰ میلیمتر تا ۱۸۵۰ و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۸۱۰ تومان پیشنهاد شد.این در حالیست كه انتظار می رود طبق پیش بینی اکثر دست اندرکاران قیمت شمش صعودی شود. چراكه عرضه آهن اسفنجی در شرایط فعلی محدود است و در كنار آن قیمت قراضه به مرز هر کیلو ۱۵۰۰ تومان رسیده، مسابقه خرید تولیدکنندگان شمش روی قیمت قراضه بی تاثیر نبوده است.مهمتر از همه اینكه روند قیمت شمش در بازار جهانی صعودی است و همین امر باعث افزایش صادرات شمش و آهن اسفنجی می گردد. البته این موضوع كه انبارهای کارخانه های تولیدکننده مقاطع به علت تعطیلی و رکود بازار خالی شده است هم بی تاثیر نیست كه بازار مقاطع آماده افزایش قیمت است.

البته این روند نمی تواند ادامه داشته باشد

مگر آنکه افزایش نرخ ارز و تقاضای جهانی باعث بالا رفتن حجم صادرات گردد.

قیمت نزولی مقاطع

قیمت مقاطع در هفته گذشته دوم آذر ماه نزولی بود به طوری كه میانگین قیمت محصولات ذوب آهن سایز ۱۴ تا ۲۵ اول هفته ۲۲۸۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۲۲۷۰۰ ریال رسید. به طور كلی می توان گفت بازار مقاطع به تعطیلات خورد و هیچ جنب و جوشی در آن مشاهده نشد و این روند برای هفته سوم نیز پیش بینی شده بود. در نهایت رکود در کل چرخه تولید مقاطع با کاهش تولید شمش و جمع آوری قراضه حاصل آن مشاهده شد. در هفته‌های بعد بازار تاوان این سکوت را خواهد پرداخت بخصوص آنکه فصل آخر سال معمولاً دوره مصرف مانده اعتبارات عمرانی است که امسال تقریباً به صفر رسیده است.

قیمت ثابت مقاطع در شروع هفته سوم

در نهایت هفته سوم آذر ماه قیمت مقاطع ثابت بود متوسط قیمت سایز ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ذوب آهن

روز شنبه ۲۲۸۵۰ ریال بود روز یکشنبه عده ای تلاش کردند تا قیمت ها را بالا ببرند

ولی موفق نشدند ولی روز سه شنبه با قدرت در مورد افزایش قیمت میلگرد برای هفته آینده صحبت میشد.

قیمت متوسط تیرآهن محصول ذوب آهن سایز ۱۴ تا ۱۸ روی ۲۷۰۰۰ ریال ثابت بود و انگیزه خرید محدود، احتمال آن وجود دارد در قیمت مقاطع در هفته آینده روند صعودی به خود بگیرد بخصوص که جو بازار آماده این تغییر است. ماه های پایانی سال فضای جنب و جوش زیاد است بخصوص تا پایان ژانویه که اوج خریدهای خاور دور می باشد امکان افزایش صادرات هست.

باتشکر از همیاری شما با وبلاگ آهن یک