• به دلیل اختلال مخابراتی در خط 02149016 لطفا با شماره های 02146017702 و 02146017891 و 02146017884 تماس حاصل فرمایید

تعامل بازار فولاد با نوسانات ارز

تعامل-بازار-فولاد-با-نوسانات-ارز

تعامل بازار فولاد با نوسانات ارز

تعامل بازار فولاد با نوسانات ارز 1280 851 مدیرسایت آهن یک

تعامل بازار فولاد با نوسانات ارز

خبرگزاری  شرکت آهن یک در وبلاگ آهن یک که وبلاگی برای علاقه مندان به صنعت آهن و فولاد  است در مورد تاثیرات و موج منفی و ضررهایی که نداشتن ثبات نرخ ارز  برای بازار فولاد رقم زده و تکانه ای که واکنش فولادیان را به همراه داشته گزارشی اراِئه کرده که به شرح زیر است:

صنعت فولاد هم مانند سایر صنایع برای فراهم کردن یکسری از مواد اولیه به واردات احتیاج داره و این واردات بالتبع با بی ثباتی نرخ ارز دستخوش تغیرات نامطلوبی میشه.

نوسان نرخ ارز و نبود یک نرخ واحد برای دلار سبب مشکلاتی برای تولیدکنندگان شده است. البته از چند ماه گذشته نیز با روند افزایشی نرخ دلار روبه‌رو بودیم که سبب محتاط شدن تولیدکنندگان این حوزه شده است؛

تولیدکنندگانی که با احتیاط مواد اولیه را خریداری می‌کنند و جرأت گرفتن تسهیلات بلندمدت ارز را به خود نمی‌دهند. بازار فولاد و همچنین تولیدکنندگانی که در این صنعت مشغول به کار هستند متاثر از این بازار واکنش‌های مختلف از خود نشان می‌دهند.

ثبات مهم‌تر از چند نرخی بودن است

چند نرخی بودن ارز سبب بی‌ثباتی در این بازار شده است، در زمینه چند نرخی بودن ارز نیز باید عنوان کرد که ثبات مهم‌تر از چند نرخی بودن است. اگر اطلاع داشته باشیم که هم‌اکنون نرخ ارز با ۶ ماه دیگر تفاوت چندانی ندارد بهتر قادر به برنامه‌ریزی برای تولید خواهیم بود.

احتمال افزایش نرخ ارز

احتمال افزایش نرخ ارز، ترسی بین تولیدکنندگان ایجاد کرده است. البته گردش مواد در فرآیند تولید شرکت‌های فولادی کوتاه‌مدت است. به عبارت دیگر از زمانی که مواد می‌خرند و تا زمانی که تولید می‌کنند چندان طول نخواهد کشید بنابراین همواره با دپوی ثابتی روبه‌رو هستند اما شرکت‌هایی که قطعه تولید می‌کنند مجبور هستند مواد اولیه‌شان را در انبار بین ۵ تا ۶ ماه نگهداری کنند بنابراین زمانی که با دورنمای گران شدن نرخ ارز روبه‌رو هستند سعی می‌کنند مواد اولیه را به مدت یک تا ۲ سال دپو کنند. البته باید در نظر گرفت که این دپو کردن با بهره‌های بانکی انجام می‌شود که در نهایت سبب افزایش نرخ تمام‌شده خواهد شد.

جنبه روانی افزایش نرخ ارز

نوسان نرخ بازار فولاد در چند ماه گذشته نشان داد نرخ‌های داخلی بازار فولاد برپایه نرخ‌های جهانی است. به عبارت دیگر نرخ‌های محصولات فولادی با محوریت صادرات و بر پایه نرخ ارز تعیین می‌شود. البته نرخ تعرفه را نیز باید در نظر گرفت اما در کل در تعیین نرخ محصولات فولادی، نرخ ارز یک عامل مهم به‌شمار می‌رود. البته نرخ ارز به تمامی تعیین‌کننده نیست و درحقیقت در تقابل با عرضه و تقاضا خودش را نشان می‌دهد و علاوه بر اینها باید نرخ تمام‌شده محصول را نیز در نظر گرفت.

با توجه به این شرایط که بهای ارز در حال گران‌شدن است، طبیعی است که انتظار داشته باشیم نرخ فولاد نیز افزایش پیدا کند. البته باید جنبه روانی افزایش ارز را نیز در نظر گرفت زیرا زمانی که دلار گران می‌شود تقاضای بازار بر پایه سفته‌بازی نیز تقویت می‌شود که بیشتر ناشی از جنبه روانی این موضوع است.

از اینکه وبلاگ آهن یک  را انتخاب کردید از شما سپاسگزاریم.