تلاش تولید کنندگان فولاد هند برای ممنوعیت واردات فولاد ایران

واردات فولاد ایران

تلاش تولید کنندگان فولاد هند برای ممنوعیت واردات فولاد ایران

تلاش تولید کنندگان فولاد هند برای ممنوعیت واردات فولاد ایران 800 480 حسنی

اتحادیه فولاد هند (ISA) که معرفی کننده ی اصلی ترین تولید کنندگان محلی آلیاژ هند است. از دهلی نو درخواست کرده اند تا واردات فولاد ایران را سریعا متوقف کند. این درخواست به این دلیل است که محموله های وارده به هند که از مبدا کشور های خلیج فارس است. بیش از پنج برابر شده است.

این افزایش واردات بعد از آن رخ داد که ایالات متحده تحریم های جدید علیه تهران وضع کرد. اتحادیه فولاد هند همچنین اضافه کرد که این روند ممکن است عواقب شدیدی تحت قانون (CAATSA) داشته باشد.

فولاد ایران

همچنین افزایش واردات ایران از طریق امارات متحده عربی با قیمت های شدیدا خصمانه باعث نگرانی های بیشتر این اتحادیه شده است که در نامه ای به معاونت فولاد هند به آن ها اشاره شده است.

در این نامه همچنین نوشته شده است که واردات فولاد از ایران چه به صورت مستقیم چه غیر مستقیم از کشور هایی مانند امارات متحده عربی باید متوقف شود زیرا کاملا خلاف قوانین تحریمی ایلات متحده است و باعث اقدامات تلافی جویانه از طرف ایالات متحده خواهد شد.

اتحادیه فولاد هند شامل شرکت های فولاد JSW و تاتا استیل و JSPL و فولاد اسار و قانون گذاری فولاد هند می شود.

در هشت سال گذشته ایران به صورت دائم در حال افزایش تولید خود بوده است در حالی که نیاز داخلی در حال کمتر شدن است. ایران که کشور دهم دنیا در تولید آلیاژ های صنعتی است اضافه تولید داخلی آن به ۱۲٫۲ میلیون تن می رسد که ۳۶ درصد تولید است. این در حالی است که مصرف داخلی ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است. این ۳۰ درصد از فولاد خود را به گروه ASEAN صادر میکند که خطری برای هند محسوب می شود.

مسیر امارات

واردات هند از ایران در سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ بیش از ۶۶ درصد افزایش داشت در حالی در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ این واردات صفر بود. ولی بر اساس گزارش هایی این واردات از مسیر امارات متحده عربی و با تغییر در کشور مبدا انجام شده است. در اینباره اتحادیه فولاد هند گفته است که این موضوع نگران کننده است که صادرات کشور امارات متحده عربی که خود وارد کننده است ناگهانی ۳۹۰ درصد افزایش داشته است. که شامل ۶۵۰۰۰ تن ورق فولاد نیز است که به صورت معمول این کشور وارد کننده آن است. این باعث به وجود آمدن ارتباطی بین محموله هایی با مبدا ایران و از طریق امارات متحده عربی است.

سه تولید کننده اصلی فولاد ایران که ۶۴ درصد از قدرت تولید را در دست دارند. متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی می باشند. که سازمانی دولتی و شامل تحریم های ایالات متحده است.

منبع : economictimes.indiatimes.com