تلاش دولت چین برای توقف روند نزولی قیمت آهن

بازار بزرگ میلگرد چین

تلاش دولت چین برای توقف روند نزولی قیمت آهن

تلاش دولت چین برای توقف روند نزولی قیمت آهن 800 504 حسنی

جنگ اقتصادی

قیمت میلگرد در بورس شانگهای که در مدت قبل از تعطیلات سال نو چین روندی رو به کاهش داشت. با اعلام اخبار مربوط به مذاکرات چین و ایالات متحده و انتشار اخبار مثبتی, مانند بازگشت تاجران و خبر رشد ۵۰ درصدی سرمایه گذاری بخش خصوصی در زیر ساخت این کشور مجددا قیمتها صعودی شد.

این رشد صعودی که با اعلام کاهش مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت چین از ۱۶ به ۱۳ درصد بیش از پیش تقویت شد.

در هفته نخست پس از تعطیلات سال نو با توجه به تعطیلی ۱۰ روزه و انباشت کالا در انبارها, قیمت آهن و میلگرد با کاهش روبه رو بود. که ابهام در سرنوشت مذاکرات بین چین و ایالات متحده, نیز مضاف بر علت برای کاهش بیشتر قیمت آهن و میلگرد در بورس چین بود.

آرامش نسبی بازار

اما با مشخص شدن نتیجه مذاکرات, و انتشار خبر بانک مرکزی چین مبنی بر رشد بیش از ۵۰ درصدی, در سرمایه گذاری های بخش خصوصی در زیر ساخت این کشور باعث افزایش تقاضا برای محصولات فلزی, مانند میلگرد شده و افزایش ۱۰ دلاری این محصول را رقم زد.

اما با توجه به پیش بینی ها, در مورد رشد اقتصادی چین در سال اینده که متخصصان به صورت بد بینانه ای به آن نگاه می کنند. و بر این عقیده هستند, که رشد ممتد اقتصادی چین در سالهای آتی نه تنها پایان بلکه رو به کاهش خواهد گذاشت. و باعث رکود اقتصادی خواهد شد. به صورت مستقیمی روی قیمت آهن  تاثیر خواهد گذاشت. زیرا چین بزرگترین تولید کننده, و همچنین مصرف کننده مشتقات فلزی محسوب می شود.

برنامه های بلند مدت

به همین دلیل دولت چین تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع رکود در سال جاری, و سال های اینده انجام خواهد داد. که شروعی بر این اقدام کاهش مالیات بر ارزش افزوده از ۱۶ به ۱۳ درصد, و کاهش مالیات بخش حمل و نقل از ۱۰ به ۹ درصد است. همچنین دولت مرکزی چین با هدف تقویت اقتصاد قصد ارئه ۸۰۰ میلیارد یوان اوراق قرضه بیش از سال گذشته را دارد. تمام این اقدامات و همچنین افزایش سرمایه گذاری در زیر ساخت هایی, مانند راه آهن و حمل و نقل دریایی سعی در تضمین رونق اقتصادی این کشور را دارد.