توسعه آهن و فولاد گل‌ گهر

آهن و فولاد گل گهر

توسعه آهن و فولاد گل‌ گهر

توسعه آهن و فولاد گل‌ گهر 1920 729 حسنی

توسعه مجتمع کارخانه های آهن و فولاد گل گهر با کمک از متخصصان داخلی در حال انجام است.

این را ناصر تقی ‌زاده مدیرعامل معدنی و صنعتی گل ‌گهر در جمعی از خبرنگاران گفتند وی همچنین افزودند مهندسان داخلی در حال اصلاح خطوط تولید ۵، ۶ و۷ در مجتمع گل گهر هستند. وی گفت در حال حاضر ظرفیت تولید در کارخانه فولاد جهان یک میلیون و دویست هزار تن است و همچنین با روشن شدن واحد ذوب جهان در هفته گذشته و تولید ۶۰ تن فولاد این ظرفیت در حال افزایش است. وی افزود با راه اندازی تولید شمش فولاد حالا تولید ورق در شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر را در دستور کار داریم تا به زودی منطقه گل گهر به منطقه ویژه فولاد نام گذاری شود.

وی افزود : در حال حاضر گل گهر ۲۰۰۰ هزار دستگاه کامیون در اختیار دارد و همچنین به دلیل تولید مواد اولیه برای تولید شمش در خود گل گهر هزینه حمل کامیونی در تولید شمش با توجه به حمل با نوار نقاله حذف شده است. که این یک مزیت بسیار مهم محسوب می شود.

گسترش ناوگان ریلی مجتمع کارخانه های آهن و فولاد گل گهر

تقی زاده از سفارش ۲۰۰ دستگاه واگن برای الحاق به ناوگان حمل و نقل ریلی گل گهر خبر داد این واگن ها به ۱۵ لکوموتیو و ۷۰۰ واگن موجود ملحق خواهند شد. وی افزود : علاوه بر مشارکت با راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای احداث خط راه آهن سیرجان – کرمان، برای حمل و نقل مواد اولیه و محصولات در داخل منطقه گل ‌گهر نیز اقداماتی صورت گرفته است.

در زمینه آب مصرفی منطقه گل گهر نیز ایشان گفتند که با توجه به کمبود آب در منطقه سیرجان ما نه تنها از آب این مناطق استفاده نکردیم بلکه برای مصرف آب هزینه آن را پرداخت کردیم.

مصرف پساب به جای آب

و اکنون نیز برای تامین نیاز اقدام تصفیه پساب شهر سیرجان کرده ایم. که این طرح ۲۰ درصد از مصرف آب گل گهر را تامین می کند. و به مدت ۳۵ سال خروجی تصفیه شده پساب سیرجان در اختیار گل گهر است.

وی افزود یکی دیگر از پروژه های آبی که در دست اقدام است طرح انتقال آب خلیج فارس است. که با مشارکت شرکت ‌های گل‌ گهر، چادرملو، مبارکه و ملی مس در دستور کار است نیز تا پایان شهریور ماه به منطقه سیرجان می ‌رسد.

آقای تقی زاده به پروژه های دیگری منجمله احداث کارخانه سیم بکسل سازی با ظرفیت تولید ۶۰ هزار تن که تکمیل کننده سبد محصولات این مجموعه بوده و در خاورمیانه بی نظیر است. اشاره کردند.

دیگر پروژه های گل کهر

همچنین کارخانه بریکت سازی گل گهر با ظرفیت تولید ۷۰ هزار تن به بهره برداری رسیده است.

تقی زاده همچنین یادآور شد: ۴۵ پروژه در منطقه گل‌ گهر در حال ساخت و اجراست که هیچ کدام از آنها حتی در شرایط فعلی نیز با توقف مواجه نشده‌ اند و اکثر آنها به زودی به بهره برداری می ‌رسند.

منطقه گل‌ گهر به همراه پیمانکاران بالغ بر ۱۹ هزار نفر نیروی انسانی مشغول به کار دارد.