تیرآهن H و اهداف آنها در پروژه های ساختمانی

تیرآهن H , I

تیرآهن H و اهداف آنها در پروژه های ساختمانی

تیرآهن H و اهداف آنها در پروژه های ساختمانی 1080 675 حسنی

ساختار فولاد در حالی که همچنان استحکام خود را حفظ می کند به گونه ای است که می تواند به شکل های مختلف درآید. فولاد می تواند به شی طویلی و درازی تبدیل شود که آن را تیرآهن می نامند. این تیرآهن ها نه تنها اندازه و درازای متفاوتی دارند بلکه شکل، زاویه و ویژگی های متفاوتی نیز دارند. 

طرح و اجزاء تشکیل دهنده

رایج ترین تیرآهن فولادی، تیرآهن I است که از دو سطح پهن افقی تشکیل شده است که آن را بال تیرآهن می نامند که به یک شکل افقی که تیغه ی بال نامیده می شود، متصل است. بخش عرضی شبیه I است، به همین علت نام تیرآهن فولادی I را به آن داده اند. وقتی به پهلو برگردانده می شود، تیرآهن شبیه H می شود که به همین دلیل آن را تیرآهن H می نامند.

این تیرآهن ها بسیار مستحکم هستند، نه به این دلیل که از فلز ساخته شده اند بلکه به دلیل شیوه ای که در ساختشان از آن استفاده کرده اند. بسیاری از مواد بکار رفته در تیرآهن I در محور آن استفاده شده اند که بیشترین فشار را تحمل می کنند. شکل نیز نقش مهمی ایفا می کند زیرا در حالی که تیغه­ی بال در مقابل استرس مقاومت می کند بال تیرآهن در مقابل خمیدگی مقاومت می کند. این خاصیت به تیرآهن کمک می کند تا بتواند فشار های متفاوت از جهات متفاوت را تحمل کند.

این تیرآهن ها بر اساس کاربرد متفاوت شان اجزاء تشکیل دهنده­ ی فلزی متفاوتی دارند.

همچنین ممکن است ویژگی های متفاوتی داشته باشند شامل وزن، پهنای بال، ضخامت بال، ارتفاع تیرآهن و ضخامت تیغه بال.

برای مثال، بعضی از تیرآهن H به دلیل داشتن جداره ضخیم تر برای استفاده در سکو ها و پل ها استفاده می شوند گوناگونی ویژگی ها به سازنده اجازه می دهد بر اساس مقاومت در برابر انحنا، ارتعاش، خم شدگی، کمانش و … بهترین تیرآهن I را برای استفاده انتخاب کند.

استفاده ها

تیرآهن I نقش مهمی در صنعت ساختمان سازی امروزی دارد. این تیرآهن ها اگر به عنوان چهارچوب اولیه بکار نروند به عنوان اجزاء پشتیبان بکار می روند. به همان دلیلی که قبلا گفته شد این تیرآهن ها چنین نقشی را بازی می کنند، این تیرآهن ها می توانند بارهای سنگینی را در امتدادهای متفاوت تحمل کنند.

مزایای استفاده از تیرآهن H و I

استفاده از تیرآهن I امکان طراحی های زیباشناسانه را ممکن می سازد. البته تیر های چوبی سنتی نیز از نظر زیباشناسانه رضایت بخش هستند و به شما اجازه می دهند بدون قربانی کردن یکپارچگی تیر بدان قاب و یا دیگر اثاثیه­ی لازم را آویزان کنید. اما شما نمی توانید به تیرهای آهنی میخ بزنید. نمی توان بدون قربانی کردن یا کاهش استحکام ساختار آنها در تیرآهن های I سوراخ ایجاد کرد. گرچه وقتی پای استحکام به میان می آید فولاد مزیت بالاتری دارد.

مقرون به صرفه بودن

تیرآهن I با داشتن عناصر ساختاری مستحکم می تواند برای یک پروژه ساختمان سازی مزیت های فراوانی به همراه بیاورد. ساختاری که دارای مواد قوی تری باشد از اجزاء سازنده­ی کمتری ساخته شده است. اجزاء سازنده­ی کمتر به دلیل مواد و حمل و نقل منجر به هزینه های کمتری خواهد شد.  

به این دلیل که قطعات کمتری برای نصب وجود دارد، این امر همچنین می تواند سرعت زمان اتمام پروژه ساختمان سازی را افزایش دهد. همچنین می تواند هزینه های کارگر و دیگر هزینه های مربوط به زمان ساخت را کاهش دهد. روی هم رفته استفاده­ی موثر از تیرآهن های I می تواند یک پروژه را مقرون به صرفه کند.

اجزاء تشکیل دهنده­ی کمتر فضای خالی بیشتری ایجاد می کند

این امر فضای خالی داخلی بیشتری را موجب می شود. از آنجایی که تیرآهن های I مستحکم هستند، می توانند در نواحی که پهنای زیادی دارند با کمترین حمایت به عنوان پل استفاده گردند همچنین می توانند در ساختارهای بزرگتر مثل آسمان خراش ها بکار روند.

دوام

برخلاف تیرهای چوبی سنتی، تیرآهن فولادی طول عمر بیشتری دارند. آنها ترک برنمی دارند، شکسته و وارفته نمی شوند آنها در مقابل موریانه، ریختگی و زنگ گیاهی ضعیف نیستند. آنها همچنین تاب برنمی دارند، پوسیده نمی شوند و وقتی در مقابل رطوبت قرار می گیرند حجمشان بیشتر نمی گردد.

بر خلاف چوب، تفاوت های منطقه ای میان تولیدات متفاوت تیرآهن های I وجود ندارد، زیرا در ساخت این تیرآهن ها استانداردها و قوانین خاصی وجود دارد. درختان در طبیعت شکل می گیرند، بنابراین گرچه آنها ممکن است شبیه به یکدیگر برش داده شوند اما در بین درختان از یک گونه که ممکن است در مکان های متفاوتی قرار داشته باشند، تفاوت های چشمگیری وجود دارد.    

انطباق پذیری

ساختن یک بنا به وسیله ­ی تیرآهن H آسانتر است زیرا آماده ­ی اضافه شدن به ساختار و اصلاحات مثل تجدید قطعات و افزایش اندازه هستند. تیرهای چوبی قابلیت انطباق پذیری ندارند، زیرا استحکام کمتری دارند مثلا هنگام دوباره بنا کردن یک ساختمان مسکونی، تیرهای چوبی قدیمی تر و ضعیف تر معمولا با تیرآهن های I جایگزین می شوند.

چه در بخش تجاری و چه در بخش مسکونی، تیرآهن های فولادی بخاطر صنعت رو به رشد فولاد یکی از اجزاء اصلی ساختارهای امروزی ما باقی خواهد ماند. تیرآهن های I به ویژه بخاطر استحکام و قابلیت تغییر پذیری همچنان دارای تقاضای بالا خواهند بود