داربست و اقدامات ایمنی کار با آن

لوله داربستی

داربست و اقدامات ایمنی کار با آن

داربست و اقدامات ایمنی کار با آن 719 900 حسنی

داربست چیست؟

داربست سازه‌ای موقت است که برای پشتیبانی از دسترسی یا کار روی سکوها ساخته‌شده است. داربست‌ها معمولاً در کارهای ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند، بنابراین کارگران در صورت عدم امکان انجام کار در سطح زمین یا روی یک طبقه کامل، از یک سکوی کاری امن و پایدار استفاده می‌کنند.

داربست از مونتاژ عناصری مانند لوله ، بست داربست ، چارچوب و مصالح ساخته می‌شود. داربست طبق قانون بهداشت و ایمنی کار (WHS) به‌عنوان کارگاه طبقه‌بندی می‌شود.

کار داربست احداث، تغییر یا پیاده‌سازی یک ساختار موقتی برای پشتیبانی از یک سکو است و از طریق آن‌یک شخص یا شیء می‌تواند بیش از ۴ متر از سکو یا سازه رها شود. کار داربست باید توسط شخصی با مجوز که کلاس مناسب کار با ریسک بالا را گذرانده انجام شود. این تعریف هر زمان که اصطلاح «کار داربست» در این راهنما استفاده شود اعمال می‌شود.

چه کسی وظایف قانونی دارد؟

همه افراد در محیط کار در مورد بهداشت و ایمنی کار موظف هستند. افرادی که مسئولیت‌های خاصی برای داربست‌ها و داربست کار دارند عبارت‌اند از   طراحان، پیمانکاران داربست و کارگرانی که داربست را اجرا می‌کنند.

چگونه می‌توان خطرات را مدیریت کرد؟

تا جایی که منطقی و شدنی باشد کارگران و سایر افراد در معرض خطرات سلامتی و ایمنی قرار نگیرند مراحل زیر کارهایی است که این خطرات را کاهش می دهد

مدیریت ریسک آنچه را موجب صدمه زدن می‌شود می‌یابد. موارد زیر به شما در شناسایی خطرات احتمالی کمک کند:

محیط کار را مشاهده کنید، مناطقی که داربست‌ها استفاده می‌شوند یا کار داربست اجرا می‌شود، جایی که با وسایل نقلیه، پیاده‌روها و سازه‌های ثابت تعامل دارد را شناسایی کنید.

فضایی که داربست آنجا نصب می‌شود و همچنین شرایط زمین را بررسی کنید.

 نیازهای کاربردی اصلی داربست مانند حداکثر بارهای زنده و مرده و نیازهای دسترسی را شناسایی کنید.

و مهم تر از همه از لوله داربست نو و قابل اطمینان استفاده کنید.

داربست‌ها را قبل و بعد از استفاده بازرسی کنید.

از کارگران در مورد مشکلاتی که در حین کار مواجه می‌شوند یا پیش‌بینی می‌کنند هنگام ساخت یا کار با داربست رخ دهد سؤال کنید.

بهره‌برداری، بررسی، نگهداری، تعمیر، حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی را در نظر بگیرید.

داربست احداث‌شده را بازرسی کنید.

سوابق مربوط به حادثه و آسیب‌دیدگی ازجمله خطاهای نزدیک را بررسی کنید.

برای کنترل خطر مدیریت ریسک کنید. قوانین بهداشت و ایمنی کار نیاز به یک فرد حرفه ای و یا مسئولی دارد که کاری منطقی برای از بین بردن یا به حداقل رساندن خطرات انجام دهد.

راه‌های کنترل ریسک‌ها از بالاترین سطح حفاظت و قابلیت اطمینان تا کمترین رتبه‌بندی شده است. این رتبه‌بندی به‌عنوان سلسله‌مراتب کنترل ریسک شناخته می‌شود. شما باید طبق این سلسله‌مراتب برای مدیریت ریسک کارکنید.

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا خطرات می‌توانند به‌طور کامل از محل کار حذف شوند یا خیر. به‌عنوان‌مثال، با انجام کار در سطح زمین یا در طبقه‌های کامل یک ساختمان، می‌توان خطرات را از بین برد.

اگر به‌طور معقول روشی برای از بین بردن خطر به‌طور کامل نیست، گزینه‌های زیر را در نظر بگیرید تا خطرات را به حداقل برسانید تا جایی که منطقی باشد:

از روش های جایگزین امن‌تر استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال از وسایل مکانیکی مانند جرثقیل، بالابر، جک‌های پالت یا چرخ‌دستی برای جابجایی تجهیزات و مصالح به روی داربست استفاده کنید به‌جای اینکه دستی این کار را انجام دهید.

تا می‌توانید خطر را از افراد دور کنید. مثلاً برای به حداقل رساندن خطر تصادف، موانع بتونی را برای پیاده‌روها نصب کنید و کارگاه‌های داربستی متحرک نصب کنید. از کنترل‌های مهندسی استفاده کنید. برای جلوگیری از ریزش اشیاء روی کارگران یا افراد دیگر در زیر محل کار از تخته‌ها ، پوشش‌های محافظ محیطی یا سازه‌های محافظ بالای سر را فراهم کنید.

اگر بعد از اجرای اقدامات کنترلی بالا، هنوز خطری باقی‌مانده است، کنترل‌های زیر را تا آنجا که عملی باشد به ترتیب در نظر بگیرید تا ریسک باقیمانده را به حداقل برسانید:

از کنترل‌های اجرایی استفاده کنید به‌عنوان‌مثال داربست را تا اندازه کاربردی نزدیک به محل کار استفاده کنید تا فاصله‌ای که بارها با آن به‌صورت دستی جابجا می شوند، به حداقل برسد

وسایل ایمنی در حین کار بر روی سازه داربست

از وسایل محافظ شخصی (PPE) استفاده کنید. مثل کلاه‌های ایمنی، دستکش و کفش محافظ و جلیقه.

اگر یک کنترل واحد برای به حداقل رساندن خطرات کافی نباشد ممکن است ترکیبی از کنترل‌های ذکرشده در بالا استفاده شود.

شما باید کلیه اقدامات کنترلی ممکن را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که کدام کار منطقی برای محل کار شما عملی است. تصمیم‌گیری در مورد آنچه منطقی و عملی است شامل در دسترس بودن و مناسب بودن اقدامات کنترلی، با اولویت استفاده از روش جایگزین، ایزوله کردن خطر یا کنترل مهندسی برای به حداقل رساندن خطرات استفاده از وسایل ایمنی فردی

هزینه نیز ممکن است مرتبط باشد، اما شما می‌توانید این مورد را بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل در نظر بگیرید.

مدیریت ریسک خطر را ارزیابی می‌کند.

در بسیاری موارد خطرات و اقدامات کنترلی مرتبط با آن کاملاً شناخته ‌شده است. در موارد دیگر ممکن است شما نیاز به ارزیابی ریسک داشته باشید تا احتمال آسیب به کسی که در معرض خطر است و حد میزان آسیب را پیش بینی کنید ارزیابی ریسک می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که کدام اقدام فوری انجام شود و چه‌کاری انجام دهید تا بتوانید خطر را کنترل کنید.

مدیریت ریسک اقدامات کنترلی خود را به‌طور مرتب بررسی می‌کند تا مطمئن شود که طبق برنامه‌ریزی کار می‌کنند. اقدامات کنترلی باید به‌طور مرتب مورد بازبینی قرار گیرد. در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر، ماهیت و مدت‌زمان کار سیستم طبق برنامه‌ریزی کار کند.