داستان فولاد چین (قسمت دوم)

فولاد چین

داستان فولاد چین (قسمت دوم)

داستان فولاد چین (قسمت دوم) 800 449 حسنی

فولاد چین

بیجینگ با اینکه با سرعت به سمت اقتصاد جهانی پیش می رود و شرکت های کارآمد و تاثیر گذار ایجاد می کند اما در زمینه فولاد فقط تا قسمتی موفق بود. هنوز اقتصاد سلولی مائو بخش بزرگی از قدرت تولید فولاد را در اختیار دارند. شرکت های بزرگ مثل بائواستیل باعث از بین رفتن تولید کنندگان کوچک و محلی نشدند. ۱۰ تولید کننده برتر چین کمتر از نیمی از تولید فولاد را در اختیار دارند. با اینکه در سال ۲۰۱۳ وزیر صنعت و انفورماتیک چین رسما اعلان کرد که هدف شرکت های بزرگ رسیدن به تولید ۶۰ درصدی تا سال ۲۰۱۵ است. اما سهم آنها از تولید از ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۳۴ درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده است. ادامه این گسستگی کار را برای بیجینگ مشکل میکند تا صنعت فولاد و تولید مضاعف را کنترل کند. به جای آن بیجینگ باید با دولت های محلی بر سر نفوذ بر تولید کنندگان کوچکی که به صورت مستقیم کنترل نمی کند بجنگد. و دولت های محلی هم برای حفظ درآمد مالیاتی و فرصت های شغلی در بیشتر اوقات از تولید کنندگان دفاع می کنند.

سازگار شدن با شرایط جدید

با اینکه بیجینگ کاملا موفق به تغییر اقتصاد سلولی مائو نشد. ۱۰ تولید کننده برتر فولاد چین موفق به پشت سر گذاشتن رقبای محلی خود شده اند. این شرکت ها کارآمد هستند و با استفاده از تکنیک های پیشرفته مبادرت به تولید فولاد با کیفیت می کنند. در اندازه با رقبای خارجی خود برابری می کنند. و از پشتیبانی وسیع دولت بهرمند هستند.

تولید کنندگان محلی فولاد چین

شرکتهای بزرگ همچنین به تغییرات بازار بهتر واکنش نشان می دهند. چین دیگر آن توسعه سریع را از دست داده است. بعد از حباب مسکن رشد دو رقمی به ۷ درصد سالیانه کاهش پیدا کرد. مقامات رده بالای حذب کمونیست مسیر حرکت اقتصادی را به صورت ال توصیف می کنند. و اعتراف می کنند که این وضعیت اقتصادی تا سال ها به همین شکل خواهد بود تا بتواند خود را با وضعیت جدید وفق دهد. شرکت های فولاد چین برای این سقوط برنامه ریزی نکرده بودند. آنها خطوط تولید جدید در حین رشد مسکن ایجاد کردند. و حالا این حجم اضافه تولید را به بازار های خارجی معطوف کردند.

صادرات مشکل ساز

صادرات فولاد چین در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۱ درصد افزایش داشت. که ۱۴ درصد از کل تولید فولاد کشور را رقم می زند. ۱۱۲ میلیون تن صادرات چین از کل تولید فولاد ژاپن که دومین تولید کننده فولاد است بیشتر است. اما این حجم از فولاد باعث سقوط قیمت بازار می شود. در پاسخ هم ایالات متحده و اتحادیه اروپا با ایجاد تعرفه گمرکی سعی در افزایش قیمت فولاد دارند. تعرفه گمرکی امریکا که در ۱۸ می ۲۰۱۶ فعال شد ۵۲۲ درصد برای فولاد نورد سرد و ۴۵۰ درصد برای فولاد زد زنگ بود.

چین نیز برای فرار از این تعرفه ها در حال ایجاد کارخانه های تولید فولاد در خارج از مرز های چین هستند. به دنباله روی از شرکت هایی مثل نیپان استیل ژاپن و posco کره. چین سعی دارد تا ۱۰ میلیون تن از تولید خود را به برزیل منتقل کند اما این روش ها نیز با چالش هایی همراه خواهد بود. و ممکن است اصلا به نتیجه نرسد مانند posco  کره که بعد از ۱۰ سال پروژه ۱۲ میلیارد دلاری خود را در هند متوقف کرد. و همچنین این حجم از تولید که به خارج از کشور منتقل می شود خیلی کمتر از آن است که بتواند مشکل اصلی را حل کند. و مشکل اصلی چین تولید کنندگان محلی است.