دهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار

صنعت فولاد

دهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار

دهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار 1030 640 حسنی

در این همایش که جمعی از فعالان و تصمیم‌سازان معدن کشور حضور داشتند. به بحث و تبادل نظر در مورد صنعت فولاد و معادن در سال پیش رو پرداختند. که خلاصه ای از آن را برای شما شرح می دهیم.

به اعتقاد فعالان و تصمیم‌سازان معدن کشور، «عدم تامین مواد اولیه»، «عدم توجه کافی به بخش اکتشاف» و «نابه‌سامانی‌ها در مقوله صادرات» از جمله چالش‌هایی هستند که سال ۹۷ را برای صاحبان معادن و صنایع سخت و پرمخاطره کردند.

بحث تامین مالی در صنعت فولاد

در این جلسه خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به اینکه ۳۰درصد سود صنایع در بخش صادرات قرار دارد، عنوان کرد: خریداران بازار به این حقیقت رسیده‌اند که این بازار از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است، غریب‌پور، با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد نظام تامین مالی ما از طریق بانک است. تاکید کردند که به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از بازار سرمایه برای توسعه صنعت و معدن است. در حالی که از طریق بازار سرمایه هم می‌توان نسبت به تامین سرمایه اقدام کرد. رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران همچنین درخصوص صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی گفت: درخصوص بازار باید رونق صادرات را در سال جاری در دستور کار قرار داد و نباید عرصه را بر صادرکنندگان تنگ کرد، از سوی دیگر باید تسهیل صادرات نیز در دستور کار قرار گیرد.

گردنه بورس عبور

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفتند که: بورس‌کالا یکی از موضوعاتی است که سازوکار آن باید به محورهای این همایش اضافه شود. زیرا تولیدکننده باید آزاد باشد محصولات خود را در هر بازاری که می‌خواهد بفروشد. در حالی که در شرایط امروز تولیدکننده برای عرضه محصول خود باید از گردنه بورس عبور کند.

چشم‌انداز ۱۴۰۴

نادر سلیمانی، مدیر عامل شرکت فولاد غرب آسیا نیز عنوان کرد: که در همایش سال جاری باید روی سیاست‌گذاری‌ها نیز تاکید شود، در بحث فولاد تولید ۵۵ میلیون تنی تا چشم‌انداز ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده، اما سهم مصرف داخلی و صادرات مشخص نیست چقدر باشد. این موضوع درخصوص غیرآهنی‌ها نیز صدق می‌کند. آقای سلیمانی، همچنین افزود بحث تحریم بحث دیگری است که باید به شدت به آن توجه کرد. یوسف مرادلو، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت باید دید که دولت چه تغییری نسبت به سال ۹۷ داشته و چه برنامه‌ای در دستور کار دارد، و هنوز مشخص نیست که دولت در برابر موانع چه راهکاری در نظر گرفته، باید برنامه دولت در این خصوص اعلام شود. تا بتوان نقشه راهی برای صنایع فولادی و غیرآهنی ترسیم کرد.

تصمیم‌گیری در بازار فولاد

سلطانی‌نژاد، با بیان اینکه در حال حاضر بازار چین به یکی از شاخص‌های مهم و بزرگ ‌ترین بورس در دنیا تبدیل شده است. و بازار فولاد دارای نوسانات شدید است به همین دلیل در صورتی که می‌خواهیم در مورد بازار تصمیم‌گیری کنیم باید تجربیات کشورهای دیگر را بررسی کنیم. مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران افزود: تولیدکنندگان با فاکتور نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند که به این مشکل نیز چندان توجه نمی‌شود. همچنین سیاست‌های تعرفه‌ای صادرات و واردات یک عامل مهم در صنعت فولاد محسوب می‌شود.

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران نیز به محورهای مورد تاکید در همایش غیرآهنی‌ها پرداخت و گفت: محورهایی همچون «اکتشاف»، «صادرات»، «معادن کوچک» و «چگونگی تامین مواد اولیه» بسیار حائز اهمیت است.