دگرگونی اقلیمی و آلودگی هوا

دگرگونی اقلیمی و آلودگی هوا

دگرگونی اقلیمی و آلودگی هوا 150 150 مدیرسایت آهن یک

دگرگونی اقلیمی و آلودگی هوا : به گزارش خبرنگار شرکت آهن یک: براساس

تحقیقات انجام شده در زمینه آلودگی هوا به این نتیجه خبری

در رابطه با دگرگونی اقلیمی وشرایط بد منطقه ای دست یافتیم

و در اختیار همراهان وبلاگ آهن یک قرار داده و توصیه های لازم برای جلوگیری

از این وضع خطرناک رابیان کرده است.

لیکن چنانچه به موضوع در یک بازه ۵۰ ساله نگاه شود، معلوم خواهد شد که چه اتفاق سهمگینی رخ داده و چه اتفاق‌های سهمگین‌ تری در صورت بی‌توجهی نسل ما برای نسل بعدی در پیش رو است. گزارش این است، در سال ۲۰۱۴ دمای جو زمین به اندازه تقریبا یک درجه سلسیوس نسبت به صد سال گذشته گرم‌ تر شده‌ است.

به‌ظاهر خبر بی‌ اهمیتی است. لیکن، همین اتفاق به‌ ظاهر ساده، زندگی بشر را

در جهان و به‌ ویژه در منطقه ما تهدید می‌کند. شدت این تغییرات در ایران بیشتر بوده ‌است. داده‌های تاریخچه‌ای سازمان هواشناسی کشور حاکی از گرمایش بیش از یک‌ و نیم درجه‌ای دما در ایران است. همچنین بارش میانگین سالانه ایران طی ۵۰ سال اخیر سرجمع بیش از ۵۰ میلی‌متر کاهش یافته است.

افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای

می‌دانیم که ما در یک منطقه نیمه‌ خشک و خشک قرار داریم و ۵۰ میلی‌متر کاهش بارش یعنی حدود ۲۰ درصد کاهش نزولات جوی. لیکن مشکل وقتی جدی‌ تر می‌شود که دانسته‌ شود ترکیب کاهش نزولات جوی و افزایش ۱٫۵ درجه دمای هوا یعنی رشد سالانه ۴/ ۵ میلی‌متری تبخیر و تعرق همین مقدار کم نزولات و اثرات تخریبی زیست محیطی سهمگین‌تر.

به گزارش نماینده وزارت نیرو در شورای‌عالی معماری و شهرسازی سال ۱۳۷۶ نقطه عطفی در تحول رژیم نزولات آسمانی در ایران بوده که از آن به شکست هیدرولوژیکی

در کشور تعبیر می‌شود. میانگین درازمدت آب قابل‌ استحصال

در ایران تا تاریخ فوق معادل ۱۳۵ میلیارد مترمکعب بود. این میانگین به ۱۱۶میلیارد

مترمکعب کاهش یافته و در برخی سال‌ها حتی به ۸۰ میلیارد مترمکعب نیز رسیده‌است.

وقتی چنین اتفاقی در اقلیم رخ می‌دهد، اثرات تشدید‌کننده‌ای

بر زیست‌بوم و زندگی ایرانیان خواهد داشت.

افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای به‌عنوان یک دلیل شناخته‌شده و مورد پذیرش جهانی برای گرمایش جهانی است. این گازها بر اثر سوخت کارخانه‌ها، صنایع، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، حمل‌ونقل توسعه کلان‌شهرها، خانه‌ها و سایر لوازم مصرف‌کننده سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. کلان‌شهرها اثرات تشدید‌کننده جزایر گرمایی را به همراه دارند.

تولید بیش از ۵۰۰ میلیون تن دی‌اکسید کربن در ایران

خوب است توجه شود که در ایران سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون تن دی‌اکسید کربن

تولید می‌شود و ایران در رتبه هشتم جهان قرار دارد. آنچه در طبیعت به‌عنوان چاهه‌های دی‌اکسیدکربن عمل می‌کند و می‌تواند آن را جذب کند، جنگل‌ها و اقیانوس‌ها هستند. لیکن، نکته مهم این است که عبور از حد این غلظت می‌تواند عملکرد طبیعی آنها را نیز مختل سازد. روند تخریب جنگل‌ها و مراتع برای تمام مردم شناخته شده‌ است.

منبع: اقتصاد نیوز

با کمال تشکر از همیاری شما با وبلاگ آهن یک