رابیتس و کاربردهای آن

رابیتس و کاربردهای آن

رابیتس و کاربردهای آن 150 150 مدیرسایت آهن یک

رابیتس و کاربردهای آن

کارشناسان گروه بازرگانی آهن یک در این مقاله قصد دارند به معرفی رابیتس و کاربردهای آن بپردازند در ادامه همراه ما باشید.

رابیتس چیست؟

رابیتس به ورق های فولادی مشبکی گفته می شود که از ورق‌های گالوانیزه ی گرم مختلفی تولید شده است. علاوه بر این، با بهره گیری از مفتول‌های گالوانیزه رابیتس بندی به شکل یک لایه به شبکه ی فرعی اتصال پیدا می کند. این محصول اصولا از کشش عرضی و پرس کردن ورق‌های تهیه و تولید می‌شود و پس از گذراندن مرحله ی برش آماده ی مصرف می‌گردد.

تولید این محصول در ابعاد ۲۴۰*۶۰ سانتی‌ متر انجام شده و سپس عرضه می‌شود. پوشاندن این محصول مساحتی بالغ بر ۴۴/۱ متر را در بر می گیرد که با توجه به تلورانس این میزان معمولاً ۴/۱ متر را دربر می گیرد و با تقسیم متراژ کار بر عدد یاد شده، تعداد این محصول مورد احتیاج را حاصل می کند.

رابیتس به چه منظور استفاده می شود؟

استفاده از رابیتس به طور معمول برای ساخت سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ بری ها، پوشش دادن تیرآهن و آرماتور، پوشش دادن بتن سیمانی، ترمیم و بازسازی ترک‌های ساختمانی و کارهای ترمیمی دیگر، دکوراسیون و … می‌باشد. استفاده کردن از شبکه ی رابیتس به منظور پیوستگی کامل سطح دیوار ها و همچنین به وجود آمدن یک بستر مناسب برای نصب کردن اجزای تأسیسات برقی و همینطور مکانیکی و نهایتا انجام انواع رنگ کاری‌های سیمانی و گچی ، گاها پیشنهاد و اجرا می‌شود. شبکه ی این محصول موجب به هم پیوستن دیوار ها شده و از هر نوع ترک ‌خوردگی و جدا شدن آن در کار جلوگیری می کند.

انواع دسته بندی رابیتس

لازم به ذکر است این محصول به دو صورت دسته بندی می شود:

دسته بندی بر حسب ستون:

یک برگ رابیتس معمولا از تعداد مشخص شده ای ردیف تشکیل می‌شود و بر همین اساس هم آن را نام گذاری کرده اند.

برحسب وزن:

با توجه به کلفتی ورقی که برای تولید این محصول استفاده می‌شود، هر برگ از آن وزن خاص خود را دارد. به طور مثال در محور طولی رابیتس تعداد ستون‌ها مختلف می‌باشد.

مشخصات رابیتس بر حسب ستون و وزن

وزن رابیتس ۹ ستونه ی سبک معادل ۶۶۰ گرم، وزن ۹ ستونه ی نیمه سنگین معادل ۷۹۰ گرم، و وزن ۹ ستونه ی سنگین وزن هم معادل ۸۷۰ گرم، می باشد.

علاوه بر این رابیتس های ١١ و ١٣ ستونه ی سبک، نیمه سنگین و سنگین نیز هر کدام وزن خاصی دارند. البته در حال حاضر در کشور‌ های توسعه‌ یافته تعداد این ستون ‌ها به ۱۷ عدد هم می‌رسد اما در کشور ایران فعلا تا ۱۳ ستون مورد مصرف قرار می‌گیرد.

اغلب رابیتس‌های دارای ۱۳ ستون از وزن بالاتری برخوردار هستند و علاوه بر این، کیفیت بالا تری هم نسبت به سایر این محصولات دارند و از ملات کم تری برای اجرای آن ها استفاده می شود. تنها نکته ای که به نظر می رسد قیمتشان است که نسبت ۱۱ و ۹ ستون بیش تر می باشد.

قیمت گذاری رابیتس

در هر حال قیمت رابیتس بر حسب ورق خریداری ‌شده است. نرخ ورق به طور روزمره با توجه به نوسانات موجود در قیمت ها متغیر می باشد. اغلب اوقات برای اجرای نمای ساختمان ها از ۱۳ستونه استفاده می‌کنند اما وزن این محصول در سقف‌های کاذب چندان اهمیتی ندارد و حتی کار را برای افراد سخت ‌تر هم می‌کند. مصرف رابیتس با وزن های زیاد به این سبب در نما اهمیت دارد که وزن سنگ نما را باید بتواند تحمل کند.

قیمت رابیتس بر حسب اوزان مختلف تفاوت دارد. تعداد ستون ‌های اعمال شده تعیین‌کننده ی قیمت این محصول نیست زیرا به طور مثال ممکن است وزن ۹ ستون فوق سنگین بیش تر از ورق ۱۱ سبک باشد. بنابراین این ضخامت ورق هاست که تعیین کننده می باشد. با این حال تصور غلطی که بین مردم جا افتاده این است که انتخاب ۱۳ ستون بهتر از ۹ ستون است.

برتری تنوع در ستون‌ ها به سبب موارد کاربرد متفاوت آن ها است و ربطی به قیمت رابیتس ندارد. علاوه بر این، در برخی جاها مانند سقف کاذب که انتظار انعطاف پذیری بیش تری از ورق ها داریم، از ورق‌های نازک‌تر و منعطف تر استفاده می‌کنیم؛ بنابراین در این قبیل مواقع از ۹ ستون نازک استفاده می شود و در برخی جاها مثل گچ‌کاری سقف ها، ۱۳ ستون سنگین مناسب است.

رابیتس بندی به چه مفهمومی است؟

به استفاده از شبکه های فلزی این محصول برای ساخت هر نوع سازه، رابیتس بندی می گویند. رابیتس بندی به منظور اهداف متفاوتی فنی و ظاهری مانند ایجاد طرح های زیباسازی سقف ها – نورپردازی های پنهان – اندود کاری کانال های تونل و تاسیسات- ساخت انواع تندیس ها – ایجاد سقف کاذب – ایجاد هر گونه پلاستر کاری های گچی و سیمانی – جلوگیری از ترک خوردگی های سطحی دیوار ها، ستون ها و … صورت می گیرد.

مطالب آموزشی در حوزه آهن آلات را در وبلاگ آهن یک بخوانید.