سیاست های رقبا و صادرات سنگ آهن ایران!

صادرات-سنگ-آهن

سیاست های رقبا و صادرات سنگ آهن ایران!

سیاست های رقبا و صادرات سنگ آهن ایران! 720 479 مدیرسایت آهن یک

سیاست های رقبا و صادرات سنگ آهن ایران!

در این بخش گروه تحقیقاتی آهن یک قصد دارد تاثیرات سیاست های جدید رقبای ایران در سهم صادرات سنگ آهن را بررسی کند.

طبق تحلیل بازار آهن، کشور ایران در اواخر سال ۲۰۱۷ جایگاه ششم صادر کننده سنگ آهن به چین پس از کشور های  استرالیا، آفریقای جنوبی، برزیل، هندوستان و اوکراین کسب کرد.

با توجه به شرایط کنونی و سیاست های جدید رقبا جایگاه ایران در سال های آینده چگونه خواهد بود؟

موضوعی که حائز اهمیت است اجرای سیاست های جدید کشور هند در خصوص عوارض صادراتی می باشد. از سپتامبر سال ۲۰۱۶ که صادرات سنگ آهن هندوستان آغاز شد، برای سنگ آهن با عیار ۵۸ به پایین عوارض صادراتی وجود نداشت و این امر تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشت اما در ادامه این کشور برای سنگ آهن با عیار ۵۸ درصد به بالا صادرات خود را قطع کرد تا بیشتر این سنگ آهن برای تامین نیاز داخل صرف شود.

سیاست جدید این کشور متوقف کردن صادرات برای عیار ۶۲ درصد به بالا است. درواقع این کشور برای دستیابی به جایگاه بهتر در صادرات سنگ آهن، میخواهد صادرات سنگ آهن خود را از توقف عیار ۵۸ به بالا به توقف عیار ۶۲ درصد به بالا برساند تا از این طریق بتواند بیشترین سهم را در بازار صادرات داشته باشد. در شرایط فعلی در صورت تصویب این امر صادرات سنگ آهن از هندوستان افزایش پیدا خواهد کرد و به دنبال آن کاهش صادرات سنگ آهن ایران را در پی خواهد داشت.

کاهش رتبه جهانی صادرات سنگ آهن ایران

با بررسی اخبار منتشر شده از سیاست های رقیبان درمورد کسب سهم بیشتر از صادرات سنگ آهن، به این مهم دست می یابیم که وضع عوارض صادراتی در سال ۱۳۹۷ عملا امکان پذیر نیست چرا که وجود شرایط فعلی در بازار چین از یک طرف و از طرفی دیگر ایجاد زمینه هایی از سوی رقبای سنگ آهن ایران در ارتباط با دستیابی به هدف صادرات بیشتر سنگ آهن از طرفی دیگر خود به خود موجب می شود میزان سهم صادرات سنگ آهن ایران روز به روز کمتر شود.

کارشناسان بر این عقیده اند که در صورت ادامه این مسیر و بی‌توجهی دولت به نگرانی‌های معدن‌کاران در مورد موضوع عوارض صادرات سنگ‌ آهن رتبه ایران در مسیر صادرات سنگ‌ آهن در سال‌های پیش رو با تنزل مواجه خواهد شد.

آخرین اخبار بازار سنگ آهن را در وبلاگ آهن یک دنبال کنید.

})