صادرات سنگ آهن فقط به وسیله تولید کنندگان آن

وزارت صنعت معدن و تجارت

صادرات سنگ آهن فقط به وسیله تولید کنندگان آن

صادرات سنگ آهن فقط به وسیله تولید کنندگان آن 1023 680 حسنی

از نیمه خرداد امسال صادرات سنگ آهن فقط از طریق واحد تولیدکننده سنگ‌ آهن ، کنسانتره ، گندله یا نماینده رسمی آن مجاز است. این تصمیم با هدف ساماندهی صادرات بخش معدن، حصول اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از تضییع حقوق دولت با استفاده از کارت‌های بازرگانی غیر گرفته شده است. این نامه‌نگاری جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت با رئیس‌کل گمرک در ادامه اقدامات سال گذشته در مشروط کردن صادرات محصولات آهن با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام شد.

تصمیمات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده عزم این وزارتخانه برای اطمینان از برگشت ارز به‌دست آمده از صادرات است. در نظر گرفتن شروط پی ‌در ‌پی برای صادرات نشان‌دهنده آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از آنکه مسیرهای صادراتی را تسهیل کند با در نظر گرفتن شروط صادراتی سخت‌تر کردن این مسیرها را مدنظر قرار داده است.

سرنوشت ۱۲ میلیارد دلار ارز

بر اساس اعلام رئیس‌ کل بانک مرکزی رقم دقیق بازگشت ارز حاصل از صادرات ۷/ ۱۸ میلیارد دلار است. که به وسیله فروش در سامانه نیما، عرضه در صرافی‌‌ها، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز پروانه صادراتی و نیز واگذاری به بانک مرکزی بازگردانده شده‌اند. که این آمار نشان دهده بازگشت ۶۰ درصدی ارز صادراتی است. اما هنوز سرنوشت ۱۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات نامشخص مانده است.

حالا رئیس کل بانک مرکزی به صادرکنندگان هشدار داده در صورتی که از طریق مسیرهای مشخص ‌شده ارز حاصل را بازنگردانند، با اقدامات تنبیهی و حتی انتظامی روبه‌رو خواهند شد. اما سرپرست سازمان توسعه تجارت با اعلام اینکه ارز حاصل از صادرات از طریق کانال‌های متفاوت به کشور بازگشته است، بر این نکته تاکید کرد که در این خصوص فرار سرمایه نداریم.

تشویق یا تنبیه کدام کار ساز است

اما آیا اقدامات تنبیهی کار ساز است. تجربه کشورهای توسعه‌‌یافته نشان می‌‌دهد باید به جای استفاده از مکانیزم تنبیهی، بر مکانیزم‌‌های تشویقی برای بازگشت ارزهای صادراتی تاکید شود. و کشورهایی که از مکانیزم تنبیهی استفاده کرده‌اند، نتوانسته‌اند در اهداف خود برای بازگشت ارز حاصل از صادرات موفق عمل کنند.

با توجه به اینکه صنایع معدنی را می‌توان در رده صنایعی قرار داد که نسبت به سایر گروه‌ها رشد صادراتی قابل‌توجهی داشته است. به طوری که صادرات این بخش نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی رشد ۴۳ درصدی  و به لحاظ وزنی نیز با ۲۱ درصد رشد مواجه بوده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت سعی در بازگشت هر چه بیشتر ارز حاصل از آن دارد. ولی فعالان اقتصادی درحال‌حاضر از یکسو با قوانین دست ‌و پاگیر سیاست‌‌‌گذار دست وپنجه نرم می کنند و از سوی دیگر تحریم‌های جدید بین‌المللی نیز تولیدکنندگان را با چالش‌های صادراتی مواجه کرده است؛ چالش‌‌هایی که به اعتقاد فعالان این بخش عبور از آن تنها با باز کردن زنجیره‌ قوانین و مقررات نامتوازن ممکن خواهد شد.