قیمت خودرو بعد از گرانی بنزین

قیمت خودرو بعد از گرانی بنزین

قیمت خودرو بعد از گرانی بنزین 150 150 مدیرسایت آهن یک

قیمت خودرو بعد از گرانی بنزین : به گفته خبرنگار شرکت آهن یک طبق

تعرفه جدید قیمت بنزین که در راه است ازاین سو قیمت ماشین های هیبریدی

هم افزایش بسزایی دربازار ماشین آلات داشته که ازاین رو قیمت خودرو های داخلی

هم افزایش نچندانی داشته است که اطلاعات مختصر ومفیدی را در وبلاگ آهن یک برای خوانندگان و هموطنان عزیز قرار داده است.

طبق تصمیم دولت در لایحه بودجه ۹۷، قرار است قیمت حامل‌های انرژی

از جمله بنزین افزایش یابد و در این شرایط این پرسش مهم پیش می‌آید ک

ه رفتار مشتریان، خودروسازان و دولت، در آینده و پس از تصویب این بخش از لایحه،

چه تغییری خواهد کرد؟ بنابر اعلام دولت، ۴ قرار است از ۱۰۰۰ تومان فعلی

به یک هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یابد و این رشد ۵۰ درصدی، هزینه سبد

خانوارهای ایرانی را تا حدی بالا خواهد برد.

به گزارش آهن یک به نقل از اقتصادنیوز، هرچند اعلام این تصمیم با واکنش‌های منفی همراه بود، با این حال در ادامه شرایط به شکلی پیش رفت که حالا افراد بسیاری معتقدند نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این بخش از لایحه بودجه (افزایش قیمت حامل‌ها یا انرژی به‌ خصوص بنزین)، رای مثبت خواهند داد و بنابراین قیمت سوخت در آینده‌ای نزدیک بالا خواهد رفت.

در این اوضاع و احوال چند پرسش مهم به وجود می‌آید، از جمله اینکه با افزایش قیمت سوخت، آیا مشتریان تغییری در رفتار خود در حوزه بازار خواهند داد؟ از آن سو آیا خودروسازان روند تولید خود را تغییر داده و به سمت محصولات کم‌‌مصرف‌ و بهینه‌تر خواهند رفت؟ و در نهایت اینکه دولت چه تغییری را در الگوهای حمایتی خود از خودروسازان داده و آیا آنها را بابت تولید محصولات کم‌‌مصرف و بهینه تحت فشار خواهد گذاشت؟ پاسخ به این پرسش‌ها بدون تردید می‌طلبد که ابتدا وضع فعلی خودروسازی و بازار ایران و رفتار حال حاضر مشتریان را مرور کنیم، تا مشخص شود در چه شرایطی از حیث رقابت و تولید محصولات کم‌‌مصرف و واردات خودرو های پاک و نسبتا پاک قرار داریم.

بی‌میلی به خودروهای کم‌‌مصرف

بنابر آماری که همین چندی پیش اعلام شد، «مصرف سوخت» کم‌اهمیت‌ترین معیار برای مشتریان ایرانی هنگام انتخاب خودرو است؛ به‌نحوی‌که این مولفه معمولا جزو دغدغه‌های آنها قرار نمی‌گیرد. به عبارت بهتر، برای غالب مشتریان ایرانی چندان تفاوتی نمی‌کند خودرو انتخابی آنها از چه میزان مصرف سوختی برخوردار است و آنها بیشتر به مسائلی دیگر از جمله قیمت و استحکام و زیبایی ظاهری توجه می‌کنند. این رفتار غیرمتعارف و متفاوت مشتریان داخلی از این موضوع سرچشمه می‌گیرد که قیمت سوخت در ایران ارزان‌تر از دیگر کشورهای دنیا است. طبق آمار موجود، در حال حاضر ایران جزو سه کشوری است که ارزان‌ترین سوخت را ارائه می‌کند و با این شرایط طبیعی است برای مشتریان چندان اهمیتی نداشته باشد خودروشان چه میزان سوخت می‌سوزاند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

با کمال تشکر از همیاری شما با وبلاگ آهن یک.