قیمت سنگ آهن سه رقمی شد

قیمت سنگ آهن

قیمت سنگ آهن سه رقمی شد

قیمت سنگ آهن سه رقمی شد 735 400 حسنی

سنگ آهن در آخرین روز معاملاتی خود به قیمت ۱۰۳ دلار در هر تن رسیده که بالاترین قیمت در ۵ سال گذشته است. قیمت سنگ آهن که در یک سال اخیر بیش از ۵۲ درصد رشد داشته و متاثر از عوامل زیادی بوده است. عواملی مانند شکستن سد معدن ویل در برزیل و هشدار های این معدن برای در خطر بود یک سد دیگر و همچنین مشکلات حمل و نقل دریایی در بنادر استرالیا از این عوامل بودند.

پیش بینی های قیمت سنگ آهن

در حال حاظر پیش بینی ها از آینده قیمت سنگ آهن به دو مسیر کاملا متفاوت می رود. پیش بینی های گروهی که معتقد است قیمت ها همچنان افزایش خواهد داشت مانند مراکز معتبری مثل سیتی گروپ و بارکلیز و کلارکسون پلاتو که همگی پیش بینی کرده بودند قیمت ها سه رقمی خواهد شد و این اتفاق افتاد. حالا نیز این تحلیلگران معتقدند که در وضعیت کنونی به دلایلی مانند کاهش موجودی بنادر  در چین که پایین ترین حد از سال ۲۰۱۷ است و همچنین بر اساس گفته های موسسات s&p Global Platts قیمت سنگ آهن به دلیل رشد تولید فولاد در چین نیز که در سال جالی به شدت در حال افزایش است. روند صعودی خود را نگه خواهد داشت.

عامل موثر دیگر ارتباط نزدیک اقتصاد استرالیا و چین است. که  جنگ تجاری فعلی بین آمریکا و چین و افزایش تنش‌ها علاوه بر چین وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها را در استرالیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نظر مخالف تولید کنندگان فولاد

اما از سوی دیگر نظر تولید کنندگان فولاد به ناپایداری این رشد قیمت ها اشاره دارد. انجمن آهن و فولاد چین با بیان اینکه تقاضا در چین آن طور که برخی فکر می کنند بالا نیست با فروکش جو فعلی بازار قیمت ها نیز رو به کاهش خواهد گذاشت. این نظر با نظر موسسه معتبری مانند گلدمن ساکس نیز همسو است که میزان رشد قیمت ها را کوتاه مدت و قیمت متوسط ۷۸ دلار را برای سنگ آهن در سال جاری پیش بینی کرده بود.

نکته مهمه دیگری که که روی قیمت ها تاثیر گذار خواهد بود رشد مصرف در چین است. با اینکه رئیس جمهور چین با اعلام طرح پروژه های زیر بنایی و اقتصادی سعی در افزایش رشد اقتصادی است اما انتظار می رود رشد اقتصادی چین در سال جاری ۴ درصد باشد. در حالی در سال ۲۰۱۵ این میزان ۵٫۴ درصد بوده است.

چین که حدود دو سوم سنگ آهن حمل شده از طریق دریا را خریداری می کند. و حدود ۵۰ درصد تولید فولاد در جهان را در اختیار دارد. تحولات آن عاملی موثر در بازار سنگ آهن محسوب می شود. دبیر انجمن آهن و فولاد چین با پیش بینی قیمت ۵۰ تا ۶۰ دلاری برای سنگ آهن گفت قیمت این ماده از سال ۲۰۱۶ تاکنون هیچ گاه ثابت نبوده است. و باید منتظر روندی نزولی باشیم.