لزوم ورود بخش خصوصی به بخش اکتشاف معادن آهن

اکتشاف معدن آهن

لزوم ورود بخش خصوصی به بخش اکتشاف معادن آهن

لزوم ورود بخش خصوصی به بخش اکتشاف معادن آهن 700 700 حسنی

داریوش اسماعیلی عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی که به مناسبت آغاز به‌ کار فعالیت جمشید ملا رحمان، مدیرعامل جدید واحد صنعتی و معدنی گل گهر سخن میگفت. با عنوان اینکه بخش اکتشافات به شدت نیازمند مشارکت بخش خصوصی است. و توسعه صنعت آهن افزایش اکتشافات معدنی را می ‌طلبد. گفتند که شرکت صنعتی و معدنی گل گهر می تواند نقش بزرگی در این امر ایفا کند. و خوشبختانه از سال گذشته گام های خوبی نیز در این مسیر برداشته است.

کسری ۲ میلیارد تنی سنگ آهن

این نماینده مجلس یادآور شد: اگر می خواهیم به هدف سال ۱۴۰۴ که تولید ۵۵ میلیون تن فولاد است برسیم . نیاز به مشارکت قابل توجه در بخش اکتشاف وجود دارد. زیرا به ازاء تولید هر تن فولاد به طور متوسط نیاز به ۲٫۸ تن سنگ آهن است.

وی با بیان اینکه ذخیره کنونی سنگ ‌آهن کشور در حدود ۱/ ۲ میلیارد تن است. و این ذخایر فقط به مدت ۱۳ سال نیاز تولید فولاد کشور را تامین میکند. از کسری ۲ میلیارد تنی سنگ آهن در آینده نچندان دور خبر داد.

اسماعیلی ادامه داد: با توجه به نیاز سالانه ۱۶۰ میلیون تنی واحد های تولید فولاد کشور از شرکت های مانند گل گهر به عنوان بنگاه های ملی یاد کرد. که می توانند با سرمایه گذاری در سطح ملی به تامین این نیاز کمک کنند.

بهترین راه شکوفایی بخش اکتشاف معادن ورود بخش خصوصی به آهن است.

در ادامه آیین معارفه مدیرعامل جدید گل ‌گهر محمود محمود آبادی، فرماندار سیرجان ضمن قدردانی از فعالیت ‌های مدیر عامل پیشین گل ‌گهر در ادامه مراسم که در جمع کارکنان و مدیران ارشد این شرکت در محل مجتمع برگزار شد، گفت: مدیرعامل جدید راهی دشوار پیش رو دارد؛ اما توان نیروهای متخصصی که در این شرکت است می‌ تواند وی را در رسیدن به اهداف عالیه یاری رساند.

بخش معدن و به ویژه بخش اکتشاف از بخش های ریسک پذیری هستند. که بخش دولتی باید با کمک و ایجاد بستر مناسب برای اکتشاف ذخایر معدنی و همچنین نقشه های عمومی اکتشاف و زیر ساخت های لازم برای استفاده بخش خصوصی به ورود این بخش به کار اکتشاف معادن یاری برسانند.

بخش خصوصی به دلیل ریسک کمتر علاقمند به فعالیت در بخش بهره‌ برداری و فرآوری معادن است. و با کاهش هر چه بیشتر این ریسک می توان از توان بخش خصوصی برای این امر مهم یاری گرفت.