لوله استیل

لوله-استیل

لوله استیل

لوله استیل 1070 520 مدیرسایت آهن یک

لوله استیل همان طور که از اسم آن مشخص است, از جنس استیل می باشد و ویژگی های این آلیاژ را داراست. فلز آهن را همه می شناسیم, استیل آلیاژی است که در اثر ترکیب چند ماده با فلز آهن به دست می آید و ساخت این آلیاژ ویژگی هایی را به فلز آهن می بخشد که آن را برای ساخت لوله مناسب می کند.

یکی از عناصری که در ساخت آلیاژ استیل به کار می رود و طی یک فرآیند شیمیایی به آهن اضافه می شود, کربن است. این ماده تا مقدار ۲ درصد مجاز است که به آهن اضافه شود. مواد دیگری نیز برای ساخت محصول ما به فلز آهن اضافه می شود که همه آن ها در کنار هم ویژگی های آلیاژ استیل را تشکیل می دهند و نسبت ترکیب آن ها با آهن, این ویژگی ها را تغییر می دهد.

لوله استیل

  • بدون درز از استیل ۳۰۰ ساخته شده است و انواع لوله ۳۰۴, ۳۱۶, ۳۲۱, ۳۱۰ و لوله دابلکس را شامل می شود.
  • درز دار که استیل ۳۰۰ در ساختار آن مورد استفاده است و لوله ۳۰۴ , ۳۱۶ و لوله دابلکس از انواع آن است.

همانطور که از دسته بندی نتیجه می شود, ۳۰۴ , ۳۱۶ و دابلکس در دو مدل درز دار و لوله بدون درز برای مصرف کنندگان موجود می باشد.

لوله چیست؟

لوله یک استوانه تو خالی است که برای جابه‌جا کردن سیالات, پودرها و مواد به شکل جامدات کوچک به کار می‌رود. لوله همچنین می‌تواند در کاربردهای سازه‌ای به کار رود زیرا لوله تو خالی نسبت به قطعات توپر دارای سختی در واحد جرم بیشتری است.

لوله در صنایع مختلف کاربرد دارد و استفاده از این نوع لوله باعث سهولت در انتقال انواع تولیدات شده است.

در ادامه به بررسی ساختار لوله استیل, ویژگی و مزیت های و موارد استفاده از آن می پردازیم.

ساختار لوله استیل

وجود استیل در آن موجب می شود که این لوله در مقابل خوردگی به خوبی مقاوم باشد. علت این موضوع در لوله استیل, وجود کربن در ساختار آلیاژ استیل سازنده لوله می باشد.

کربن ماده ای است که در هنگام ساخت آلیاژ استیل به آهن اضافه می شود و باعث می شود لوله استیل در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت خوبی نشان دهد.

در نتیجه می توان گفت برای افزایش مقاومت تا جایی می توان مقدار کربن را زیاد کرد که انعطاف پذیری را از بین نبرد و در ساخت لوله استیل خللی وارد نکند.

لوله استیل در انواع مختلف و گروه های متفاوتی ساخته شده است و به صورت خاصی نام گذاری شده است.

لوله استیل و نحوه نام گذاری آن ها :

درباره نام گذاری لوله استیل می توان گفت که یک گروه متخصص در آمریکا به نام (AISI) وجود دارد که برای بار اول تصمیم به گروه بندی و انتخاب نام برای انواع استیل و استنلس استیل گرفت و در نتیجه لوله استیل با توجه به استیل گروهی که از آن ساخته شده است نام گرفته است.

استیل ۳۱۶ , استیل ۳۰۴ از انواع این نام گذاری می باشد.

لوله استیل در چه قسمت هایی کاربرد دارد؟

  • در سیستم آبرسانی و تصفیه فاضلاب و تصفیه آب لوله استیل کاربرد دارد.
  • پالایشگاه نفت, گاز و سیستم انتقال گاز و نفت از مواردی است که به وفور لوله استیل در آن کاربرد دارد.
  • انواع لوله استیل در قسمت های مختلف تولیدات دارو و تولید مواد غذایی و در قسمت تولید انواع مواد شیمیایی کاربردهای فراوان دارد.
  • نوع ۳۰۴ که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در این صنایع در قسمت های گرفتن سختی آب و فشرده سازی هوا کاربرد دارد.
  • نوع ۳۱۶ نیز در صنایعی که کاربرد دارد در مواردی که بخش نمونه گیری وجود دارد این لوله استیل استفاده می شود.
  • نوع ۳۱۷ در سیستم انتقال آب دریا کاربرد دارد.
  • نوع ۲۰۱ که در برند های هند و چین تولید می شود. این لوله استیل دارای ضخامت های ۰٫۴ تا ۲ میلی متر و در شاخه های ۶ متری تولید می شود.
  • به عنوان مثال لوله صنایع غذایی به صورت زیر کاربرد دارد.

لوله استیل که در صنعت تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد دو نوع است که در دو قسمت مختلف استفاده می شود, یکی از آن ها نوع ۳۰۴ است که از این نوع در قسمت مطلوب کردن آب و فشرده سازی هوا برای تولید مواد غذایی مورد استفاده می گیرد.