لوله و انواع آن

لوله و انواع آن

لوله و انواع آن 150 150 مدیرسایت آهن یک

لوله و انواع آن

تعریف لوله و انواع آن (pipe)

گروه آهن یک یکی از معتبرترین شرکت های عرضه کننده انواع مقاطع فولادی مخصوصا لوله های فولادی می باشد و به صورت کاملا تخصصی در واردات و ارائه انواع لوله های فولادی از جمله لوله مانیسمان وارداتی و اهوازی از گروه ملی لوله نورد اهواز و سایر لوله های درز دار داخل کشور فعالیت دارد که در راستای اطلاع رسانی به شما آهن یکی ها به توضیحاتی در رابطه با لوله وتفاوت های  آن پرداخته:

لوله ها قطعاتی به شکل استوانه تو خالی می باشند. که با طول، قطر و ضخامت مشخص جهت انتقال هر نوع سیال مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین لوله ها دارای قطر و ضخامت استاندارد بوده و میتواند از جنس های متفاوتی از قبیل فولادی ، بتنی ، فایبر گلاس و… ساخته شود با توجه به اندازه محصول و شرایط حمل، طول اولیه آنها از ۶ متر الی ۲۴ متر قابل تولید و تغییر می باشد.
لوله ها از نظر ساخت به دو دسته تقسیم میشوند:

* لوله های بدون درز SEAMLESS PIPE

این لوله ها با استفاده از شمش های با مقطع توپر و دایرهای و با نیروی حرارت و کشش توسط غلطک تولید می شود . لوله های بدون درز معمولا تا قطر ۱۶ اینچ ساخته می شوند.

* لوله های درزدار WELDED PIPE

جهت ساخت اینگونه لوله ها از ورق فولادی و جوشکاری استفاده میشود. لوله های درزدار معمولا به دو روش جوشکاری زیرپودری (SAW) و جوشکاری مقاومت الکتریکی ( ERW) تولید میشوند. لوله های درزدار از نظر درز به دو نوع تقسیم میشوند:

* لوله های درز مستقیم STRAIGHT SEAM PIPE
* لوله های درز مارپیچی SPIRAL SEAM PIPE

مشخصات ابعادی لوله ها

قطر اسمی لوله( NOMINAL PIPE SIZE NPS)
قطر داخلی لوله( INTERNAL DIMETER  ID )
قطر خارجی لوله( OUTSIDE DIMETER OD )
کلاسه ضخامت لوله( SCHDULE یا ( SCH )
ضخامت T یا WALL THICKNESS
طول L یا LENGTH
آرایش سر لوله END PREPARATION

مفاهیم NPS ، OD ، ID

قانون اول : لوله ها دارای OD مشخص میباشند هر چند که ضخامت آنها متفاوت باشد. یک لوله با قطر اسمی ثابت برای ضخامت های متفاوت، قطر خارجی آن یکسان میباشد. به عنوان مثال قطر خارجی ( OD ) لوله ای ۸ اینچ با SCH 60 ، ۴۰SCH … یکسان بوده و برابر ۶۲۵/۸ اینچ میباشد.

قانون دوم : تا سایز ≤ NPS=قطر اسمی ( NPS ) و قطر خارجی ( OD) لوله ها یکسان نمی باشد و قطر خارجی بیشتر از قطر اسمی ( NPS ≥ OD) است به عنوان مثال لوله ای با قطر اسمی ۱۰ اینچ ، OD آن برابر ۱۰٫۷۵۰اینچ میباشد.

قانون سوم : از سایز ۱۴ اینچ به بعد (NPS ≥۱۴) قطر خارجی لوله OD با قطر اسمی NPS یکسان است.

تقسیم بندی لوله ها از نظر استقامت فشاری

الف : روش وزنی : این روش قدیمی ترین روش میباشد. برای هر لوله با قطر اسمی مشخص ، وزن مشخصی را بصورت استاندارد شده (STD) قرار داد نموده اند. لوله هایی را که یک برابر قوی شده باشد با نام XS و لوله ای را که دو برابر قوی شده باشد را XXS می نامند. این روش مورد تایید ASME و ASTM می باشد.

ب : روش برنامه ای : در این روش از حاصل تقسیم ۱۰۰۰ برابر فشار کاری لوله بر تنش مجاز آن استفاده میشود . عدد حاصل را گرد نموده و با نام SCHEDULE NAMBER می شناسند . این روش مورد تایید ANSI می باشد.

ج : روش کدینگ : در این روش ابتدا استاندارد معرفی شده و سپس گرید لوله بر اساس حداکثر تنش تسلیم معرفی می شود. بر این اساس لوله ها را با گریدهای U100 /U89 / X70/ X65/X60/X56 /X52/ X49/ X42/ A/B مشخص می باشد . مثال : لوله ای با مشخصات API-5LS-X60 لوله ای است که بصورت اسپیرال تولید شده و مقاومت تنش تسلیم آن ۶۰۰۰۰PSI می باشد.

کلاسه ضخامت لوله ( SCHEDULE NO )

کلاسه ضخامت لوله به منظور سهولت در تجارت لوله ها بکار میرود . مثلا به جای اینکه بگوییم لوله ۱۰ اینج با ضخامت ۹٫۲۷ میلیمتر . بیان میشود لوله ۱۰ اینچ ۴۰ SCH

انواع لوله ها عبارتند از :

انواع لوله های آبرسانی ( گالوانیزه )
انواع لوله های شوفاژی
انواع لوله های گازی
انواع لوله های بخار و فشار قوی
انواع لوله های داربستی
انواع لوله های مبلی
انواع لوله های سیاه و صنعتی
انواع لوله های جدار چاه
انواع لوله های مانسمان
انواع لوله های استیل
انواع لوله های دقیق

کار برد انواع لوله های مورد اشاره
لوله آبرسانی (گالوانیزه )

شامل آبرسانی شبکه های بین شهری – برون شهری – درون شهری – مراکز اداری و تجاری و نظامی و انتظامی – مراکز آموزشی و دانشگاهی – کارخانجات وکارگاههای کوچک و بزرگ – مجتمع های مسکونی و منازل – مزارع و باغات – آبیاریهای تحت فشار – گلخانه ها – پارکهای تفریحی – بلوارها – فضاههای سبز

لوله های گاز رسانی

شامل گاز رسانی شبکه های بین شهری – برون شهری – درون شهری – مراکز اداری و تجاری و نظامی و انتظامی – آموزشی و دانشگاهی – کارخانجات وکارگاههای کوچک و بزرگ – مجتمع های مسکونی ومنازل و…..
لوله های صنعتی

۱ ) صنایع خودرو سازی- ۲ ) صنایع موتورسیکلت سازی و دوچرخه سازی ۳ ) صنعت ساختمان سازی و عمران و شهر سازی ۴ ) لوله های داربستی ۵ ) کشش دادن و قابل تغیربه اشکال مختلف ۶ ) تیرهای برق کوچک و بزرگ مستقر در خیابانها – پارکها – بلوارها – مراکز نظامی و انتظامی و آموزشی و ……. ۷ ) تیرههای فرعی مخابرات در مناطق روستایی و کارگاهی و…. ۸ ) میله های فرغون ۹ ) انواع ستونی های سبک و سنگین درساخت بالکنها و تراسها وپلهای عابر پیاده و رو گذر ۱۰ ) کرکره مغازه ها و پاساژها و مراکز تجاری ۱۱ ) در ساخت انواع ماشین آلات و مهار کننده ها

لوله های درز مخفی یا تحت فشار

در ساخت انواع مبدل ها و سیستم های برودتی و گرمایشی لوله های رابط سیستم های هیدرولیکی و پنوماتیکی در ماشین آلات صنعتی و تولیدی لوله های رابط سیستم های هیدرولیکی و پنوماتیکی در جرثقیل ها و ماشین آلات راه سازی و لیفتراکها و… لوله کشی کمپروسور ها پوسته انواع سیلندرها صنایع نفت – صنایع گاز – پتروشیمی و پالایشگاهها وصنایع غذایی – ادوات نظامی

لوله های مبلی ( سبک )

لوازم اداری شامل ( انواع میز و صندلی – کمد – جالباسی- کازیو و … لوازم خانگی شامل (انواع مبلمان فلزی – میز و صندلی غذا خوری – انواع تخت خوابهای فلزی – انواع لوسترها و… صنایع تبدیلی شامل ( تبدیل به انواع اشکال توسط کشش برای تزیین انواع میز و صندلی و … ) لوازم رفاهی شامل (تجهیز و ساخت انواع چادرهای تزیینی – انواع سایه بانها – انواع پوشش ها و… ) لوازم امداد و پزشکی ( انواع چادرهای هلال احمر و بیمارستانهای سیار)

از همراهی شما با وبلاگ آهن یک متشکریم.

})