محدودیت در صادرات فولاد و رکود بازار و کاهش قیمت دلار مشکلات بازار فولاد

بورس کالا

محدودیت در صادرات فولاد و رکود بازار و کاهش قیمت دلار مشکلات بازار فولاد

محدودیت در صادرات فولاد و رکود بازار و کاهش قیمت دلار مشکلات بازار فولاد 800 533 حسنی

در صورتی که بعد از پایان ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید فطر تمام فعالان در بازار فولاد در انتظار یک فاز خرید بودند. که موجب افزایش قیمت آهن شود. اما خبر تحریم‌ پتروشیمی‌ها که اثر عکس روی بازار دلار گذاشت. و باعث کاهش قیمت آن شد. وجود محدودت در صادرات فولاد و همچنین انتشار خبرهایی درباره سفر نخست ‌وزیر ژاپن به ایران که باعث محتاط شدن فعالان تمام بازار ها از جمله فولاد شد.

صادرات فولاد می تواند در این دوران رکود مشکل گشا باشد

اما این رکود دلایل دیگری نیز دارد که هم جلوی افزایش قیمت هم جلوی پیدا شدن قیمت واقعی آهن و مقاطع آن را می گیرد. یکی از مهم ترین دلایل برای عدم رشد مثبت بازار فولاد در ۳ ماه گذشته نبود خریدار واقعی است. و همچنین ایجاد محدودت در صادرات فولاد  توسط دولت که باعث پر شدن انبارهای آهن شده است. و این بن بست رکود را شدت بخشیده است.

در عین حال عامل دیگری نیز جلوی کشف قیمت واقعی را در بازار می گیرد. و آن وزارت صمت است. که با تاکید در افزایش نیافتن قیمت کالاهای فولادی به صورت دستوری بازار را در کنترل خود در آورده است.

این کار که با عرضه کالاهای فولادی در بورس کالا در زمانی که انگیزه برای خرید و فروش در بازار به دلیل کاهش قیمت ها کم است. باعث افت قیمت قابل توجه در بازار شده است.

از نکات قابل توجه از عرضه اینچنینی در بورس کالا فروش شمش و محصول پایانی میلگرد که تنها به میزان ۳۰ تومان در هر کیلو با یکدیگر تفاوت قیمتی داشتند بود.

این اتفاقات در بورس کالا که بر روی محصول تیر آهن نیز تکرار شد و تیرآهنی که در کمترین حالت به میزان ۳۰۰ تومان در هر کیلو تفاوت دارد ولی در عرضه‌های روز گذشته مشاهده شد که قیمت شمش و تیرآهن به اندازه ۳۰ تومان در هر کیلو تفاوت داشتند.

دلیل ایجاد بورس کالا کشف قیمت واقعی بود.

سوالی که در این باره مطرح می‌شود آن است که آیا قیمت‌های پایانی ثبت شده در بورس کالا برای کارخانه‌های تولیدی مقرون به صرفه است؟ آیا کارخانه‌ها برای موعد تحویل اجناسشان در تاریخ تیرماه موظف به عرضه کالا نیستند؟ آیا در موعد عرضه‌هایشان، این کارخانه‌ها مجددا خریداری برای کالای خود در بورس کالا خواهند داشت یا مجبور به معامله کالاهای خود با قیمت پایین‌تر هستند؟

آیا چنین روند قیمتی غیرمنطقی می‌تواند از تعادل در بازار مواد اولیه و محصول نهایی حکایت داشته باشد؟ در این باره بنا به دلایل و مسائل دستوری عرضه در بورس کالا، بازار روند منطقی خود را گم می‌کند.

})