مشکلات فولاد از نقطه نظر بخش خصوصی

مشکلات فولاد از نقطه نظر بخش خصوصی

مشکلات فولاد از نقطه نظر بخش خصوصی 990 563 مدیرسایت آهن یک

مشکلات فولاد از نقطه نظر بخش خصوصی

سند جامع فولاد تا یک ماه آینده در حال آماده سازی است. آماده سازی این سند نیازمند همکاری تمام افرادی است که در این زمینه فعالیت دارند. در این راستا افراد فعال در بخش خصوصی صنعت فولاد معتقدند باید ۵ قانون برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز فولاد در دستور کار قرار گیرد. در ادامه گروه آهن یک به بررسی این مسئله پرداخته است.

تدوین استراتژی‌های هماهنگ در زنجیره فولاد از معدن تا محصول با نگاه به بازار به‌ویژه صادرات، تامین منابع مالی به‌ویژه در زیرساخت‌ها، تامین خوراک با پیگیری اکتشافات، مشارکت در طرح‌های معدنی دیگر کشورها، ادغام واحدها به‌منظور رسیدن به مقیاس‌های مطلوب و تعیین تکلیف مجوزهای اضافه بر طرح جامع، الزاماتی هستند که برای توسعه این صنعت استراتژیک باید مورد توجه متولیان قرار گیرد. آنان همچنین برای رقابت‌پذیر کردن این صنعت، پارامترهایی همچون افزایش بهره‌وری تولید، انرژی، نیروی انسانی، تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا برای صادرات، استفاده از تکنولوژی‌های روزآمد در توسعه‌ها و بازسازی‌ها و نوسازی واحدهای قدیمی و … را پیشنهاد کردند. هشتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران، روز گذشته با حضور متولیان حوزه صنعت و معدن، فولاد سازان ایران و جهان و صاحب‌نظران برگزار شد. در این همایش مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک به بررسی چالش‌های صنعت فولاد کشور پرداخت. محمد ابکاء در این گردهمایی گفت: سال ۹۲، گزارشی ارائه شد که نشان می‌داد بازار فولاد متوازن نیست. بعد از این رویداد، در سال ۹۳ دستور مطالعه زنجیره فولاد از سوی دولت داده شد که تقریبا براساس اقداماتی که انجام شد، صنعت فولاد توانست به توازن در برخی بخش‌ها دست پیدا کند. وی با تاکید بر لزوم تدوین استراتژی هماهنگ با نگاه به بازار و صادرات در صنعت فولاد گفت: همزمان با تامین منابع مالی برای ایجاد زیرساخت‌ها، تامین خوراک با پیگیری‌ اکتشافات نیز باید مورد توجه قرار گیرد. ابکاء با بیان اینکه واحدهای کوچک فولادی به‌زودی با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد، گفت: این واحدها باید با واحدهای بزرگ ادغام شوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف طرح‌های مازاد فولادی افزود: افزایش بهره‌وری در تولید، مصرف بهینه انرژی و تقویت نیروی انسانی نیز باید در طر‌ح‌های فولادی مورد توجه دست‌اندرکاران قرار گیرد. به‌گفته وی برای رقابت‌پذیر کردن بخش فولاد باید «افزایش بهره‌وری تولید، انرژی، نیروی انسانی»، «تولید محصولات با ارزش افزوده بالا برای صادرات»، «استفاده از تکنولوژی روزآمد در توسعه‌ها و بازسازی‌ها» و «بازسازی و نوسازی واحدهای قدیمی و افزایش سطح اتوماسیون» در دستور کار قرار گیرد. مهرداد اکبریان نیز دراین همایش با اشاره به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان نگران تامین مواد اولیه و فروش محصولات خود هستند، اظهار کرد: مشکلات بخش‌خصوصی بارها مطرح شده ولی راه‌حلی برای آن لحاظ نشده است. به‌گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، دسترسی محدود به تسهیلات بانکی و گران بودن این وام‌ها، مشکلاتی را برای بخش تولید ایجاد کرده و در عین حال تامین وثایق نیز سخت است. این درحالی است که تامین مالی در بورس هم به سختی انجام می‌شود. اکبریان با بیان اینکه قوانین موجود هنوز شفافیت‌ لازم را ندارند، گفت: چگونگی محاسبات مالیات دولتی و عوارض دولتی مشخص نیست. وی از دولت خواست تا ساختار بازار داخلی سنگ‌آهن را اصلاح‌ کند و در قیمت‌گذاری محصولات نیز دخالت نکند.

به‌گفته وی باید برای اکتشاف و تولید سنگ‌آهن، سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شود. اکبریان در ادامه تصریح کرد: کاهش قدرت چانه‌زنی تولیدکنندگان در بازار مشکل‌ساز شده و این موضوع، فعالیت بسیاری از تولیدکنندگان سنگ‌آهن را در بخش‌های کوچک و متوسط متوقف می‌کند. مصطفی موذن‌زاده نیز دراین همایش گفت: بورس برای کاهش دخالت دولت در بازار راه‌اندازی شد و درحال‌حاضر گردش مالی بالایی دارد، اما هدف تعیین‌شده در زمینه فلزات به‌مشکل برخورده است. وی افزود: دلیل این موضوع به این مساله بازمی‌گردد که رویه‌ای برای قیمت‌گذاری در وزارت صنعت ایجاد شده که نه کارشناسی است و نه منطقی. وی با تاکید بر اینکه وصل کردن قیمت زنجیره فولاد به یک محصول منطقی نیست، تصریح کرد: قیمت همه محصولات نباید به قیمت بیلت فولاد خوزستان وصل شود. بورس راه‌اندازی شد که این داستان جمع شود. موذن‌زاده همچنین از وزیر صنعت خواست از تصمیم‌گیری‌های آنی کاسته و ثبات بیشتری در تصمیم‌گیری‌ها ایجاد شود. یحیی آل‌اسحاق، رئیس‌ هیات‌مدیره شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه‌پارس  در این همایش عنوان کرد آنچه در اینجا مطرح شد نشان می‌دهد که فضای کنونی دچار تلاطماتی است. مشکلاتی در بخش‌های تولید، سرمایه‌گذاری، حمل‌و‌نقل، بازار، قیمت و… وجود دارد. وی درخصوص قیمت‌ها در این بازار گفت در چند سال اخیر شاهد تلاطماتی در این زمینه بوده‌ایم. نوسانات در قیمت سنگ‌آهن و فولاد وجود داشته است. وی افزود: براساس شاخص‌هایی که امروز در سطح نهادهای بین‌المللی مطرح می‌شود کشورهای توسعه‌یافته، درحال توسعه و عقب‌افتاده را عمدتا در دو شاخص  حضور در تجارت جهانی و نسبت و جایگاه کشورها در این محیط و سطح تکنولوژی که در کشورهای مختلف از آن استفاده شد، مشخص می‌شود. در بنگاه‌های بزرگ اقتصادی می‌توان این دو شاخص را تسری داد. اگر همین دو شاخص ساری و جاری شود باید برای آینده رویکردهای دیگری داشته باشیم.

آل‌اسحاق درخصوص بازار نیز گفت: بازار موتور محرک اقتصاد است. شاید افراد زیادی این مساله را قبول نداشته باشند، اما این اعتقاد که تجارت غیرمولد است درست نیست. درحال‌حاضر ۷۵ درصد تولید در ایران به تجارت وابسته است و سطح توسعه‌یافتگی کشورها بسته به سطح حضور در تجارت است. اگر این مبنا درست باشد نیاز به الزاماتی دارد که این الزامات ثبات، آرامش و عدم‌تلاطم در کشور است. ازسوی دیگر در جایی که امنیت نباشد و قدرت پیش‌بینی تصمیم‌گیری برای بازارها وجود نداشته باشد و محیط اقتصادی دائما متلاطم باشد، نه رشد صورت می‌گیرد و نه توسعه. محمود اسلامیان، رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز با بیان اینکه کشور ما در تولید فولاد مزیت دارد، عنوان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ذخایر قطعی سنگ‌آهن اضافه شده؛ ولی در سنگ‌آهن به مشکل برمی‌خوریم.  او افزود: مشکل ما در کشور این است که جای دولت و بخش‌خصوصی عوض شده است و دولت به‌جای نظارت به اجرا می‌پردازد. وقتی مجری و ناظر یکی باشد، وضعیت بهتر از این نخواهد شد. او درباره روند واردات عنوان کرد: به‌دلیل تاسیس واحدهای مختلف فولادی، روند واردات در سال ۹۵ کاهنده بوده است. همچنین عمده‌ صادرات را محصولات میانی یا فولاد خام به خود اختصاص داده است. بنابراین ما شرایط خوبی برای صادرات داریم. اسلامیان درباره پراکندگی واحدهای فولادی کشور گفت: به‌نظر من بخش‌خصوصی در این باره مقصر نیست، بلکه آنکه مجوز می‌دهد مقصر است.  او اظهار کرد: یک دوره درآمدهای نفتی ما زیاد و جمعیت‌مان کم بود؛ اما در شرایط کنونی نمی‌توانیم آن مسیر را ادامه بدهیم. دلیل ندارد که یک نماینده‌ مجلس برای رای گرفتن از حوزه‌ انتخابی خود تاسیس واحدهایی را که توجیه اقتصادی ندارند به دولت تحمیل کند. این سرمایه‌گذاری‌ها از جیب چه کسی خرج می‌شود؟ ما فرصتی برای این خطاها نداریم.  او ابراز امیدواری کرد که دولت شجاعانه بتواند در مقابل تداخل سیاست با اقتصاد بایستد. به گفته‌ اسلامیان، اقتصاد دولتی ریشه در مارکسیسم و کمونیسم دارد و امروزه کسانی که مارکسیسم را در دنیا رواج داده بودند این ایده را قبول ندارند؛ ولی ما هنوز به آن معتقدیم. باید بگذاریم مردم وارد صحنه شوند چراکه این موضوع یک بازی برد-برد را به دنبال خواهد داشت.

گزیده اخبار روز صنعت فولاد را از وبلاگ آهن یک دنبال کنید.

 

})