مقایسه استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶

ورق استیل 304 و استیل 316

مقایسه استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶

مقایسه استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ 1000 300 حسنی

استیل ضد زنگ یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین فلزات است، که بخاطر ظاهر زیبایش، نیاز به نگهداری کم و مقاومت در برابر فساد و زنگ زدگی معروف است. بر خلاف استیل کربن دار، استیل ضد زنگ در مقابل آب به آسانی دچار زنگ زدگی نمی شود. هنگامی که قدرت و سختی استیل و مقاومت آن در برابر زنگ زدگی مد نظر است، استیل معمولا در دو نوع استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ تولید می شود.

استیل یک آلیاژ است و ترکیبی از چند فلز است. استیل معمولا دربردارنده آهن و کربن است البته شامل درصد کوچکی از دیگر عناصر نیز هست. اندازه و نوع عناصری که در طول ساخت اضافه می گردند منجر به تولید انواع مختلف استیل می گردد. بنابراین برای مثال تمام انواع استیل های ضد زنگ دربردارنده­ی ۱۰% کرومیوم در وزن خود هستند.  

آهنِ وقتی در مقابل هوا یا رطوبت قرار می گیرد، زنگ می زند،

و منجر به ایجاد یک غشاء نازک اکسید آهن فعال می گردد و با ایجاد متداوم اکسید آهن منجر به تسریع زنگ زدگی می شود. مقدار زیادی از کرومیوم موجود در ضد زنگ نسبت به شکل گیری غشاء اکسید کرومیوم روی سطح واکنش نشان می دهد. غشاء غیر فعال مانع زنگ زدگی روی سطح می شود، همچنین نفوذ آن به ساختار درونی فلز را مسدود می کند.

تقسیم بندی ها و پرداخت های متفاوت سطح استیل ضد زنگ برای کاربرد ها و محیط های متفاوت مناسب می باشد. رایج ترین نوع استیل ضد زنگ، آلیاژ استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ می باشد. هر دو استیل های ضد زنگ سخت شده هستند، که به معنای آن است که آنها خاصیت غیر مغناطیسی دارند و به راحتی استفاده می شوند.  

استینلس استیل ۳۰۴

همه کاره ترین و پر استفاده ترین استیل ، استیل ضد زنگ ۳۰۴ است که با عنوان A2 یا ضد زنگ ۸/۱۸ نیز شناخته می شود زیرا شامل ۱۸% کرومیوم و ۸% نیکل می باشد. این نوع ضد زنگ به دلیل ساختار شیمایی، ویژگی های فنی، قابلیت جوش خوردن و مقاومت در برابر اکسیده شدن بهترین عملکرد را دارد. در نتیجه نسبت به دیگر ضد زنگ ها، ضد زنگ ۳۰۴ در دامنه­ی گسترده ای از محصولات، اشکال و پرداخت ها وجود دارد.

استیل ضد زنگ ۳۰۴ به آسانی قطع می شود یا به شکل گرد در می آید، تا برای مصارف گوناگون صنعت، معماری و حمل و نقل کابرد داشته باشد. ساختار متعادل سخت شدگیِ نوع ضد زنگ ۳۰۴ آن را قادر می سازد تا بدون واسطه های نرم کننده­ی فلز شدیدا کشیده شود. در نتیجه نوع ضد زنگ ۳۰۴ در ساختار ماهی تابه، سینک یا دیگر ادوات فلزی بکار می رود.

کاربردهای ضد زنگ ۳۰۴

دیگر کاربردهای ضد زنگ ۳۰۴ شامل وسایل آشپزخانه، کارد و چنگال، ابزار جراحی، و تجهیزات صنعتی می شود. همچنین به طور رایج در آشپزخانه های تجاری و وسایل آماده کردن غذا کاربرد دارد زیرا می تواند بخار تمیز و استریلیز باشد.

موافقین ۳۰۴: محکم، هزینه­ی کم، به آسانی جوش خوردن و شکل گرفتن، موجود بودن در بسیاری از اشکال مختلف، مقاومت در برابر زنگ زدگی و فاسد شدن.

مخالفین ۳۰۴: عدم مقاومت کامل در برابر زنگ زدگی، شکاف برداشتن در مقابل مواد شیمایی اسیدی و در محیط های دریایی.

استینلس استیل ۳۱۶

نوع استیل ضد زنگ ۳۱۶ یک فلز دیرگذارِ (مولیبدنوم) استاندارد است و در بین پولادهای ضد زنگ سخت شده نسبت به ۳۰۴ رتبه­ی دوم را دارد. نسبت به استیل ۳۰۴، درصد قابل توجهی از مولیبدنوم (۲-۳%) در استیل ۳۱۶ باعث مقاومت بیشتر آن در برابر زنگ زدگی می شود و همچنین در محیط های آب شور و اسیدی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد، این ویژگی باعث شده که به آن نام نوع “ضد زنگ دریایی” بدهند.   

نسبت به نوع ۳۰۴، نوع استیل ضد زنگ ۳۱۶  دربردارنده­ی در صد بیشتری از نیکل است (۱۰% در مقابل تنها ۸%) که منجر به مقاومت ضد زنگ بیشتری می شود. این ضد زنگ ۳۱۶ را تبدیل به انتخاب بهتری برای استفاده در دستگاههای صنعتی شیمایی، تصفیه کننده های نفتی، ابزارهای پزشکی، وسایل مورد استفاده­ی دریایی و آب شور، مثل باراندازها، پله ها، خط آهن و سقف ها کرده است.

موافقین استیل ۳۱۶: محکم تر بودن نسبت به زد زنگ ۳۰۴، مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی و مقاومت بیشتر برای شکاف در برابر آب شور و مواد شیمایی، شکل پذیری خوب و خاصیت جوش خوردن. 

مخالفین استیل ۳۱۶: نسبت به استیل ضد زنگ ۳۰۴ گرانتر بودن، سخت تر بودن در برابر جوش خوردن و شکل گرفتن.  

برای دریافت قیمت لوله استیل و قیمت پروفیل استیل و قیمت ورق استیل و قیمت میلگرد استیل و همچنین اتصالات استیل به صفحه های لینک شده مراجعه فرمایید یا با شماره تلفن ۰۲۱۴۹۰۱۶ تماس حاصل فرمایید