نقش صنعت فولاد در GDP کشور

نقش صنعت فولاد در GDP کشور

نقش صنعت فولاد در GDP کشور 150 150 مدیرسایت آهن یک

نقش صنعت فولاد در تولید ناخالص داخلی کشور

بر اساس تحقیقات کارشناسان گروه بازرگانی آهن یک، نقشی که صنعت فولاد در توسعه کشورها دارد و نقش و جایگاهی که این صنعت در حوزه معدن و صنایع معدنی به خود اختصاص داده است؛ بسیار مهم است. بر این اساس، اگر به آمار جهانی نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید در تجارت بین‌المللی، از ۲ هزار میلیارد دلار مبادله تجاری انجام شده در سال ۲۰۱۶ میلادی(۱۳۹۶ شمسی) در حوزه معدن و صنایع معدنی، ۴۳ درصد در حوزه فولاد بوده است؛ رقمی که نشان‌دهنده جایگاه مهم فولاد در صنایع معدنی و تولید ناخالص داخلی کشورهای دنیاست.

به پیروی از جهان، در ایران هم  صنعت فولاد جایگاه ویژه‌ای دارد. همانطور که میدانیم صنعت فولاد ایران تولید ۵۵ میلیون تن فولاد را برای افق ۱۴۰۴ هدف‌گذاری کرده است، اما تحقق این هدف نیازمند سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های لازم است.  فولاد در تولید ناخالص داخلی کشورها سهم چشمگیری داشته و نقش این صنعت به عنوان زمینه‌ساز رشد، غیرقابل انکار بوده است.

در کشور ما نیز بخش معدن و صنایع معدنی، با داشتن سهم ۵ تا ۶ درصدی در GDP کشور یا تولید ناخالص داخلی دارای سهم ارزشی بالایی است و ۲۲ درصد صادرات در حوزه معدن و صنایع معدنی رقم خورده که این آمار در ۹ ماه سال ۹۶ به‌دست آمده است؛ ضمن اینکه در ۹ماه گذشته، ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در فولاد و زنجیره فولادی، صادرات داشتیم که از نظر وزنی، رشد ۲۳درصدی و از نظر ارزشی، رشد ۳درصدی را نشان می‌دهد. این موضوع بیانگر نقش مهم فولاد در اقتصاد و صنعت کشور است.

صنعت فولاد کشور در حال پیدا کردن جایگاه خود است. در واقع صادرات فولاد کشور از مرز ۶ میلیون تن گذشته و قرار است تا پایان سال به ۸ میلیون تن نیز برسد که ایجاد اشتغال و ارزآوری به همراه دارد. سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت فولاد یک نقطه گلوگاهی به شمار می‌رود. باید بپذیریم در حوزه معدن و صنایع معدنی به حدود ۵۰ میلیارد دلار و در حوزه فولاد نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار جذب سرمایه جدید نیاز داریم که یکی از چالش‌های جدی پیش‌روی صنعت ما به شمار می‌آید. البته امید است با تلاش‌ها و اقداماتی که وزارت خارجه و دولت انجام می‌دهد، بتوانیم زمینه جذب سرمایه گذار خارجی را بیشتر فراهم کنیم.

آخرین اخبار بازار فولاد را از وبلاگ آهن یک پیگیری کنید.