ورق اسید شویی

ورق-اسید-شویی

ورق اسید شویی

489 294 مدیرسایت آهن یک

ورق اسید شویی

ورق نوع مسطح فلز آهن است که کاملا صاف و صیقلی می باشد و با توجه به انواع آن کاربرد‌های مختلفی دارد. انواع ورق عبارت است از:

 1. ورق سیاه
 2. ورق اسید شوئی
 3. ورق گالوانیزه
 4. ورق رنگی
 5. ورق تین پلیت
 6. ورق کرکره

هر یک از این انواع ورق تعریف و کاربرد خاص خود را دارد که در این بخش گروه آهن یک قصد دارد شما همراهان گرامی را با ورق اسیدشوئی و کاربرد‌های آن آشنا کند. برای آگاهی از قیمت روز ورق سیاه و ورق رنگی با سایت آهن یک همراه باشید.

ورق اسید شویی

ورق‌های اسید شویی شده نیز از ورق‌های گرم تولید می‌شود که طی پروسه ایی اسید شویی می‌شوند و زغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود و قدری ظاهر ورق براق‌تر می‌شود یعنی نزدیک به ورق روغنی است.
به فرآیندی که طی آن چربی های روی ورقی که توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده است، با استفاده از اسید کلریدریک از ورق زدوده می شود، اسیدشویی می گویند.

روش تولید

بخشی از محصول تولیدی در واحد نورد گرم جهت شستشوی سطح ورق بوسیله اسید، به واحد اسیدشویی انتقال می یابد.در خطوط اسیدشوئی کلافها پس از باز شدن توسط قرقره های باز کننده وارد حوضچه های اسید از نوع اسید کلریدریک شده و در آنجا جهت اکسیدزدایی شسته می شوند. این کلاف ها پس از شسته شدن و خارج شدن از حوضچه های اسید توسط آب شسته شده و با عبور از تونل هوای گرم خشک می شوند.پس از عملیات اسیدشوئی بخشی ازمحصول به صورت کلاف اسیدشوئی شده به بازار عرضه و بخش عمده آن برای تولید محصولات سرد به واحد نورد سرد انتقال می یابد.

کاربردهای ورق اسید شویی

 1. مصارف ساختمانی: تولید لوله و پروفیل و غیره
 2.  اتومبیل سازی: قسمتهای ساختمانی و چرخ اتومبیل قطعات خودرو و اجزاء داخلی آن (رینگ و شاسی)
 3. صنایع لوله سازی تولید انواع لوله های انتقال آب ، نفت و گاز
 4.  تولید مخازن گاز ،مایع و مخازن تحت فشار
 5.  فرم دهی مجدد جهت محصولات گالوانیزه
 6.  فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز

ضخامت ورق اسید شویی

از ضخامت ۱٫۵ میلی متر تا ۶ میلی متر تولید می شود.
ابعاد فیزیکی ورق اسیدشویی معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند. رول ها معمولا در دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شود. ورق‌های اسیدشور فابریک نیز دارای ابعاد زیر هستند:

 1. ورق اسیدشور شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 2. ورق اسیدشور شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

وزن ورق‌های اسیدشویی مانند ورق‌های نورد گرم (سیاه) می باشند.

دلایل اسید شویی

ورقهای بدست آمده از نورد گرم به ۲ دلیل ممکن است اسیدشویی شوند:
بهبود کیفیت سطحی که بدلیل جدا شدن و تمیز شدن لایه های اکسیدی از روی سطح ورق است. در این صورت ورق از سطح مرغوبتر و شکل ظاهری بهتری بهره مند خواهد شد. این هدف برای آن دسته از ورق هایی است که پس از اسید شویی وارد بازار مصرف می شوند.
آماده سازی ورق برای فرآیند نورد سرد. معمولا پوسته های اکسیدی روی سطح ورق سخت و ضد سایش می باشند. به همین دلیل اگر ورق ها بدون اسیدشویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، سبب می شود که غلتک های نورد سرد به سرعت ساییده و از تلرانس خارج شوند و روی هم رفته فرایند نورد سرد را با دشواری روبرو می سازد. این دشواری دو چندان خواهد شد، اگر اتصال و یا چسبندگی پوسته های اکسیدی به سطح ورق سست و ضعیف باشد. بنابراین لازم است که سطح ورق، پیش از فرایند نورد سرد، حتما تمیز و تهی از اکسید باشد.

مزایای اسیدشویی با اسید کلریدریک

در گذشته از اسیدسولفوریک به عنوان ماده اصلی اسیدشویی استفاده می شد. ولی امروزه بیشتر تولید کنندگان فولاد برای فرایند اسیدشویی از اسید کلریدریک استفاده می کنند. دلیل این امر مزایای مختلفی است که اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک از خود نشان داده است. اول و مهمتر از همه جنبه اقتصادی کار است. زیرا قیمت اسید کلریدریک بسیار کمتر از اسید سولفوریک است. دلایل دیگری که استفاده از اسید کلریدریک را توجیه می کنند عبارتند از:

 1.  در شرایط غلظت و دمای یکسان، نرخ اسیدشویی با اسید کلریدریک ۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی با اسیدسولفوریک است.
 2.  اسید کلریدریک اکسید بیشتری را در خود حل می کند، در نتیجه سطح را تمیزتر می کند.
 3.  استفاده از اسید کلریدریک سبب می شود که در تانک های از اسید کمتری استفاده شود.
 4.  حمله و کارایی اسید کلریدریک به خود فولاد بعنوان فلز پایه، کمتر خواهد بودف در نتیجه از هدر رفتن فلز جلوگیری می شود.
 5. دمای کاری برای اسید کلریدریک کمتر از اسید سولفوریک است. دمای بهینه کاری برای اسید کلریدریک ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد است، حال آنکه این دما برای اسید سولفوریک ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه سانتیگراد می باشد.

بزرگترین عیب اسیدکلریدریک نسبت به اسید سولفوریک، فرار بودن بیشتر آن است. بنابراین تانک های اسیدشویی در بردارنده اسید کلریدریک، می بایست به خوبی آب بندی شوند تا از گریز اسید جلوگیری شود. عملیات اسیدشویی پیوسته، معمولا بوسیله ۳ تا ۵ تانک در بردارنده اسید با غلظت های متفاوت انجام می پذیرد. طول تانک ها نزدیک به ۲ تا ۲٫۵ متر می باشند و پشت سر هم قرار می گیرند.

از همراهی شما با وبلاگ آهن یک سپاس‌گذاریم.

 

})
شماره تماس
تلگرام