وضعیت تولید آهن اسفنجی در آینده

وضعیت تولید آهن اسفنجی در آینده

وضعیت تولید آهن اسفنجی در آینده 150 150 مدیرسایت آهن یک

وضعیت تولید آهن اسفنجی ایران در آینده

بر اساس تحقیقات کارشناسان گروه بازرگانی آهن یک، کشور ما ایران با توجه به ظرفیت های موجود برای تولید آهن اسفنجی قادر به تولید ۵۰ درصد از آهن اسفنجی جهان است.

با توجه به اینکه تولید آهن اسفنجی با استفاده از گاز و به روش احیای مستقیم تولید می شود و در کشور ما گاز به فراوانی یافت می گردد، از این رو تولید این محصول از نظر اقتصادی برای کشور بسیار سود اور است. به علاوه در ایران معادن سنگ آهن که از مواد اولیه تولید آهن اسفنجی است بسیار زیاد می باشد.

میزان مصرف آهن اسفنجی در جهان

در دنیا بخصوص در کشورهای اروپایی تمایلی به استفاده از سنگ آهن ندارند چراکه در این کشورها از قراضه های مرغوب به عنوان ماده اولیه فولاد استفاده می شود اما در کشور ما قراضه مرغوب زیادی وجود ندارد و به دلیل کمبود قراضه در کشور به ناچار مجبوریم از آهن اسفنجی استفاده کنیم به همین دلیل تولید آن کاملا اقتصادی می باشد.

اما در اروپا به دلیل حجم بالای قراضه آن را صادر می کنند. همچنین از سوی دیگر به دلیل اینکه تولید آهن اسفنجی نیازمند استفاده از برق بسیاری می باشد، از این رو کشورهای اروپایی تمایلی به تولید این محصول ندارند. کشور ما آهن اسفنجی را به کشورهای همجواری که مشکل کمبود قراضه دارند صادر می کند.

علت کاهش رتبه ایران در تولید آهن اسفنجی

در پاسخ به این سوال که چرا در دنیا از رتبه یک تولیدکننده آهن اسفنجی به رتبه دوم سقوط کردیم می توان عنوان کرد که کشور هند در سال گذشته مقام نخست را کسب کرد زیرا این کشور در وحله اول مصرف بالایی دارد و دوم اینکه در رقابت با کشور چین تناژ تولید خود را در بخش فولاد بشدت افزایش داد. از این رو توانست رتبه نخست را از آن خود کند.

بطور کلی کشور ما مزیت های بسیاری برای تولید آهن اسفنجی دارد  چرا که روش‌های تولید احیای مستقیم در واحدهای فولادسازی ما نیز بومی شده و روش ایرانی «پرد» این تولید را به‌ طور کامل اقتصادی کرده است؛ از این‌رو تمام روند تولید آهن‌ اسفنجی در ایران بومی شده است.

آخرین اخبار بازار آهن آلات را در وبلاگ آهن یک بخوانید.