پروفیل نبشی استیل ضدزنگ ویژگی ها و مدل های ساخت

نبشی

پروفیل نبشی استیل ضدزنگ ویژگی ها و مدل های ساخت

پروفیل نبشی استیل ضدزنگ ویژگی ها و مدل های ساخت 512 384 حسنی

نبشی‌ استیل ضدزنگ

نبشی استیل ضدزنگ پروفیل‌هایی هستند که بیشترین استفاده و کاربرد را در بین آهن آلات دارند. بسته به فنّاوری تولید انواع مختلفی دارند.

نبشی‌ استیل ضدزنگ و ویژگی‌های بارز آن‌ها

پروفیل‌های نبشی استیل ضدزنگ  با ابعاد مشابه نمونه‌های موجود در فولاد کربنی (S235-S355) در دسترس هستند. این موضوع امکان محاسبه آسان‌تر و برنامه‌ریزی متناسب را فراهم می‌آورد به‌ویژه در مورد پروژه‌هایی که به مزیت ویژگی مقاومت در برابر خوردگی نبشی استیل ضدزنگ احتیاج دارند. به دلیل هندسی، پروفیل‌های L نبشی را پروفیل L  نیز می‌نامیم. به‌طورکلی، پروفیل‌های L فولادی ضدزنگ در رده‌های زیر وجود دارد: ۳۰۴ و ۳۰۴L، ۳۱۶ و ۳۱۶L و همچنین ۳۱۶Ti. پروفیل‌های نبشی ابتدایی‌ترین پروفیل‌ استیل ضدزنگ برای کاربرد سازه‌ای هستند.

نبشی‌ دوپهلو برابر و نابرابر فولادی ضدزنگ

نبشی‌های دوپهلو برابر فولادی ضدزنگ بسیار رایج هستند. کوچک‌ترین سایز ۲*۱۰*۱۰ میلی‌متر است. در اندازه‌های بزرگ‌تر، نبشی‌های فولادی ضدزنگ به سایز ۲۰*۲۰۰*۲۰۰ میلی‌متر هم می‌رسند. نبشی‌های بزرگ‌تر معمولاً پروفیل‌های خاصی هستند که کاربرد بسیار کمی دارند.

نبشی‌های دوپهلو نابرابر فولادی ضدزنگ از سایز فولاد کربن پیروی می‌کنند. کوچک‌ترین اندازه آن ۳*۱۰*۲۰ میلی‌متر و بزرگ‌ترین آن ۱۵*۱۵۰*۲۰۰ میلی‌متر است. طول استاندارد نبشی فولاد ضدزنگ ۶ متر است.

تولید نبشی‌های ضدزنگ

بسته به تولید، فناوری و کاربرد، انواع مختلفی از نبشی استیل ضدزنگ و فولادی کربنی وجود دارد.

نورد گرم

نورد گرم نبشی‌ استیل ضدزنگ مقرون‌به‌صرفه ترین روش تولید است. نورد گرم پروفیل‌های  L پرهزینه و پیچیده نیست. بنابراین، جایگزین اقتصادی برای دستیابی به این کالا است. با استفاده از این فناوری محصولی با نیازهای محدود ازنظر تحمل، نبشی‌های گرد و شعاع داخلی باضخامت دو برابری دریافت می‌شود.

نورد سرد

نورد سرد نبشی‌های فولادی ضدزنگ یک سطح پروفیل خوب و روشن اعطا می‌کند. این پروفیل‌ها تحمل بالایی دارند و از داخل و همچنین خارج شعاع بسیار کمی دارند.

این نوع پروفیل نبشی‌های فولادی ضدزنگ اغلب کاربردهای زیبایی دارند، و به عنوان پروفیل دکوراتیو نیز شناخته می شوند به‌عنوان‌مثال در ساخت مبلمان. آن‌ها همچنین سطح صیقلی آینه‌ای دارند. ابعاد موجود نبشی‌های فولادی ضدزنگ نورد سرد محدود است و فقط تا سایز ۶*۶۰*۶۰ میلی‌متر می‌رسد.

طراحی سرد

طراحی سرد نوع دیگری از روش تولید نبشی‌های فولادی ضدزنگ است که امکان ایجاد قسمت‌های خیلی دقیق را دارد. تحمل این پروفیل‌های فولاد ضدزنگ در محدوده h11 است. همه گوشه‌ها تیز است و شعاع داخلی وجود ندارد.

دامنه ابعاد برای نبشی‌های فولادی ضدزنگ با طراحی سرد شبیه به پروفیل‌های L با نورد سرد است. طول محصول بین ۳ تا ۴ متر است. آن‌ها کاربرد زیبایی دارند. بااین‌حال، بیشترین دامنه کاربرد در ساخت دستگاه است، جایی که دقت بالای ابعاد موردنیاز است.

نبشی‌های فولادی ضدزنگ جوش لیزری

میزان مصرف سالانه نبشی‌های بزرگ‌تر از ۱۵۰ میلی‌متر در سراسر جهان به حدی کم است که به حداقل مقدار برای فرایند نورد گرم نمی‌رسد. بنابراین، نبشی‌های فولادی ضدزنگ جوش لیزری بهترین انتخاب هستند. پروفیل‌های L با جوشکاری دو میله صاف فولاد ضدزنگ تولید می‌کنیم. درنتیجه لبه‌های آن تیز است، دارای حاشیه داخلی درز جوش حداکثر دو میلی‌متری و تحمل بالا است.

شکل‌دهی سرد یا پرس دستی

شکل‌گیری سرد و پرس دستی دو فناوری مشابه دیگر برای تولید نبشی‌ها هستند. هر دو روش تولید مشترک است، آن‌ها یک شعاع خم در داخل و خارج ایجاد می‌کنند. شدت سرما منجر به سخت شدن و تغییر شکل در فولاد ضدزنگ می‌شود که نه‌تنها نامطلوب است بلکه می‌تواند عواقب منفی دیگری نیز داشته باشد.

هنگام شکل‌دهی سرد، آهن ها در دمای اتاق به یک‌تخته نورد هدایت می‌شوند. تا به شکل دلخواه آن‌ها را نورد کنند. از این روش برای ابعاد با اندازه‌های کوچک و نازک استفاده می‌ شود. اغلب اوقات، حداقل حرکت چند کیلومتری بر روی نورد برای شکل‌دهی سرد لازم است.

پرس دستی نبشی‌های فولادی ضدزنگ

از طرف دیگر با پرس دستی فقط به صورت تکی نبشی تولید می‌شود. قالب خاص و منگنه فشاری آهن را که در پرس لبه زنی قرارگرفته به شکل نبشی فولادی ضدزنگ شکل می‌دهد.

بسته به ظرفیت فشار دستگاه، می‌تواند مواد تا ضخامت ۲۰ میلی‌متر را شکل دهد. معمولاً روش پرس دستی نبشی ‌های فولادی ضدزنگ بسیار بزرگ ایجاد می‌کند، طوری که یک‌پایه نبشی به بیش از یک متر هم می‌رسد.

مقایسه نبشی‌های فولادی ضدزنگ

فناوری بهره‌وری حداقل هزینه حداقل مقدار دامنه ابعاد کیفیت
نورد گرم خیلی بالا بله بله عریض پایین
نورد سرد متوسط خیر بله محدود بسیار بالا
طراحی سرد بالا خیر خیر محدود بسیار بالا
شکل‌دهی سرد بالا بله بله محدود متوسط
پرس دستی پایین بله خیر عریض متوسط
جوش لیزری بالا خیر خیر عریض بالا

نبشی‌های فولادی ضدزنگ سفارشی

سه روش تولیدی توصیف‌شده انتهایی مطابق با ترجیحات مشتری، برای تولید پروفایل‌های خاص مناسب هستند.

در اینجا، جوش لیزری ازلحاظ انعطاف‌پذیری و امکانات برای سفارشی‌سازی پروفیل L، از سایر فن‌آوری‌های دیگر برتری دارد.

مواد اولیه برای این کار ورق‌های نورد گرم باکیفیت بالا است. جوشکارها می‌توانند آزادانه آن‌ها را باضخامت‌های مختلف ترکیب کنند تا نبشی‌های خاصی بسازند. این تنوع در ضخامت مواد برای پرس دستی یا شکل‌دهی سرد پروفیل‌ها امکان‌پذیر نیست.

علاوه بر این، مشتری می‌تواند در مورد طول آهن با توجه به نیازهای فردی خود تصمیم بگیرد

نبشی‌های فولادی ضدزنگ در گریدهای مختلف

علاوه بر انواع فولاد ضدزنگ که در بالا ذکر شد نبشی‌های فولادی ضدزنگ در سایر گرید ها موجود است. نوع مخصوص پروفیل‌های فولادی ضدزنگ همیشه باید بر اساس پروژه تولید شود

بااین‌وجود محدودیت‌هایی در استفاده در جوشکاری لیزری وجود دارد: همه انواع نبشی فولادی ضدزنگ برای جوشکاری لیزری کاربردی نیست. انواعی که حاوی مقدار زیادی گوگرد و فسفراست باعث ترک‌خوردگی در درز جوش می‌شود.

از طرف دیگر، نمی‌توانیم همه انواع نبشی فولادی ضدزنگ را پرس دستی انجام دهیم. می‌توان فولادهای محکم مانند فولاد ضدزنگ سوپر دوبلکس را پرس دستی انجام داد، بدون اینکه باعث ایجاد ترک در مواد شود مگر در مواقع استثنا.

به‌طورکلی، بیشترین انواع فولاد ضدزنگ برای تولید پروفیل L کاربرد دارد، از فولاد ضدزنگ فریتی و فولاد ضدزنگ آستیتی تا فولاد ضدزنگ دوبلکس.