پیش بینی بلومبرگ از ادامه افزایش قیمت سنگ آهن در سال جاری

سنگ آهن

پیش بینی بلومبرگ از ادامه افزایش قیمت سنگ آهن در سال جاری

پیش بینی بلومبرگ از ادامه افزایش قیمت سنگ آهن در سال جاری 1000 666 حسنی

بلومبرگ در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است پیش بینی کرده است که میزان رشد قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ به ۱۱٫۴ درصد میرسد که این میزان رشد بسیار منطقی تری نسبت به یک سال گذشته را دارد رشد قیمتی سال گذشته سنگ آهن که ۴۵ درصد بود. که این میزان رکورد باور نکردنی برای مدت یک سال است کما اینکه پیش بینی ها از رشد حداکثر ۱۳ درصدی خبر میدادند.

در حال حاضر قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد ۹۵ دلار و ۶۵ درصد ۱۰۸ دلار است.

اما آیا این پیش بینی محقق خواهد شد؟ در حال حاضر اختلال در عرضه معادن مهم برزیل و استرالیا و همچنین محرک های مالی چین برای رشد اقتصادی که منجر به افزایش مصرف فولاد می شود از جمله عواملی هستند که باعث محقق نشدن این پیش بینی بلومبرگ خواهند شد. از سوی دیگر بنا بر اعلان بانک جهانی تولید سنگ آهن در ۳ ماهه ابتدایی امسال ۱۶ درصد رشد داشته است. با این رشد امید به کاهش قیمت وجود دارد اما مسائل زیست محیطی علت دیگری است که ممکن است این رشد را کاهش داده و باعث کمبود عرضه شود.

سنگ آهن برزیل

در برزیل همچنان معدن ویل در حال استفاده از ذخایر خود است که با رو به کاهش گذاشتن آنها و همچنین توقف تولید چند معدن دیگر باعث کاهش صادرات سنگ آهن برزیل شده است. از سوی دیگر سری آتشسوزی هایی در استرالیا باعث توقف حمل و نقل و همچنین کاهش تولید ۲ شرکت بزرگ باعث کاهش ۶ درصدی عرضه سنگ آهن در دنیا شود.

خرید از داخل یا واردات

در هند نیز شرایط عجیبی از میل به خرید سنگ آهن از خارج از کشور به گمان کیفیت بهتر آن وجود دارد. این تمایلات که باعث کاهش فروش برای معدن کاران هندی شده است به طور مثال معدن کارناتاکای با کاهش ۶ میلیون تنی در فروش خود در سال ۲۰۱۸ مواجه شده است.

چین

چین نیز که عظیم ترین مصرف کننده سنگ آهن جهان با مصرف سه پنجم مصرف جهان است با کوچکترین تغییر در سیاست های خود باعث تغییرات قیمت سنگ آهن می شود. و حالا چین با تلاش برای نگه داشتن رشد اقتصادی بالای ۷ درصد در سال باعث افزایش مصرف فولاد خواهد شد. البته بارندگی های موسمی که باعث کاهش ساخت و ساز شده است ترمزی موقت در افزایش قیمت سنگ آهن بوده است. اما در بلند مدت این همچنان بازار صعودی خواهد بود.

دیگر پیش بینی ها

موسسه معتبر جی پی مورگان نیز با پیش بینی ۹۲ دلار برای سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ قیمت بالایی را برای این محصول پیش بینی کرده است این قیمت که برای دوران اوج قیمت در سال ۲۰۱۹ است با اینکه نسبت به قیمت حال حاضر کاهش دارد اما مقدار قابل توجهی نیست همچنین این موسسه قیمت ۸۷٫۷۴ را متوسط قیمتی برای سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ پیش بینی کرده است.