پیش بینی موسسات معتبر برای رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۰ و تاثیر آن روی فلزات پایه

رکود اقتصادی

پیش بینی موسسات معتبر برای رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۰ و تاثیر آن روی فلزات پایه

پیش بینی موسسات معتبر برای رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۰ و تاثیر آن روی فلزات پایه 1200 801 حسنی

از رکود اقتصادی قبلی که امریکا و همچنین جهان را تحت تاثیر قرار داد ۱۱ سال میگذرد. و دوباره نشانه های رکودی جدید در حال نمایان شدن است. بر طبق اخباری که از بانک های جی پی مورگان و فوربز و موسسه مودیز و چندین اقتصاد دان امریکایی منتشر شده است. احتمال بسیار بالایی را می دهند که اتفاقات اقتصادی که در حال حاضر در حال رخ دادن است. نشانه هایی از یک بحران اقتصادی دیگر است. این بحران از همین حالا تاثیر خود را بر بازار فلزات پایه گذاشته است.

از جمله این نشانه ها شاخص‌ های اقتصادی منفی است که هر از گاهی در حال نمایان شدن هستند. همچنین جنگ های تجاری که در حال به اوج رسیدن هستند. و البته بسته های حمایتی که از طرف دولت ها داده شده است به پایان رسیده و در بیشتر اوقات توانی برای تمدید آن ها نیست. همچنین تورم رو به افزایش که باعث افزایش نرخ بهره شده و باعث ایجاد جنگی برای جذب سرمایه می شود.

تورم جهانی در ماه جاری به ۳٫۶ درصد رسیده است.

بنگاه های اقتصادی همین حالا به دولت ترامپ هشدار می دهند که این جنگ اقتصادی به راه افتاده با چین در حال کاهش سود آن ها است. و در بلند مدت باعث افزایش هزینه های نهایی صنایع می شود.

بر اساس نظر سنجی به وسیله دانشگاه دوک ۷۰ درصد صاحب نظران معتقد هستند که تا قبل از پایان سال آینده این رکود اقتصادی آغاز خواهد شد.

از دیگر نشانه های این اتفاق کاهش رشد اقتصادی چین برای سومین سال پیاپی است. که این رشد برای امسال عدد بسیار ضعیف یک دهم درصد است. برای اقتصاد بزرگی مثل ایالات متحده این رشد بسیار پایین است. نشانه های مشهود تری نیز وجود دارد. مانند رکودی که در بازار های پایه وجود دارد.

مس به عنوان یکی از اصلی ترین پیشران های بازار پایه با کاهش ارزش ۴٫۶ درصدی در یک ماه گذشته مواجه بود و به زیر شش هزار دلار رسید که زنگ خطر بزرگی محسوب می شود.

چین تقریبا نیمی از تقاضای فلزات پایه را به خود اختصاص می دهد.

این در حالی است که ایالات متحده بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از تقاضای جهانی این محصولات را نیاز دارد. و به همین دلیل نیز عمده هدف جنگ اقتصادی ایالات متحده بر روی این فلزات پایه متمرکز است. و با تاثیر گذاری واضحی که این جنگ اقتصادی بر روی رشد اقتصادی چین و همچنین تولید صنعتی چین گذاشته است. می توان مطمئن بود که این جنگ اقتصادی تاثیرات رکودی خود را بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.

در یک ماه گذشته تمام فلزات پایه بجز سنگ آهن با کاهش قیمت بین ۱۵ تا ۳۵ درصد مواجه بودند. قیمت نفت نیز حدود ۱۵ درصد کاهش قیمت داشته است.