کانال اسپیرال گالوانیزه چیست و چه مزایایی دارد؟

استفاده ازکانال اسپیرال گالوانیزه به صورت اکسپوز

کانال اسپیرال گالوانیزه چیست و چه مزایایی دارد؟

کانال اسپیرال گالوانیزه چیست و چه مزایایی دارد؟ 500 500 آهن یک

کانال اسپیرال گالوانیزه یکی پرکاربردترین انواع کانال با سطح مقطع گرد می باشد.این کانال از به هم پیوستگی یک تسمه ممتد ورقی از جنس گالوانیزه یا آلومینیوم و یا استیل به صورت اتصال درز مورب ساخته می شود و سطح صاف این درز در داخل کانال باعث می گردد. جریان هوا در داخل کانال با کمترین اصطکاک مواجه بوده و بیشترین بازدهی در جریان انتقال هوا به عمل آید.این درز های مورب گرد و بدون انقطاع باعث هوابندی کامل کانال اسپیرال گالوانیزه در طول خود می گردد و از هرگونه نشت و افت فشار احتمالی تا نهایت ممکن ممانعت به عمل آورد. 

ویژگی های کانال اسپیرال گالوانیزه

به دلیل ظاهر شکیل و مقاوم  کانال در پروژه هایی که تاسیسات به صورت اکسپوز اجرا می شود،استفاده می شود.برای زیباتر شدن کانال می توان از آیتم رنگ با تنوع زیاد استفاده کرد.

استفاده از کانال های اسپیرال به صورت اکسپوز مخصوصا در سازه های دارای سقف مرتفع مانند سالن های ورزشی و…جلوه زیبایی به سازه می بخشد.لازم به ذکر است در صورت درخواست کارفرما برای افزودن آیتم رنگ بر سطح کانال ،درصدی بر قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه افزوده می شود،اما در زیبایی محیط تاثیر زیادی دارد.                                                                                                                                                    

تنوع کانال اسپیرال       

۱- به صورت شبکه شبکه که بیشتر برای تصفیه گازو…و هم چنین در صنعت خودرو سازی نیز استفاده می شود.                     

۲- نوع دیگری دو جداره می باشد که برای عایق صوتی و حرارتی استفاده می شود که به صورت دو لایه بوده و در بین ورقه های پشم شیشه قرار می گیرد و باعث کاهش سر و صدا و مصرف انرژی می شود.                                                             

مزایای کانال 

ایجاد افت فشار کمتر نسبت به کانال های چهار گوش-انتقال و تقسیم سریع هوا-استفاده کمتر از ساپورت و کلنچ ها-زیبایی و استحکام-استفاده از جنس آلومینیوم برای مناطق مرطوب-استفاده از جنس استیل برای محیط های بهداشتی -قابلیت پیش ساخته شدن و انبار کردن کانال ها و اتصالات متداول می باشد که تحویل کالا به مشتری را سرعت می بخشد.                                                

مزایای کانال های اسپیرال سبب گسترش روز افزون استفاده از آن ها در ساختمان ها ،کارخانجات،ورزشگاه ها،مراکز عمومی ،راه سازی و پل سازی و هم چنین در طراحی دکوراسیون داخلی گردیده است.                                                                   

برای تقسیم هوا و تبدیل مقاطع به یک دیگر و تغییر مسیر ها در سیستم های کانال کشی گالوانیزه،انواع اتصالات و انشعابات در اندازه ها و شکل های گوناگون به کار گرفته می شود که برخی از آن ها به نمونه آورده شده است و بنا به سفارش قابل تغییر می باشد. برای اتصال کانال ها و قطعات به یک دیگر از رابط یا فلنچ برای نصب سیستم از ساپورت های سقفی یا دیواری استفاده می شود.با توجه به امکان دپو یا انبار کردن کانال لذا امکان تهیه کانال از نظر زمانی برای مصرف کننده به حداقل رسیده است.                     

 همچنین قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه نسبت به لوله سیمانی بسیار کمتر می باشد.                                                                                                                                                        

قطعات لازم برای کانال

زانوها،سه راه ها،تبدیل ها،چهار راه ها بر اساس طراحی با نرم افزار و مونتاژ با ماشین آلات پیشرفته انجام پذیرفته و همزمان با تحویل  کانال به خریدار تحویل می گردد.برای اتصال کانال از چهار روش استفاده می شود:اور لپ-رابط معمولی-رابط گسکت دار-فلنچ                                                                                                          

ویژگی های عمومی کانال اسپیرال گالوانیزه                                       

کانال از تسمه ورقی به عرض ۱۵سانتی متر که به صورت مارپیچ در هم تنیده شده است.بنا بر ساختار دکوراتیو کانال گالوانیزه کاربرد آن در فضاهایی مانند کافی شاپ ها،رستوران ها ،باشگاه های ورزشی،فرودگاه ها و…با استقبال فراوانی روبرو شده است. همانطور که در نام  کانال ذکر شده است،جنس ورق این محصول از تسمه ورقی قلع اندود تشکیل شده است.این لایه ی قلع اندود باعث محافظت ساختار کانال در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون می گردد.

با توجه به تولید کانال در قطرهای مختلف،این امکان وجود دارد که از ورق گالوانیزه با ضخامت های گوناگون برای ساخت آن استفاده کرد.کمترین ضخامت ورق برای تولید کانال  0.6میلی متر می باشد.بیشترین ضخامت ورق برای تولید کانال ۱٫۲۵میلی متر می باشد.                                                                                          

نحوه تولید کانال اسپیرال گالوانیزه

             

از جمله کاربردهای کانال در سیستم های هوا رسان ،در سیستم های مکش هواو دود نیز به وفور اسنفاده می گردد.از جمله مصارف کانال در سیستم های مکش آلاینده و دود از خروجی هود های صنعتی می باشد.     

طول هر شاخه از کانال از ۳تا۶متر را شامل می شود.باعث می شود در جاهایی که بخواهیم بدون اتصال رابط هوا ایجاد کنیم،کانال اسپیرال گالوانیزه رابط مناسبی باشد و با کمترین افت فشار،می توان هوارا از طریق  کانال  از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل کرد.                                                                                                                       

در رنگ آمیزی سطوح کانال از رنگ الکتروستاتیک استفاده می شود که پس از پخت در کوره،رنگ به طور کامل در کلیه سطوح و درز های کانال نفوذ کرده و اصطلاحا نقطه ای به صورت حباب دار یا موارد مشابه بر روی سطوح کانال باقی نمی ماند.                                                                                                   

وزن مناسب و قابلیت حمل آسان کانال از مزایای دیگر این محصول به شمار می آید.

روش های اتصال قطعات به کانال                                 

کانال علاوه بر کانال های راسته یا مستقیم ،همانطور که پیشتر گفته شد شامل قطعات دیگری از جمله انواع تبدیل،زانو،سه راهی،چهارراهی و…می باشد.برای اتصال این قطعات به کانال از چند روش می توان بهره جست که به شرح کلیه روش ها می پردازیم:                                                                                                          

-اتصال فیتینگی:این روش ساده ترین نوع اتصال بین دو قطعه کانال می باشد.اگر قرار باشد دو قطعه کانال  مستقیم به هم متصل شوند از یک رابط استوانه ای به نام رابط اسپیرال استفاده می شود که از هر دو طرف در ساختار کانال ،زانو،سه راه،چهارراه داخل می شود و نقش اتصال دهنده را ایفا می کند.   اگر هم قرار باشد کانال اسپیرال گالوانیزه به قطعاتی مانند تبدیل راه و…متصل شود،باید قطر این قطعات نسبت به قطر قسمت داخلی کانال  در حد ۲تا۳ میل کوچکتر باشد تا بتواند در داخل کانال به صورت تداخلی و فیتینگی جانمایی شود.                              

نکته قابل توجه در اتصال فیتینگی این است که قطر کانال و قطعات مرتبط از حدود ۴۰سانت به بالا نباشد تا فشاری به نقطه اتصال و فیت شونده به واسطه این تداخل وارد نیاید .در واقع این اتصال قابلیت حفظ خودش را ذاشته باشد.        

-اتصال فلنجی:در این نوع اتصال که عموما در قطر های ۴۰سانت به بالا صورت می گیرد در هر دو سوی کانال و قطعه ی مربوطه فلنچ تعبیه شود که این فلنج ها به هم با پیچ و مهره متصل می شوند و یک ارتباط فلنجی در ساختار لاین کانال اسپیرال گالوانیزه پدید می آید.                                                                                                                      

لازم به ذکر است جنس فلنج اتصال نیز از دو ساختار تشکیل می شود: 

فلنج از جنس نبشی و فلنج از جنس تسمه ورقی                                                                                                   

در مقاطعی که قطر کانال بیشتر از ۴۰سانت می باشد،از نبشی فابریک و در مقاطعی که قطر کانال کمتر از ۲۰ سانت می باشد از تسمه ورقی بعنوان فلنج جهت اتصال دو قطعه کانال  استفاده می گردد.     

اتصال بوش فیتی: در این نوع اتصال که در واقع ماهیت فیتینگی دارد در دهانه قطعاتی که قرار است در داخل ساختار کانال جانمایی گردد از یک قطعه پی وی سی که نقش هوابند کننده دارد استفاده می شود.این قطعه پلاستیکی خار دار در فاصله ی ۳سانتی دهانه ی قطعات متصل شونده به کانال  به صورت پرسی تعبیه می گردد وپس از تداخل قطعه در داخل کانال موجب هوابندی کامل نقطه اتصال می گردد.

مقایسه قیمت کانال اسپیرال در روش های مختلف                

روش اور لپ:در این روش قطعه در محل اتصال کانال اسپیرال،نیاز به وسیله اضافی نمی باشد و قطعات کانال با فرو رفتن در یکدیگر به هم متصل شده و به وسیله پیچ،محل های اتصال کانال تثبیت می شود.در این روش که منجر به مقرون به صرفه تر شدن قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه می شود،اما به لحاظ قطر کانال فقط در قطر های محدود و پایین می توان از این روش استفاده نمود.                       

روش رابط ورقی:در این روش در نقطه اتصال کانال از یک قطعه به نام رابط ورقی استفاده می شود .در این روش به لحاظ قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه از نظر مقرون به صرفه بودن رتبه دوم نسبت به اور لپ قرار می گیرد.این روش نیز به لحاظ اتصالات ،قطر کانال در محدوده قطر های متوسط قرار می گیرد.                                                                                                       

روش فلنچی:در این روش که برای قطر های بالای کانال اسپیرال استفاده می شود،بنا به استفاده از نبشی در ساخت فلنچ، قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه  در بالاترین وضعیت خود حاصل می شود.                                                                                             

روش فیتینگی گسکت:در این روش که از واشر هوابندی بر روی رابط ورقی استفاده می شود،قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه را نسبت به حالت رابط معمولی بالاتر می برد.   

                                                              

برای کسب اطلاعات بیشتر ،مشاوره و سفارش محصول با شماره تلفن های ۰۲۱۴۹۰۱۶ تماس حاصل فرمایید.