کرمان بهشت معادن ایران

کرمان-بهشت-معادن-ایران

کرمان بهشت معادن ایران

کرمان بهشت معادن ایران 800 600 مدیرسایت آهن یک

کرمان بهشت معادن ایران

این خبر فوری که توسط کارشناسان آهن یک در مورد استان کرمان در ارتباط با لقب بهشت معادن ایران که به این استان دادند مقاله ای آماده کرده است.آهن یک هست تا اطلاعات عمومی شما علاقه مندان بالا برود.پس با ما همراه باشید.

استان کرمان به دلیل داشتن ۴۲۰ معدن فعال در سراسر خاک پهناورش از مدت‌ها پیش به بهشت معادن ایران شهرت یافته است. بدون شک این معادن یکی برتری‌های اقتصادی استان کرمان و کشور عزیزمان ایران است.مسئولان استان کرمان به صورت هدفمند و کاملا برنامه ریزی شده در حوزه معدن حرکت میکنند. اما متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته از ۱۵ درصد حقوق دولتی تنها ۰٫۰۵ درصد به استان کرمان برگشته داده شده است. برای شناخت بهشت معادن ایران با گروه آهن یک همراه باشید.

معادن مس در رفسنجان و شهربابک، ذغالسنگ در زرند، کوهبنان و راور سنگ آهن در سیرجان و زرند کرومیت در اسفندقه، فاریاب و صوغان و تیتانیوم در جنوب استان و معادن شناسایی شده در شرق باعث انقلابی بزرگ در زمینه اشتغال استان کرمان شده است.
مهدی حسینی نژاد مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اعلام اینکه تاکنون ۴۲ ماده معدنی در استان کرمان شناسایی شده است گفت: ۴۲۰ معدن در استان پروانه بهره برداری دارند که ۶۳ میلیون تن مواد معدنی سالانه استخرج می شود.

وی افزود: یکی از سیاست های سازمان در سال های اخیر اکتشافات مواد معدنی در سطح کلان بوده که ۲۵ پهنه اکتشافی با وسعتی حدود ۴۶ هزار کیلومتر مربع از مساحت شمال استان زیر پوشش اکتشافات قرار گرفته است.

حسینی نژاد با اشاره به اینکه برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی سنگ آهن، مس و کرومیت برنامه های مهمی در زمینه زنجیره تولید انجام شده است گفت: در بخش زنجیره فولاد در سال های اخیر با تولید ۳۲ تن کنسانتره آهن،۲۸ میلیون تن گندله آهن،۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی و ۱۱ میلیون تن شمش استان کرمان در افق ۱۴۰۴ بعنوان قطب فولاد کشور خواهد شد.

معدن مس سرچشمه منحصر بفرد ترین معدن روباز دنیا

حسنی مدیر مس منطقه ای کرمان با اعلام اینکه معدن مس سرچشمه در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان قرار گرفته و بزرگ ترین تولید کننده مس ایران است گفت: این معدن یکی از بزرگترین معادن روباز مس دنیا است که هم اکنون حدود ۲۰ هزار نفر به صورت مستقیم در شرکت ملی مس مشغول به کار هستند.

وی افزود: اولین ذوب مس سرچشمه در ۳ خرداد ۱۳۶۱ همزمان با پیروزی خرمشهر انجام شد و هم اکنون سالانه ۸۰۰ هزار تن مس کاتد در مس سرچشمه تولید می شود.

حسنی با اشاره به اینکه در طرح های توسعه، بهمن ۹۶ با حضور وزیر صنعت، معدن از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد افزود: پروژه کوره فلاش (تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه از فرآیند ریورب به فلش) به ظرفیت ۲۸۲ هزار تن مس آندی راه اندازی شد، کارخانه پالایشگاه خاتون آباد به ظرفیت سالانه ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی با ۱۴۳ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و ۶۴ میلیارد تومان سرمایه گذاری به بهره برداری رسید.

وی در مورد فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ اظهار کرد: ساخت و نصب سیستم جدید انتقال گاز خروجی کوره های کنورتر سرچشمه، احداث انبار کنسانتره جدید خاتون آباد به ظرفیت ۶۰ هزار تن کنسانتره مس و پروژه احداث کارخانه آبگیری و بشکه پرکنی مولیبدن به ظرفیت ۲۷۰۰ تن کنسانتره مولیبدن نیز پروژه دیگری بود که افتتاح شد.
وی بیان کرد: توسعه کارخانه اسید سرچشمه از ۱۰۰ هزار تن به ۳۰۰ هزار تن احداث پست ۱۳۲/۴۰۰ میمند – شهربابک از دیگر پروژ های طرح توسعه بودند که راه اندازی شده اند.

گل گهر یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه

محمد محیاپور معاون بهره برداری مجتمع شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با اعلام اینکه شرکت گل گهر باهدف ایجاد ارزش افزوده و با توجه به معادن غنی سنگ آهن در منطقه سیرجان، در نزدیک ترین فاصله به شرکت صنعتی و معدنی گل گهر در حال احداث شده است گفت: این شرکت یکی از پیشرفته ترین کارخانجات تولید آهن و فولاد در سطح منطقه است.

وی افزود: این ذخایر معدنی در استان کرمان و در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سیرجان واقع شده است. آثار موجود و حفاری های باقی مانده در محل کانسار دلالت بر آن دارد که این کانسار در قرون گذشته مورد شناسایی و بهره برداری قرار گرفته است.

محیاپور با اشاره به اینکه سن تقریبی یک نمونه از سرباره کوره های قدیمی که از سنگ معدن گل گهر استفاده می نموده است، در حدود ۹۰۰ سال تخمین زده شده است اظهار کرد: در دوره عملیات اکتشاف و پی جویی طرح سنگ آهن گل گهر در سال ۱۳۴۸ توسط شرکت خصوصی ایران باریت آغاز و سپس با همکاری شرکت ژاپنی ماروبنی ادامه یافت و از سال ۱۳۵۳ به شرکت ملی فولاد ایران واگذار گردید.

وی بیان کرد: آغاز ساخت و پروژ های گل گهر از ۱۳۷۰ آغاز شد و الان پروژ های و کارخانه های زیادی در گل گهر فعال هستند و برای بیش از ۱۸ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

معاون بهره برداری گل گهر سیرجان با اعلام اینکه در شرکت گل گهر پروژ های مهی از جمله تولید سنگ آهن، کنسانتره آهن، گندله آهن و آهن اسفنجی انجام می شود گفت: در سفر رییس جمهمور به شهرستان سیرجان خط ٧ تولید کنسانتره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر ظرفیت ٢ میلیون تن در سال همچنین کارخانه مگامدول اول آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به ظرفیت ١.٧ میلیون تن در سال به بهره برداری رسید.

۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری معدنی شرکت میدکو در استان کرمان

علی اصغر پورمند مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) با اعلام اینکه شرکت میدکو در آذرماه سال ۱۳۸۶ تأسیس و آغاز به کار کرده است گفت: این هلدینگ تخصصی با هدف سرمایه گذاری در بخش معادن و صنایع معدنی کشور فعالیت می کند.

وی افزود: سعی ما بر این بود که کاری نو انجام داده و فضای جدیدی را در اقتصاد کشور خلق کنیم، به تعبیری قصد ما ثروت آفرینی بود.

مدیرعامل شرکت میدکو با اشاره به اینکه استان کرمان با توجه به معدن خیز بودن کرمان بیشترین سرمایه گذاری دراین استان انجام شده است اظهار کرد: ۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان کرمان انجام می شود که تاکنون ۱۵ هزار میلیارد آن محقق شده است.

پورمند با بیان اینکه شرکت میدکو در استان کرمان ۲۹ معدن و کارخانه در حال استخراج و تولید دارد گفت: تاکنون برای بیش از ۱۰ هزار نفر بصورت مستقیم و برای ۱۵۰ هزار نفر بصورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده ایم.

وی تاکید کرد: تولید شمش در کارخانه فولاد زرند ایرانیان در سال ۹۷ مهمترین پروژه میدکو در استان کرمان است که تحولی بزرگ در زمینه فولاد کشور به وجود می آورد.

اصلاح بعضی قوانین و مقررات در قانون معادن وآیین نامه اجرایی به منظور سهولت و تسریع در امر اکتشافات و بهره برداری از مواد معدنی در سطح استان ( مواد معدنی در سطح استان کرمان ) ، تلاش جهت ارتباط بین صنعت ومعدن و دانشگاه ها در راستای قانون رفع موانع تولید، افزایش بهره وری و ایمنی در معادن فعال استان از پروژ های توسعه ای معادن کرمان است.

از همراهی شما عزیزان با وبلاگ آهن یک سپاس‌گذاریم.