کشور های صادر کننده سنگ‌ آهن به چین

صادرات-سنگ-آهن

کشور های صادر کننده سنگ‌ آهن به چین

کشور های صادر کننده سنگ‌ آهن به چین 600 400 مدیرسایت آهن یک

ایران جز ده کشور صادر کننده سنگ‌ آهن به چین

به گزارش تیم خبری گروه بازرگانی شرکت آهن یک ایران ششمین صادر کننده سنگ‌ آهن به چین است.

بر‌اساس آخرین اطلاعات دریافتی از گمرک چین، در پایان سال ۲۰۱۷ ایران بعد از کشورهای استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی، هندوستان و ‌اوکراین در جایگاه ششمین صادر‌کننده سنگ‌ آهن به چین قرار گرفت، اگرچه جایگاه ایران طی سال ۲۰۱۷ ماه به ماه متغیر و متفاوت بود ولی معدل این جایگاه در انتهای سال ۲۰۱۷ برای ایران ششم بوده است.

تنزل جایگاه ایران در سال های آینده

خبر دیگری که به نوعی با خبر قبلی پیوند دارد را باید در خبر سیاست‌ها و رایزنی‌های جدید هند درخصوص وضع عوارض صادراتی دانست. ماجرا از اینجا شروع می‌شود که از سپتامبر ۲۰۱۶ که صادرات سنگ‌ آهن از هندوستان شروع شد برای سنگ‌ آهن‌های با عیار ۵۸ به پایین تا انتهای سال ۲۰۱۷ هیچ گونه عوارض صادراتی وجود نداشت. در ادامه هندوستان برای سنگ‌ آهن با عیار ۵۸ درصد به بالا صادرات خود را متوقف کرد تا حداکثر این میزان سنگ‌ آهن مورد مصرف داخلی این کشور قرار گیرد.

در این باره این کشور در حال برنامه ریزی است که توقف صادرات از هندوستان برای عیار ۶۲ درصد به بالا باشد، یعنی هندوستان برای اینکه بتواند جایگاه بیشتری را برای صادرات سنگ‌ آهن داشته باشد به دنبال این است که توقف صادرات سنگ‌ آهن با عیار ۵۸ درصد به بالا را به عیار ۶۲ درصد به بالا منتقل کند تا حتی الامکان سهم بیشتری از بازار داشته باشد. این خبر مهم در حالی مخابره می‌شود که باعث شده صادرات سنگ‌ آهن از هندوستان در صورت تصویب این موضوع افزایش پیدا کند و تاثیر بسیار زیادی در کاهش صادرات سنگ‌آهن ایران نیز داشته باشد.

با توجه به اخبار مخابره شده که حکایت از سیاست‌گذاری‌های جدید کشورهای رقیب ایران درخصوص دستیابی به سهم بیشتر از صادرات سنگ‌ آهن دارد، باید گفت مبحث وضع عوارض صادراتی در سال ۱۳۹۷، عملا منطقی نیست به این دلیل که شرایطی که در بازار چین وجود دارد از یکسو و ایجاد زمینه‌هایی از سوی رقبای سنگ‌ آهن ایران در ارتباط با دستیابی به هدف صادرات بیشتر سنگ‌ آهن از سوی دیگر خود‌به‌خود باعث می‌شود سهم صادراتی سنگ‌آهن ایران روز به روز و سال به سال کمتر شود.

کارشناسان در این باره خبر می‌دهند که در صورت ادامه یافتن این مسیر و بی‌توجهی دولت به نگرانی‌های معدن‌کاران در مورد موضوع عوارض صادرات سنگ‌ آهن رتبه ایران در مسیر صادرات سنگ‌ آهن در سال‌های پیش رو تنزل بیشتری خواهد کرد.

آخرین اخبار تحلیلی بازار سنگ آهن را از وبلاگ آهن یک دنبال کنید.