کمترین قیمت بین شمش و محصول فولاد و قیمت متفاوت دو محصول یکسان!

کمترین قیمت آهن

کمترین قیمت بین شمش و محصول فولاد و قیمت متفاوت دو محصول یکسان!

کمترین قیمت بین شمش و محصول فولاد و قیمت متفاوت دو محصول یکسان! 1000 360 حسنی

روز گذشته با عرضه محصولات فولادی در بورس کالا شاهد تفاوت بسیار اندک بین ماده اولیه و محصول نهایی بودیم. در حالی که کمترین قیمت بین تیرآهن و شمش باید ۳۰۰ تومان اختلاف داشته باشد. اما ما شاهد اختلاف قیمت ۲۸ تومان بودیم. این اتفاق که در عرضه شمش از تولید کننده آهن و فولاد ارفع در یکشنبه اتفاق افتاد. و با قیمت پایانی تیرآهن ذوب آهن اصفهان تقریبا یکسان بود.

کمترین قیمت نیز برای سلامت بازار بد است.

در حال حاضر وضعیت بازار آهن عدم تعادل عجیبی را نشان می دهد. که نمی توان آن را طبیعی یا اتفاقی دانست. و در این وضعیت و نبود مشتری واقعی به میزان دو برابر از تقاضای داخل تیرآهن عرضه شده است. که این خود رکودی دو ماهه را رقم خواهد زد.

اتفاقات عجیب بورس کالا به این موضوعات خلاصه نشده . در عرضه هفته جاری کمترین قیمت کارخانه ذوب آهن اصفهان که کارخانه ای دولتی است. با اختلاف ۱۵۶ تومانی کمتر از کارخانه پرشین فولاد آریا فروخته شد. حال چه دلیلی پشت این قیمت های متفاوت وجود دارد. سوالی است که مسئولان با عنوان تعیین شدن این قیمت به وسیله عرضه و تقاضا به آن پاسخ می دهند. اما آیا این موضوع می تواند دلیل اصلی باشد.

تنها راه خروج از رکود ایجاد شرایط مناسب برای تولید کننده و مصرف کننده است.

در شرایطی که بازار فولاد از نبود مشتری واقعی رنج می برد. از ابتدای هفته ۸۴ هزار و ۲۳۶ تن محصولات فولادی در بورس کالا معامله شده است. و با وجود این نشانه ها مسئولان باید به دنبال ریشه یابی این عدم تعادل در بازار بوده و سعی در ایجاد شرایط برد -برد برای تولید کننده و مصرف کننده بود.

شاید وضعیت این روز های بازار را  به دلیل افت جدی نرخ ها و با تغییراتی دست ساخته بر منطق برتری عرضه بر تقاضا یا تعویق خرید و موکول کردن آن به آینده توسط خریداران دانست. اما هزینه های کارخانه ها و افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه حمل و نقل را نمی توان فراموش کرد.

    <