گرایش دوباره تولید کنندگان آهن چین به سنگ آهن با گرید بالا

سنگ آهن چین

گرایش دوباره تولید کنندگان آهن چین به سنگ آهن با گرید بالا

گرایش دوباره تولید کنندگان آهن چین به سنگ آهن با گرید بالا 900 572 حسنی

فولاد سازان چینی در حال رفتن به سمت سنگ آهن گرید بالا با وجود رکورد شکنی قیمت آن هستند. مدیران کوره های آهن چین و بازرگانان می گویند که با افزایش مقدار سود آن ها به دنبال کارایی و تولید بیشتر هستند.

فولاد سازان در انتهای سال ۲۰۱۸ مجبور به استفاده از سنگ آهن با عیار پایین برای کمتر کردن هزینه مواد اولیه به دلیل افزایش شدید عرضه و کم شدن سود خود بودند. با افزایش قیمت سنگ آهن در ابتدای سال ۲۰۱۹ که به دلیل خرابی سد ویل در برزیل شروع شد و حالا به بیشترین حد خود رسیده.

کنفرانس سنگاپور

اما با رشد اقتصادی بهتر چین در سه ماهه اول سال و تشدید قوانین زد آلودگی مدیران این صنایع در کنفرانسی در سنگاپور گرد هم آمدند. و به این توافق رسیدند که برای کارایی بهتر در این صنعت و همچنین آلودگی کمتر باید به سمت استفاده از سنگ آهن گرید بالا رفت.

یکی از مدیران خرید در تولید کننده بزرگ فولاد در چین گفت که ما برای ۳ ماه آینده قرار داد های خرید خود را بسته ایم و در حال حاضر تولید فولاد بسیار سود آور است. و به همین دلیل حالا وقت خرید سنگ آهن گرید بالا است.

قانون زد مه دود

قانون زد مه دود بیجینگ نیز بسیار تاثیر گذار است. وزیر محیط زیست چین در هفته گذشته به تمام تولید کنندگان دستور داده است که هدف خود را پایین ترین حد آلایندگی بگذارند که این یعنی خرید دستگاه های پیشرفته و کیفیت بیشتر سنگ آهن.

قیمت سنگ آهن ۶۵ درصد برای تحویل در چین به ۱۱۰٫۵ دلار در تن که بالاترین قیمت در ۵ سال گذشته است رسیده است. سیدارث آگاروال مدیر تحلیل بازار در یک شرکت معتبر انگلیسی آمریکایی در حاشیه کنفرانس سنگاپور به رویترز گفت قیمت بالای سنگ آهن گرید بالا از صنعتی که به سمت کارایی و بهره وری و آلودگی کمتر پیش می رود حکایت دارد.

ذخایر سنگ آهن وارداتی در بنادر چین به پایین ترین حد خود از سال ۲۰۱۷ تا به حال با موجودی ۱۳۳٫۶ میلیون تن رسیده است.

بازار سنگ آهن همچنین با کم بود حدود ۹۸ میلیون تنی مواجه است که به دلیل فاجعه معدن ویل به وجود آمده است و حالا محصول سنگ آهن ۶۵ درصد که در معدن کاراجاس ویل تولید می شدند کم یاب شده اند.

زمان بدست آوردن سهم بیشتر

معدن کاران در دیگر نقاط دنیا نیز سعی در بدست آوردن سهمی از این بازار هستند. فورتسکیو متال گروپ ( FMG ) که تولید کننده سنگ آهن ۵۸ درصد است حالا اولین محموله ۶۰٫۱ درصدی خود را راهی چین کرد. و انتظار تولید ۵-۱۰ میلیون تنی در سال ۲۰۱۹ را دارد.

FMG همچنین با سرمایه گذاری ۲٫۶ میلیارد دلاری و گسترش پروژه Iron Bridge Magnetite در غرب استرالیا انتظار تولید ۲۲ میلیون تن سنگ آهن مگنتیت ۶۷ درصد را تا اواسط ۲۰۲۲ دارد.

در همین حال تولید کنندگان داخلی چین نیز با افزایش تولید گرید بالای خود سعی در اضافه کردن ۱۰ میلیون تن به تولید سال ۲۰۱۹ هستند.