گرید های فولاد نورد گرم و ورق سیاه

ورق سیاه

گرید های فولاد نورد گرم و ورق سیاه

گرید های فولاد نورد گرم و ورق سیاه 477 400 آهن یک

زمانیکه صحبت از یک ترکیب عالی از خواص مکانیکی از جمله استحکام کششی، مقاومت برشی، سختی و شکل پذیری است ، وقتی صحبت از داشتن همه ی این خصوصیات مکانیکی همراه با نرخ مقرون به صرفه می شود، انتخابی جز فولاد سخت است.

فولاد نورد گرم ،یک آلیاژ فلزی است که بیشتر شامل آهن با مقداری کمی از کربن است که به صورت شمش در درجه حرارتی بالاتر از دمای تبلور آن نورد شده است .

ساخت فولاد نورد گرم در دمای بالا به آن خواص مکانیکی عالی میدهد در حالیکه قیمت آن را پایین تر از فولاد نورد سرد نگاه میدارد.

گرید های بسیار زیادی از فولاد نورد گرم وجود دارد، که میتواند این سوال را بوجود آورد که: چه تفاوتی میان انواع فولاد نورد گرم وجود دارد؟

در ادامه به چند نوع متداول از فولاد نورد گرم اشاره میکنیم:

• A36

• C1010

• C1018

• A1011

• C1026

• A500

• C1045

• C1141

فولاد A36

یکی از محبوب ترین فولاد های نورد گرم است که در ۲ نوع استاندارد وجود دارد استاندارد ASTM و  AISI  که استاندارد ایران تقریبا تفاوتی با ASTM ندارد

در استاندارد ASTM فولاد A36 به عنوان یک فولاد کم کربن در نظر گرفته میشود زیرا وزن مقدار کربن آن معمولا بین ۲۵/۰ درصد و ۲۹/۰ درصد است. “۳۶” در A36 دارای اهمیت است به این خاطر که حداقل مقاومت کششی در آن را که ۳۶۰۰۰ psi را مشخص میکند

A36 قابلیت ماشین کاری ، جوش پذیر و خواص مکانیکی فوق العاده ای دارد. و به این خاطر است که در کارهای ساختمانی بطور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد و بسیار محبوب است.

گروه بازرگانی آهن یک فولاد A36 را به صورت میلگرد، چهارپر، پروفیل، ناودانی، نبشی، شفت، ورق آجدار، لوله و ورق A36 بفروش میرساند.

این فولاد که در بازار ایران عمدتا به صورت ورق فروخته میشود و به آن به عامیانه ورق سیاه می گویند دلیل این نامگذاری نیز رنگ تیره آن پس از عملیات نورد گرم می باشد.

شما مشتری محترم می توانید برای مشاهده قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان به این لینک مراجعه فرمایید

C1010 , C1018

فولاد های C1010 , C1018 بسیار به یکدیگر شبیه هستند. هر دوی آنها دارای مقدار کم کربن هستند. در واقع، تنها تفاوت قابل مشاهده ی در بین ترکیبات شیمیایی آنها مقدار کربن آنها است.مقدار ۰/۰۸ تا ۰/۱۳ درصد در C1010 و ۰/۱۴ تا ۰/۲۰ درصد در C1018 از وزن آنها را کربن تشکیل می دهد.

تفاوت در مقدار کربن بین آنها میتواند تغییرات جزئی در انعطاف پذیری و استحکام کششی ایجاد کند، اما در بیشتر قسمت ها مشابه هستند. هر دوی آنها جوش پذیری، قابلیت ماشین کاری و شکل گیری آسانی نسبت به آلیاژ ها و فولاد با کربن بالا دارند.

C1010 و C1018 بطور گسترده در کاربرد های ساختمانی استفاده میشوند، و همچنین در صنایع خودرو و مبلمان مورد استفاده قرار میگیرند.

A1011

یکی دیگر فولاد های نورد گرم A1011 است که گروه بازرگانی آهن یک به صورت ورق و همچنین به شکل توری آن را عرضه میکند.

این نوع فولاد همچنین میتواند مقادیر کمی از دیگر عناصر را شامل شود که آن را به فولادی بسیار تطبیق پذیر تبدیل میکند. این فولاد بطور گسترده در ورق های مورد استفاده در سازه های فلزی ، بدنه ی خودرو ، تانکر ها و فراورده های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.

C1026

C1026 فولادی است که شباهت بسیار زیادی به فولاد A36 دارد خواص شیمیایی آن ها با هم همپوشانی بسیاری دارند و مقدار کربن هر دوی آنها در حد بالای مقداری قرار دارد که می توان به آن ها فولاد کم کربن گفت مقدار کربن هدف در ساخت این نوع فولاد چیزی بین ۲۲/۰ تا ۲۶/۰ % از لحاظ وزنی است.

خواص مکانیکی آنها نیز کاملا مشابه است. هر دو فولاد C1026 و A36 گزینه های خوبی برای انتخاب در زمان نیاز به یک فولاد نورد گرم هستند زیرا استحکام بیشتری نسبت به A1011 و C1010 و یا C1018 میتوانند فراهم کنند.

از موارد استفاده این نوع فولاد می توان به سازه ها ، اجزای خودرو ها، و مبلمان اشاره نمود فولاد C1026 در گروه بازرگانی آهن یک به صورت لوله یا پروفیل مربع و مستطیل موجود است.

A500

فولاد A500 یکی دیگر از فولاد هایی است که بسیار به فولاد A36 شبیه است و در ترکیب شیمیایی خود بیش از ۲۶/۰ درصد کربن را دارا می باشد

یک تفاوت اصلی میان A500 و A36 شکل تولید و عرضه آن ها است همانطور که در بالا ذکر شد ، فولاد A36 به صورت میلگرد، تسمه ، چهارپهلو ، ناودانی ، نبشی ، ورق ، ورق پرداخت شده ، لوله و شفت موجود است .

از طرف دیگر فولاد A500 ، فقط در ساخت لوله و پروفیل مورد استفاده قرار میگیرد .

کاربردهای A500 مشابه دیگر انواع فولاد نورد گرم کم کربن است این فولاد به صورت فراوان در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

C1045

این فولاد , فولادی با مقدار کربن متوسط است و چیزی حدود ۴۲/۰ تا ۵۰/۰ % کربن در آن موجود می باشد، و به همین دلیل استحکام بیشتری نسبت به فولاد های کم کربن دارد

 C1045 همچنین دارای کربن کافی است تا عملیات سخت کاری با حرارت روی آن به صورت بهینه انجام شود. C1045 کاربردی مشابه فولاد نورد گرم کم کربن دارد. به جز مواردی که شکل پذیری مهمتر از استحکام است گروه بازرگانی آهن یک فولاد C1045 را به صورت میلگرد ساده و پلیت عرضه می کند.

C1141

نوع دیگری از فولاد های کربن متوسط فولاد C1141 می باشد که مشابه با فولاد C1045 است با این تفاوت که این فولاد مقداری سولفور و منیزیم در ترکیبات شیمیایی خود دارد که باعث ایجاد خواص متفاوت در آن می شود

یکی از خواصی که با وجود این فلزات در این فولاد ایجاد می شود اثر گذاری بهتر عملیات سخت کاری با حرارت بر روی آن نسبت به فولاد C1045 است و دیگر خاصیت آن خوش تراشی این فولاد است به این معنی که ابزار ها ی ماشین کاری راحت تر می توانند با این فولاد کار کرده و دیرتر فرسوده می شوند

البته این خوش تراشی به دلیل اضافه کردن سولفور باعث عدم جوش پذیری فولاد C1141  نیز می شود این فولاد به صورت میلگرد ساده عرضه می شود

از کاربرد های فولاد C1141 می توان به استفاده در قطعاتی که به ماشین کاری زیادی نیاز دارند و همچنین نوع خاصی از پیچ و مهره ها اشاره نمود.

گروه بازرگانی آهن یک عرضه کننده انواع آلیاژ های فولاد نورد گرم و سرد و ورق سیاه به هر مقدار مورد نیاز پیمانکاران و تولید کنندگان محترم می باشد

همچنین انواع خدمات برشکاری ,جوشکاری ,نورد ,ماشین کاری , پانچ و… نیز توسط این مجموعه قابل انجام است