گسترش تولید آهن چادرملو با استفاده از سنگ آهن استرالیا

تولید آهن چادرملو

گسترش تولید آهن چادرملو با استفاده از سنگ آهن استرالیا

گسترش تولید آهن چادرملو با استفاده از سنگ آهن استرالیا 1500 1000 حسنی

شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات در خبری از سرمایه گذاری مشارکتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر و شرکت فکور صنعت برای تولید ۱۲٫۵ میلیون تن کنسانتره خبر داد. این حجم از تولید آهن با استفاده از ذخایر سنگ آهن استرالیا انجام خواهد شد.

در فاز ابتدایی این پروژه یک کارخانه ۵ میلیون تنی کنسانتره به بهره برداری خواهد رسید. و برای اجرای ۳ فاز آن به سرمایه گذاری به مبلغ ۹۶۰ میلیون دلار نیاز است.

دیگر طرح های تولید آهن

به گفته  مرتضی علی‌اکبری معاون مالی اقتصادی شرکت سرمایه‌ گذاری معادن و فلزات این تنها سرمایه گذاری  شرکت چادرملو برای افزایش تولید آهن نخواهد بود. از دیگر طرح های در حال بررسی می توان به طرح  احداث کارخانه گندله‌ سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال را در دست مطالعه دارد. و همچنین طرح احداث کارخانه نورد نیز با ظرفیت ۱.۱ میلیون تن در دست بررسی است.

وی افزود : از امسال شرکت چادر ملو شمش خود را صادر خواهد کرد. به شرکت صادر کننده بدل خواهد شد. این شرکت همچنین سرمایه گذاری هایی در بخش خصوصی به شرح زیر انجام داده است.

مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان به میزان ۳۰ درصد، شرکت آهن و فولاد ارفع به میزان ۴۳ درصد، شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به میزان ۶۵ درصد، شرکت فولاد شاهرود به میزان ۳۵ درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان ۲۹ درصد.

عدم نیاز به واردات با تولید داخلی

وی همچنین به تولید الکترود گرافیتی که نیاز اصلی در تولید آهن است. اشاره کرده و گفتند که این شرکت در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال، به میزان ۳۱‌درصد در سهام شرکت نوین الکترود اردکان، مشارکت کرده است.

علی اکبری همچنین با عنوان اینکه یکی دیگر از پروژه های بزرگی که این شرکت در آن سرمایه گذاری کرده است. به طرح تامین و انتقال آب خلیج فارس اشاره کرده و گفتند که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با خرید ۲۰ درصد سهام شرکت تامین و انتقال آب خلیج ‌فارس، برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج ‌فارس به صنایع معدنی کشور، مشارکت می کند.

تلاش برای رسیدن به کشور های حاشیه خلیج فارس در شیرین سازی آب خلیج فارس

این طرح که با هدف شیرین‌ سازی و انتقال آب ‌نمک‌ زدایی شده به میزان ۵۰۰ میلیون متر مکعب در سال انجام می شود. نیاز به سرمایه گذاری ۱۱۰ هزار میلیاردی دارد که تا پایان سال ۹۷ مبلغ ۴۷ هزار میلیارد آن تامین و هزینه شده است.

این طرح در سه بخش که بخش اول از بندرعباس تا مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر به طول ۳۰۳ کیلومتر و بخش دوم از مجتمع معدنی و صنعتی گل ‌گهر، تا مجتمع مس سرچشمه به طول حدود ۱۵۴ کیلومتر و بخش سوم از مجتمع مس سرچشمه تا مجتمع صنعتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (محل مجتمع صنعتی) به طول ۳۶۰ کیلومتر و سپس ۱۵۰ کیلومتر تا مجتمع معدنی چادرملو انجام خواهد شد. پایان بخش سوم و پایانی این طرح در مهر ۹۹ خواهد بود.