مطالب

تیرآهن چیست؟

تیرآهن

تیرآهن چیست؟

تیرآهن یکی از اعضای اصلی در مجموعه المان های مورد استفاده در سازمان های ساختمانی است.در واقع وظیفه اصلی تیرآهن ها تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر آن می باشد. تیرآهن معمولا در معماری و مهندسی سازه،به عنوان عضوی بلند ،مستقیم و منشوری تعریف می شود که برای نگهداری بارهای مختلف وارده در طول عضو طراحی می گردد. البته در کار اجرایی عنوان تیر غالبا فقط به اعضای افقی اطلاق گردیده و به اعضای عمودی،ستون می گویند.

تیر آهن ها بر اساس سه استاندارد تولید می شوند:

 1. استاندارد IPE
 2. استاندارد INP
 3. استاندارد IPB

کاربرد تیرآهن

کاربرد اصلی تیر آهن در ساختمان ها اسکلت فلزی می باشد که به عنوان ستون قرار می گیرد.مورد استفاده آن در ستون ها،خرپاها،نعل در کارگاه ها ،بیم ها در پوشش سقف و پل های لانه زنبوری می باشد.در کشور ما معمولا ستون ها را از تیر آهن های I دوبل یا بال پهن های تکی استفاده می نمایند.

انواع تیرآهن

تیرآهن IPE و INP به ارتفاع ۸۰۰-۶۰۰ میلیمتر و تیرآهن IPB به ارتفاع ۱۰۰-۱۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.کاربرد تیرآهن در ساختمان به صورت ستون،خرپا،نعل درگاه،پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری استفاده می شود.

تیرآهن IPE

این تیرآهن معمولی و استاندارد I شکل در ایران وجود دارد.این تیرآهن طبق استاندارد اروپا تولید می شود و ضخامت بال آن ثابت است.محصولات کشورهای اروپایی و ایران بیشتر از این نوع می باشد. بارزترین مشخصه این نوع تیرآهن اینست که اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید،ضخامت بال های آن در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت می باشد.به شور معمول نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می گردد براساس این استاندارد بوده و لذا این نوع تیرآهن از محبوبیت بیشتری در میان مشتریان برخوردار است

تیرآهن INP

تیرآهن I شکل که ضخامت بال آن ها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می یابد که این استاندارد کارخانجات روسیه و چین می باشد.نازکی بال ها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها می باشد،به طوری که اگر به آن بنگرید شیب ملایمی را در ضخامت بالها مشاهده خواهید نمود.

تیرآهن IPB

تیرآهن H یا تیرآهن های عریض که در آن ها طول بال ها نسبت به تیرآهن های IPE افزایش یافته است.

نحوه تامین و خرید

تولید تیر آهن در داخل کشور توسط تعدادی از کارخانجات در نقاطی از کشور انجام می شود که نحوه خرید از بعضی از این کارخانجات به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام می شود.البته بعضا نیز تعدادی از این تولید کنندگان دارای نماینده فروش مستقیم هستند،که از طرف این تولیدکنندگان معرفی می شوند.در حالت دیگر در نحوه خرید بایستی به سراغ اشخاص،شرکت ها و تامین این محصول رفت که این اشخاص با داشتن انبار و بنگاه،این محصولات را از کارخانجات خریداری نموده و عرضه می نمایند.ضمنا نمونه خارجی از این محصول در داخل کشور موجود می باشد.

معاملات متداول و رایج تیرآهن

با توجه به کاربرد تیر آهن  در صنایع ساختمانی و راه سازی معاملات این محصول بین فروشندگان و بازاریان،پیمانکاران ساختمانی و سایر مصرف کنندگان انجام میگردد.در حال حاضر از هر دو نوع استاندارد در بازار ایران موجود می باشد.تیرآهن های IPE وارداتی بیشتر مربوط به کشورهای لهستان،اسپانیا،آلمان و همچنین کشور کره می باشد.البته تیر آهن های IPE کشور چین و روسیه در بازار موجود است،ولی از آنجاییکه این دو کشور از هر دو نوع استاندارد تیرآهن تولید نموده اند،لذا مصرف کنندگان محترم بعضی مواقع در تشخیص IPE یا INP بودن محصول این دو کشور دچار مشکل شده می شوند.

کارخانجات تیرآهن 

مهمترین کارخانه تولید تیرآهن،ذوب آهن اصفهان بوده که با توجه به تولیدات خود اکثر نیاز مصرف بازار داخل و همچنین خارج از کشور را تامین می نماید. این کارخانه در استان اصفهان واقع بوده و دارای کیفیت تولید بالایی می باشد.

دیگر کارخانجات تولیدی به شرح زیر می شود:

 • اصفهان-اتوبان ذوب آهن ذوب آهن اصفهان
 • کاشان-آران و بیگدل فولاد کویر کاشان
 • جاده اهواز-خرمشهر نورد کوثر اهواز
 • جاده تاکستان-ابهر فولاد قزوین
 • جاده تاکستان-ابهر پارس آرمان
 • بناب-شاهین بناب
 • ظفر-بناب جاده بویین زهرا،اشتهارد آریان فولاد
 • اشتهارد کرج-آریا ذوب
 • سیرجان-فولاد سیرجان
 • یزد-فولاد یزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *