لوله

لوله اسپیرال پلی اتیلن

لوله اسپیرال پلی اتیلن چیست؟

لوله اسپیرال پلی اتیلن یکی از بهترین لوله‌های پلی اتیلن در صنایع مختلف به حساب می‌آید. انتقال آب و سایر سیالات به لوله‌هایی نیاز دارد که در برابر خوردگی و سایش مقاوم بوده و بتواند انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. لوله اسپیرال پلی اتیلن یکی از لوله‌هایی است که می‌تواند این امر را تحقق بخشد. داشتن ظاهر مارپیچی باعث شده است تا این لوله بتواند بدون هیچ مشکلی سیالات را انتقال دهد. از جمله کاربردهای این لوله می‌توان به لوله کشی فاضلاب و آب شهری و بازیافت آب اشاره کرد.

 

 

 

لوله اسپیرال پلی اتیلن چیست و چه مشخصاتی دارد؟

در میان لوله‌های پلی اتیلن، نوع مارپیچی یا اسپیرال از محبوبیت بیشتری برخوردار است. لوله اسپیرال پلی اتیلن دارای ظاهر مارپیچی بوده و آن را با نام لوله کاروگیت نیز می‌شناسند. این لوله دارای وزن سبکی است و می‌تواند در برابر عوامل مختلف مقاومت بالایی از خود نشان دهد. اگر قصد انتقال سیالات و آب و فاضلاب شهری را دارید، این لوله گزینه‌ای ایده آل به حساب می‌آید. مانند دیگر لوله‌ها، لوله پلی اتیلن اسپیرال هم دارای مشخصات منحصر به فردی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. از آن جایی که مواد و سیالات مختلف توسط این لوله‌ها انتقال می‌یابند، در برابر خورندگی بسیار مقاوم است و مواد شیمیایی نمی‌توانند به آن آسیب بزنند.
 2. معمولا در اندازه‌های بزرگ، اما سیار سبک ساخته می شود. بنابراین، حمل و نقل آن به نقاط مختلف آسان خواهد بود.
 3. این لوله‌ها قطرهای مختلفی دارند. هر چقدر اندازه قطر آن‌ها بیشتر باشد، کمتر با سیالات تماس پیدا کرده و رسوبات کمتری در آن‌ها تشکیل می شود.
 4. این نوع لوله‌ها در برابر تنش محیطی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند، زیرا دارای خاصیت الاستیکی هستند.

 

“لوله اسپیرال (Spiral Pipes) از نوع لوله پلی اتیلن دوجداره می‌باشد و استفاده از لوله های پلی اتیلن دو جداره در دنیای امروز بدلیل مقاومت بالای آن به دلیل فاصله جدارۀ بالایی و پایینی دیواره لوله و قیمت بسیار پایین نسبت به سایز و مقاومت قابل تحمل آن و همچنین عمر بسیار طولانی به دلیل جنس پلی اتیلن در حال گسترش و کارخانه های تولید این نوع لوله پلی اتیلنی رو به افزایش است.”

منبع: پارس اتیلن کیش

 

لوله اسپیرال پلی اتیلن چیست؟

لوله اسپیرال پلی اتیلن

لوله اسپیرال پلی اتیلن چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت لوله اسپیرال پلی اتیلن باید مراحل مختلفی طی شود. در ابتدا، از دو اکسترودر جداگانه استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها جهت تولید پروفیل‌های توخالی و دیگری برای تولید پروفیل خط جوش استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سطح مقطع پروفیل‌های توخالی مستطیلی شکل هستند. اکسترودرها در این لوله به شکل عمودی قرار می‌گیرند به گونه‌ای که در نهایت پروفیل داکت کالیبره خواهد شد.

پس از سرد شدن می‌تواند ابعاد خود را حفظ کند. همچنین این پروفیل می‌تواند به صورت همزمان برای جوش خوردن با پروفیل خط دمای خود را حفظ کند. در مرحله بعد، پروفیل داکت باید دور یک استوانه پیچیده شود تا فضای خالی موجود بین پروفیل‌ها با پروفیل جوش پر شود. پس از طی کردن این مراحل در نهایت لوله تولید شده باید در ابعاد موردنظر برش بخورد.

 

مقاله پیشنهادی جهت مطالعه : هر آنچه در رابطه با لوله اسپیرال باید بدانید

 

مزایای استفاده از لوله اسپیرال پلی اتیلن

با استفاده از لوله اسپیرال پلی اتیلن مزایای زیادی به دست می‌آورید که به شرح زیر هستند:

 1. این لوله‌ها به طور کامل آب بندی شده و در برابر نشت سیالات مقاوم هستند.
 2. در برابر مواد فاضلابی و شیمیایی هیچ گونه آسیبی به آن‌ها نمی‌رسد.
 3. جوشکاری لوله اسپیرال پلی اتیلن به صورت لب به لب بوده و بسیار محکم است.
 4. بر خلاف برخی از لوله‌ها می‌توانید از این لوله حتی در دمای پایین و شرایط آب و هوایی سرد نیز استفاده کنید.
 5. هیچ گونه متریال و مواد اولیه سمی در حین تولید آن به کار برده نشده است.
 6. با توجه با ظاهر و ویژگی‌های این لوله می‌توان گفت که آن‌ها می‌توانند به راحتی نصب شوند و اجرایشان آسان به حساب می‌آید.
 7. در برابر سایش می‌توانند مقاومت زیادی داشته باشند و زودتر از موعد فرسوده نمی‌شوند.
 8. شعاع خمش آن در برابر قطر لوله حدودا سی برابر است. به همین دلیل می‌توان از آن در صنایع دریایی استفاده کرد.
 9. برخی از لوله‌ها به اتصالات مختلفی نیاز دارند، در حالی که این مورد در لوله اسپیرال وجود ندارد و بدون احتیاج به اتصالات بیش از حد انعطاف پذیری خوبی از خود نشان می‌دهد.

انواع اتصالات لوله‌های اسپیرال پلی اتیلن

در هنگام نصب این لوله در خط لوله اتصالات مختلفی صورت می‌گیرد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اتصالات رزوه‌ای

این اتصالات بیشتر در انتهای لوله صورت می‌گیرند و به شکل رزوه‌ای خواهند بود. به عنوان مثال این لوله‌ها مانند پیچ و مهره به درون یکدیگر می‌روند.

 • اتصالات الکتروفیوژن

نیروی الکتریکی در این نوع اتصال محل جوش دو لوله را داغ می‌کند که در نهایت باعث جوش خوردن لوله می شود. در مقایسه با اتصالات کوپلینگی می‌توان گفت که ضخامت بیشتری داشته و با سایز لوله‌ها کاملا متناسب خواهد بود.

 • اتصالات کوپلینگی

این نوع اتصالات بیشتر به صورت حلقه بوده و جنس آن‌ها از پلی اتیلن است. در صورت حرارت دادن آن‌ها مانند مانند یک تبدیل عمل کرده و به قسمت خارجی لوله‌ها محکم می‌شوند. در نهایت اتصال موردظر ایجاد شده و طبق سایر لوله‌ها ابعاد آن متناسب خواهد بود.

 • اتصالات اکسترودینگ

اتصال اکسترودنیگ با اتصالات دیگر کاملا متفاوت است به صورت تزریقی انجام می شود. مواد ذوب شده پلی اتیلن در فضاهای داخلی و خارجی لوله تزریق می شوند تا دو لوله در نهایت به یکدیگر جوش بخورند.

لوله اسپیرال پلی اتیلن در چه صنایعی کاربرد دارد؟

کاربرد لوله اسپیرال پلی اتیلن در صنایع

لوله اسپیرال پلی اتیلن در چه صنایعی کاربرد دارد؟

لوله های پلی اتیلنی که از نوع اسپیرال هستند با توجه به مشخصات و ویژگی هایی که دارند کاربردهای متفاوتی خواهند داشت که عبارتند از:

 • شبکه های زهکشی
 • مخازن مواد شیمیایی
 • ذخیره کردن آب باران
 • انتقال پساب های غیر صنعتی و صنعتی
 • شبکه های فاضلاب شهری
 • مصارف آبیاری، آبرسانی و کشاورزی
 • سیلوهای سیالات یا مواد جامد
 • هدایت آب باران به منابع زیر زمینی

قیمت لوله اسپیرال پلی اتیلن در آهن یک

برای خرید لوله پلی اتیلن نوع اسپیرال لازم است که در ابتدا قیمت آن را بدانید. قیمت تمام شده این لوله به عوامل مختلفی از جمله هزینه نصب و راه اندازی لوله ها، قیمت ارز و دلار، نوسانات قیمت مواد نفتی، هزینه حمل و نقل و هزینه دستمزد کارکنان بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان آهن یک تماس بگیرید.

سخن پایانی در رابطه با لوله اسپیرال پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلنی از آن جایی که از پلیمر ساخته شده اند، بسیار انعطاف پذیر بوده و در برابر شرایط محیطی مختلف مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. از محبوب ترین انواع آن ها می توان به لوله اسپیرال پلی اتیلن اشاره کرد که مزایای زیادی نسبت به دیگر لوله ها دارد. از این لوله می توانید در صنایع مختلفی استفاده کنید که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم. برای خرید آن می توانید با ما در ارتباط باشید و قیمت نهایی را از کارشناسان ما استعلام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *