لوله

انواع گریدهای لوله های مانیسمان

انواع گریدهای لوله های مانیسمان

مروری بر ساختمان لوله های بدون درز

انواع گریدهای لوله های مانیسمان یکی از مواردی است که در این نوع لوله باید در نظر گرفته شود. لوله های بدون درز که به نام مانیسمان نیز، نامیده می شوند، لوله هایی با سطح صاف و یک تکه هستند.  این لوله ها از شمش های فلزی به دست می آید. بنابراین در ساختار آن، هیچ درز جوشی وجود ندارد. نبودن این درز باعث می شود تا تحمل و میزان مقاومت این مدل لوله در برابر فشار زیاد، بالاتر برود. برای این که این مفهوم را بهتر درک کنید، بلوز خود را در نظر بگیرید.

اگر قرار باشد از دو سر آستین های بلوزتان، به آن نیرو وارد شود و هر کدام به سمت مخالف، کشیده شوند، احتمال زیاد بلوز شما از محل درز آستین ها، پاره خواهد شد. این مطلب در مورد لوله های درزدار نیز وجود دارد. یعنی اعمال نیروی زیاد به این لوله ها، می تواند منجر به ترکیدگی یا شکستن آن از محل درز شود. پس کاملا ملموس است که لوله های بدون درز،‌می توانند فشار بیش تری را بدون وارد شدن آسیبی به ساختار خود، تحمل کنند. 

لوله های مانیسمان به سبب همین ویژگی خاصی که دارند در صنایع مختلفی کاربرد خواهند داشت. در این مقاله قصد داریم تا انواع مختلف گریدهای این نوع از لوله ها (بدون درز) را که بر اساس متریال به کار رفته در آن و استانداردهای تولید آن، رده بندی می شوند را بیان کنیم. روشن است که هر کدام از این گریدها، خواص و ابعاد معینی داشته و برای کاربردهای مخصوصی، ساخته می شوند.

انواع گریدهای لوله های مانیسمان

انواع مختلف گریدهای لوله های مانیسمان

انواع لوله های بدون درز موجود در بازار

در بازار آهن آلات و صنایع مربوطه، انواع مختلفی از لوله های مانیسمان در جنس های مختلف موجود هستند. بیش ترین متریالی که برای ساخت و تولید این مدل از لوله ها استفاده می شوند، فولادهای آلیاژی، فولادهای کربنی و آلیاژ استنلس استیل خواهند بود. تولید و ساخت لوله های بدون درز از هر کدام از متریال ذکر شده، نیازمند رعایت استانداردهای خاص خواهد بود. هم چنین همان طور که در قسمت های قبلی نیز ذکر کردیم، محصول نهایی هر گرید، برای کاربرد معینی، به کار برده می شود. در ادامهٔ این مطلب، گریدهای مختلفی که برای هر کدام از این انواع متریال از لوله ها،‌ارائه شده است را بیان کرده ایم.

گریدهای لوله های مانیسمان از جنس فولاد آلیاژی

در مورد تولید لوله های بدون درز با فولاد آلیاژی، از استاندارد ASTM A (SA) 335 استفاده می شود. این استاندارد کمک می کند تا لوله هایی که ساخته می شوند، ‌در شرایط حرارتی بسیار زیاد، مقاومت خوبی داشته باشند. به همین دلیل به لوله های تولید شده در این استاندارد،‌ لوله های حرارتی نیز گفته می شود. گریدهای این استاندارد برای لوله های بدون درز عبارت خواهد بود از:

 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد آلیاژی با گرید P5
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد آلیاژی با گرید P9
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد آلیاژی با گرید P11
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد آلیاژی با گرید P22
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد آلیاژی با گرید P91

گریدهای لوله های مانیسمان از جنس استنلس استیل

استیل یک جنس فوق العاده مقاوم در برابر خوردگی، رطوبت و زنگ زدگی است. به این جنس، فولاد ضد زنگ نیز گفته می شود. لوله های مانیسمان ساخته شده از استیل، به دلیل بهداشت بالایی که دارند، عمدتا در صنایع دارویی، صنایع غذایی و بهداشتی استفاده می شوند. این لوله ها هم چنین در صنایع تصفیهٔ آب و تصفیهٔ فاضلاب کاربرد خواهند داشت. این لوله ها بر طبق استاندارد ASTM A 312 TP تولید می گردند. گریدهای لوله های بدون درز ساخته شده از جنس استنلس استیل، عبارت خواهند بود از:

 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از استنلس استیل با گرید ۳۱۶
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از استنلس استیل با گرید ۳۱۶ L
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از استنلس استیل با گرید ۳۰۴
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از استنلس استیل با گرید ۳۰۴ L
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از استنلس استیل با گرید ۳۱۶ Ti
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از استنلس استیل با گرید ۳۰۴ Ti

گریدهای لوله های مانیسمان از جنس فولاد کربنی

برای تولید لوله های بدون درز در شرایط دمای بالا، از استاندارد ASTM A (AS) 106 استفاده خواهد شد. لوله های ساخته شده از این متریال و بر طبق این استاندارد، مورد مصرف صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها خواهند بود. چرا که مقاومت محصولات تولید شده در شرایط دمایی و فشاری بالا، زیاد خواهد بود. گریدهای لوله های مانیسمان ساخته شده از فولادد کربنی بر طبق استاندارد یاد شده به صورت زیر خواهد بود:

 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد کربنی با استاندارد ASTM A (AS) 106 از گرید A
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد کربنی با استاندارد ASTM A (AS) 106 از گرید B
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولاد کربنی با استاندارد ASTM A (AS) 106 از گرید C

نوع دیگری از این لوله های مانیسمان ساخته شده از فولاد کربنی نیز وجود دارند که بر طبق استاندارد ASTM A (AS) 53 ساخته می شوند. این لوله ها، برای کاربرد در شرایط دما و فشار پایین ساخته می شوند. از این محصولات می توان در خطوط انتقال سیالاتی مانند بخار آب، گاز و هوا استفاده کرد. لازم به ذکر است که این لوله ها در سه نوع E و F و S ، ساخته می شوند که نوع E و F آن به صورت درزدار بوده و نوع S آن به صورت بدون درز (مانیسمان) تولید می شود. گریدهای نوع S این لوله های مانیسمان ساخته شده از جنس فولاد کربنی بر طبق استاندارد ASTM A (AS) 53 به شرح زیر خواهد بود.

 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولا کربتی با استاندارد ASTM A (AS) 53 از نوع S و با گرید A
 • لوله های بدون درز (مانیسمان) ساخته شده از فولا کربتی با استاندارد ASTM A (AS) 53 از نوع S و با گرید B

سخن پایانی در رابطه با لوله های مانیسمان

لوله‌های فولادی Mannesmann Line Pipe GmbH دسترسی به آب آشامیدنی سالم را برای خانوارهای بی‌شماری در سراسر جهان تضمین می‌کند، خطوط حیاتی جامعه مدرن را تشکیل می‌دهد، به عنوان لوله‌های خط و لوله‌های ذخیره‌سازی حامل‌های انرژی (از جمله هیدروژن)، عناصر ساختمانی ز هستند. به عنوان مثال، برای جزایر فراساحلی، و آینده تامین انرژی را به عنوان لوله های گرمایش منطقه ای و لوله های ساخت و ساز برای برج های بادی، از جمله موارد دیگر، هدایت می کنند.

منبع: aquaventus.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *