لوله

مهم‌ترین استاندارد لوله های مانیسمان چیست؟

استانداردهای لوله مانیسمان

مهم‌ترین استاندارد لوله های مانیسمان چیست؟

در مقاله قبل در رابطه با کاربردهای لوله مانیسمان در صنعت صحبت کردیم در این مقاله می‌خواهیم با انواع استاندارد لوله های مانیسمان آشنا شویم. داشتن اطلاعات در رابطه با مهم‌ترین استاندارد لوله های مانیسمان به شما کمک می‌کند که راجع به آن‌ها اطلاعات زیادی به دست آورده و در هنگام خرید بهترین لوله را انتخاب نمایید.

لوله مانیسمان یک نوع لوله بدون درز از جنس‌های فولادی متفاوت است که در صنایع مختلف کاربرد زیادی داشته و بیشتر جهت انتقال سیالات استفاده می‌شود. این لوله‌ها برای داشتن عملکرد صحیح و کیفیت سنجی بالا نزد مشتری نیاز به استانداردهایی دارند که معمولا اطلاعاتی نظیر ضخامت، میزان تحمل دما و فشار و اطلاعات دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهند. با توجه به تنوع استانداردهای موجود، برخی از آن‌ها مانند DIN، ANSI و .. از دیگر استانداردها مهم‌تر هستند.

استاندارد لوله های مانیسمان

انواع استاندارد لوله های مانیسمان

چه استانداردهایی برای لوله‌های مانیسمان در نظر می‌گیرند؟

مقاطع فولادی مانیسمان بسیار متنوع هستند و برای تولید آن‌ها استانداردهایی در نظر گرفته شده است. این استانداردها برای موارد مختلف در نظر گرفته شده اند که در جرئیات بسیار به یکدیگر شبیه هستند. داشتن اطلاعات کامل از مهم‌ترین استانداردهای لوله مانیسمان به شما کمک می‌کند تا محصولات تولید شده توسط برندهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید. استانداردهای تعیین شده می‌توانند بسته به شرایطی مانند نوع سیالات، میزان تحمل فشار و صنعت مربوطه تغیر کنند. این موضوع بدین معنی است که استانداردها تعیین می‌کنند یک لوله مانیسمان چه کاربردی داشته و برای استفاده در کدام موقعیت مناسب باشد. برخی از مهم‌ترین استانداردهای لوله مانیسمان عبارتند از:

• استاندارد API

• استاندارد DIN

• استاندارد ASTM

• استاندارد ANSI

علاوه بر این استانداردها، این لوله‌ها تحت استانداردهای منطقه ای نیز تولید می‌شوند. به عنوان مثال، لوله‌هایی با استاندارد GB در کشور چین قابل استفاده خواهند بود. در نتیجه، مبحث استاندارد لوله‌های مانیسمان مهم‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید.

 

استانداردهای لوله چیست؟

استانداردهای لوله از جمله استاندارد لوله های مانیسمان قوانین و الزامات طراحی و ساخت برنامه کاربردی را برای اجزای لوله مانند فلنج، زانویی، سه راهی، شیرها و غیره تعریف می کنند. این استانداردها به اطمینان از اینکه اجزای مختلف سیستم های لوله معیارهای خاصی را برای ایمنی، قابلیت اطمینان و عملکرد دارند، کمک می کند.

منبع: mannesmann-linepipe.com

معرفی مهم‌ترین استانداردهای لوله مانیسمان

با توجه به مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، برخی از استانداردهای لوله مانیسمان مهم‌تر از استانداردهای دیگر هستند که به زیر خواهند بود:

 • استاندارد ASTM

این نوع استاندارد مربوط به نوع آلیاژ استفاده شده در لوله است. در هر صنعت یکی از استانداردهای این دسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، با توجه به استاندارد به کار رفته می‌توانید تشخیص دهید که لوله موردنظر برای صنعت شما مناسب است یا خیر. ASTM 12000 نوع استاندارد را در خود جای می‌دهد که عمدتا ۱۰۰ نوع آن مربوط به لوله‌های مانیسمان است. در میان انبوهی از استانداردهای موجود، استانداردهای ASTM A106 و ASTM A53 از دیگر استانداردها مهم‌تر هستند.

لوله‌هایی که با استاندارد A53 تولید می‌شوند، معمولا برای جابجایی و انتقال مواد با فشار کم مناسب هستند. برا انتقال سیالات، آب و بخار لوله‌هایی که با این استاندارد تولید شده اند را انتخاب می‌کنند. برخی مواد حرارت و فشار بسیار بالایی دارند و با هر لوله ای نمی‌توان آن‌ها را انتقال داد. به همین منظور، لوله مانیسمان با استاندارد A106 کاملا مناسب این کار خواهد بود.

 • استاندارد DIN

در میان استانداردهای بین المللی، این استاندارد در اثر کار کارشناسی کشورهای مختلف و اتحادیه اروپا به وجود آمده است. به دلیل باز بودن آن، امکان تعریف استاندارد جدید در آن وجود دارد و بدین ترتیب همه افراد می‌توانند تجربیات خود از کار با این استاندارد را به اشتراک بگذارند. لوله‌های مانیسمان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این استاندارد به حساب می‌آیند.

برای تولید لوله‌های مانیسمان از استاندارد DIN2448 استفاده می‌شود. ابعاد لوله برای استفاده از این استاندارد باید بررسی شوند. استاندارد DIN اطلاعات زیادی از جمله ابعاد، جنس و مشخصات فنی را به مشتریان ارائه می کند. ابعاد لوله‌های مانیسمان حاوی اطلاعاتی از ضخامت دیواره، قطر خارجی و طول لوله‌ها خواهند بود که همگی با این استاندارد قابل تشخیص هستند. جهانی بودن این استاندارد باعث شده است که در دسته مهم‌ترین استانداردهای لوله مانیسمان قرار بگیرد.

صنایع ساخت و ساز، نفت و گاز و سیستم‌های هیدرولیک از این استاندارد برای لوله‌های مانیسمان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، استاندارد DIN17175 برای لوله‌هایی تعیین می‌شود که در تحت فشار و دمای بالا قرار می‌گیرند و استاندارد DIN2448 برای لوله‌های بدون درز که اهداف مهندسی دارند مناسب خواهد بود.

 • استاندارد API

صنعت نفت و گاز از این استاندارد برای تهیه لوله‌های مانیسمان استفاده می کند. این بدین دلیل است که در این صنعت از مواد خطرناک و اشتعال پذیر در مقادیر بالا استفاده می‌شود. استاندارد API ریسک ناپذیری و دقت بسیار بالایی دارد، به همین دلیل برای جابجایی مواد خطرناک مناسب بوده و کاربرد زیادی دارند.

در لوله‌های مانیسمان استاندارد API 5l از گروه API به کار برده می‌شود. این استاندارد توسط سازمان نفت آمریکا ارائه شده است و دستورالعمل‌های لوله‌های مانیسمانی که در این صنعت استفاده می‌شوند را مشخص می کند. استاندارد API توسط همه کشورها در سراسر جهان پذیرفته شده است و لوله‌هایی که در صنعت نفت و گاز استفاده می‌شوند، طبق این استاندارد تولید شده اند.

 • استاندارد ASME

در سال ۱۹۸۰ انجمن مهندس‌های آمریکا استاندارد ASME را برای مخازن تحت فشار و دیگ‌های بخار طراحی کردند. با توجه به این که لوله‌های مانیسمان بیشتر در محیط‌های تحت فشار و با دمای بالا استفاده می‌شوند، استفاده از این استاندارد کاربرد زیادی دارد. در مقایسه با استاندارد ASTM متوجه می‌شوید که هر دوی آن‌ها از جهات زیادی با یکدیگر شباهت دارند.

استاندارد ASME مشخص می‌کند که در دماهای بالا یا فشار بالا و پایین هر لوله باید از چه ضخامتی برخوردار باشد. ASME به طور کلی دارای ششصد استاندارد زیر مجموعه است که برای آسانسور، کمپرسورها و سایر ابزار استفاده می‌شوند. در این گروه استاندارد دستورالعمل‌های زیادی در مورد آزمایش تجهیزات مکانیکی و طراحی آن‌ها وجود دارد. بیشتر شرکت‌های پیمانکاری و مهندسی برای بازرسی از این استاندارد استفاده می‌کنند.

 • استاندارد ANSI

این استاندارد توسط انجمن استانداردسازی آمریکا تبیین شده است و نام آن هم مخفف همین سازمان است. این انجمن به طور مستقیم استانداردهای موجود را تعیین نمی‌کند، اما نقش پررنگی در تعریف آن‌ها خواهد داشت. معمولا وظیفه انجمن ANSI تایید کردن و رسمیت بخشیدن به سایر استانداردها مانند ASME است. همچنین این سازمان می‌تواند بر سایر استانداردها نظارت نیز داشته باشد. به عبارتی می‌توان نتیجه گرفت که اگر لوله ای با استفاده از استاندارد ANSI ساخته شده باشد، با استاندارد ASME هم مطابقت دارد.

لوله‌های مانیسمان در این گروه استاندارد با زیرمجموعه‌های B31.3، B36.10و B36.19 در مرحله تولید قرار می‌گیرند. استانداردهای ۱۹ و ۱۰ در ساخت لوله‌های فولاد ضد زنگ و کربنی کاربرد دارند. همچنین در دیگ‌های بخار لوله‌های بدون درز فولادی با استاندارد B31.3 کاربرد خواهند داشت.

نحوه انتخاب ترکیبات شیمیایی در استانداردهای لوله مانیسمان

همان طور که اشاره کردیم مهم‌ترین استانداردهای لوله مانیسمان روی ویژگی‌های متعدد این لوله‌ها تاثیرگذار هستند. آلیاژ و ابعاد این لوله‌ها، دسته بندی آن‌ها را مشخص می‌کنند. به همین خاطر، کاربردهای متفاوتی نیز خواهند داشت. در هر صنعت و موقعیت‌هایی که این لوله‌ها کاربرد دارند، فقط از یک نوع لوله خاص می‌توان استفاده کرد. پس ترکیبات شیمیایی موجود در لوله هم توسط کاربرد مربوطه مشخص خواهد شد.

آیا اتصال لوله‌های مانیسمان نیز دارای استاندارد است؟

نحوه اتصال لوله‌های مانیسمان از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع به استاندارد ASTM مربوط می‌شود و برای آن زیرمجموعه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است. از استانداردهایی که برای اتصال لوله مانیسمان در نظر گرفته شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ASTM193
 • ASTM194
 • MSS SP-43
 • ASME B16.9
 • ASME B16.11
 • ASME B16.34

ASME B16.9 استاندارد ابعادی اتصال بدون درز را مشخص می‌کند و استاندارد متریالی لوله بر اساس ASTM A234 تعیین می‌گردد. اتصالات لوله‌های مانیسمان به دو شکل جوشی درزدار و بدون درز مشخص می‌شود که اتصالات بدون درز در معرض مواد شیمیایی خورنده مقاومت بسیار بیشتری از خود نشان می‌دهند. خطوط پایپینگی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، برای لوله‌های مانیسمان آن‌ها از اتصالات بدون درز استفاده می‌کنند. دلیل انتخاب این اتصالات این است که در برابر مواد شیمیایی، گرما و فشار زیاد میزان تحمل زیادی دارند.

بررسی استاندارد علامت گذاری در انواع لوله‌های مانیسمان

لوله‌های مانیسمان همگی دارای علامت گذاری هستند که این موضوع نیز توسط استاندارد تعیین شده مشخص می‌گردد. MSS SP25 پرکاربردترین استانداردی است که برای علامت گذاری لوله‌های مانیسمان استفاده می‌شود. بر اساس این استاندارد تولیدکنندگان باید مشخصات فیزیکی و شیمیایی لوله‌ها را در اختیار مشتریان قرار دهند. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این مشخصات شامل چه مواردی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

• سایز اسمی و ابعاد لوله

• درجه بندی

• مشخصات مواد به کار رفته

• اگر در فرآیند لوله از ذوب استفاده شده است، نوع آن باید ذکر شود.

• علامت تجاری و نام سازنده

• ضخامت اسمی دیواره و شماره رده

این موارد کمک می‌کنند که تشخیص و شناسایی بهترین لوله برای صنعت موردنظر شما آسان‌تر شود. همچنین اگر مشخص شود که لوله از چه مشخصاتی برخوردار است، مشخص می‌شود که کاملا استاندارد بوده و کیفیت آن بالا است. لوله‌های تقلبی معمولا هیچ استانداردی در آن‌ها رعایت نشده است و مشخصات نیز روی آن‌ها درج نخواهد شد. لوله‌هایی که دارای استاندارد MSS Sp 25 هستند، از اصالت کافی برای صنایع مختلف برخوردار خواهند بود. به همین خاطر نیز همه شرکت‌هایی که در تولید لوله‌های مانیسمان فعالیت می‌کنند باید استانداردهای تعیین شده را در فرآیند تولید آن‌ها رعایت کنند.

استانداردهای لازم برای تعیین ضخامت لوله‌های مانیسمان

لازم به ذکر است که ضخامت لوله‌های مانیسمان یکسان نیستند و بسته به کاربردی که دارند می‌توانند ضخیم یا نازک باشند. در بیشتر مواقع از استاندارد ASME B36.10 برای تعیین ضخامت لوله‌ها استفاده می‌شود. این استاندارد در انجمن مهندسین آمریکا تدوین شده است و مشخص می‌کند که ابعاد لوله مانیسمان در چه اندازه باید باشد. لوله‌های مانیسمان بر اساس رده دسته بندی می‌شوند که هر کدام از این رده‌ها هم دارای زیر مجموعه‌هایی بوده و از نظر میزان قطر و ضخامت دیواره با یکدیگر تفاوت دارند. با توجه به رده‌هایی که برای لوله‌ها در نظر گرفته می‌شود، قیمت و کاربرد لوله مشخص می‌گردد. ضخامتی که توسط استاندارد تعیین شده است، مشخص می‌کند که چقدر فشار داخلی را تحمل خواهد کرد.

آنالیز لوله مانیسمان جهت تشخیص استانداردهای به کار رفته در آن

آنالیز لوله‌های مانیسمان برای تشخیص مهم‌ترین استاندارد لوله های مانیسمان و انواع عناصر به کار رفته در آن‌ها انجام می‌شود. جدا از استانداردی که برای تولید لوله استفاده شده، ممکن است مواد مختلفی مانند سیلیکون، فسفر، سولفور و کربن در ساخت آن به کار رفته باشند. این لوله‌ها با مواد تشکیل دهنده مورد بررسی قرار می‌گیرند تا میزان مقاومتشان در برابر فشار و گرما تعیین شود. در نهایت می‌توان تشخیص داد که هر لوله برای چه کاربردی مناسب خواهد بود.

سخن پایانی در رابطه با استاندارد لوله های مانیسمان

در فرآیند تولید لوله‌های مانیسمان تولید کنندگان موظف هستند که از استانداردهای تعیین شده پیروی کنند. این استانداردها تضمین می‌کنند که لوله‌های فولادی ضد زنگ مانیسمان از دوام کافی برخوردار بوده و می‌توانند در برابر خوردگی مقاومت کنند. گرچه این استانداردها باعث افزایش قیمت لوله‌ها می‌شوند، اما می‌توانید به این موضوع به دید سرمایه گذاری نگاه کرده و صنایع موردنظر خود را گسترش دهید.

گزینه‌های زیادی برای تعیین استاندارد وجود دارد که در این مطلب به مهم‌ترین استاندارد لوله های مانیسمان اشاره کردیم. لوله‌ها باید از استانداردهای مشخص شده برخوردار باشند تا خطر انفجار و نشت در صنایع مختلف کاهش یابد. اگر به دنبال خرید لوله‌های مانیسمان با توجه به نیاز خود با استانداردهای تعیین شده هستید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *