پاکستان به دنبال واگذاری کارخانه تولید فولاد خود به مشتریان خارجی

تولید فولاد پاکستان

پاکستان به دنبال واگذاری کارخانه تولید فولاد خود به مشتریان خارجی

پاکستان به دنبال واگذاری کارخانه تولید فولاد خود به مشتریان خارجی 800 442 حسنی

بر اساس گزارشی که در بعضی از رسانه های پاکستان منتشر شد دولت این کشور در حال بررسی واگذاری بزرگ ترین کارخانه تولید فولاد خود به مشتریان خارجی است. تا بتواند این کارخانه را احیا کند.

در این گزارش به صحبت های محمد سومرو وزیر امور خصوصی سازی پاکستان اشاره شده است. که به اطلاع پارلمان این کشور رسانده است. که شرکت هایی از روسیه و چین تمایل خود را در خرید این مجتمع فولادی ابراز داشته اند.

تجربه موفق تولید فولاد ایران

از طرف ایران نیز هیاتی از کارشناسان فنی از مجتمع فولاد مبارکه و همچنین ذوب آهن اصفهان برای بررسی این مجتمع فولادی به پاکستان سفر کردند. این سفر که در دی ماه سال ۱۳۹۵ انجام شد. تا وضعیت این کارخانه به لحاظ فنی مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته رئیس کمیته خصوصی سازی پاکستان این مجتمع فولادی تا ابتدای سال ۲۰۱۹ بیش از ۳ میلیارد دلار ضرر برای دولت این کشور داشته است. و حالا دولت به دنبال انجام اصلاحات اساسی تا این روند زیان دهی را متوقف کند. و مسئولی برای اداره این مجتمع بزرگ بیابد.

این مجتمع ۳ سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۵ تعطیل شد تا مقداری جلوی ضرر های آن گرفته شود. اما همچنان ماهانه ۴۰۰ میلیون روپیه برای پرداخت حقوق کارکنان هزینه می شود. این کارخانه که ظرفیت تولید فولاد و آهن تا ۵ میلیون تن را دارد. و می تواند  بیش از ۱۵ هزار کارگر را مشغول به کار کند.

سرنوشت های متفاوت

این کارخانه که تقریبا همزمان با کارخانه ذوب آهن اصفهان در سال ۱۹۷۰ به وسیله شوروی سابق ساخته شد. بر خلاف آن با مشکلات عدیده ای مواجه شده است. حال دولت پاکستان امید دارد تا با استفاده از تجربه کشور ایران در عرصه تولید آهن و فولاد که با برنامه ریزی های اصولی و توانمندی های متخصصان داخلی بدست آمده است. صنعت فولاد خود را نجات دهد.

محمد هاشم رئیس سابق اتحادیه واحدهای صنعتی فولاد در پاکستان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: حضور ایران برای احیای صنعت فولاد پاکستان خبری خوشایند خواهد بود زیرا در مقایسه با دیگر کشورها، پاکستان دسترسی آسان تری به ظرفیت های ایران در حوزه فولاد و فناوری های آن دارد.